Відкриття виставки «Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим»

stamps-fb-event

15 вересня об 11:00 у Національному музеї Голодомору-геноциду до століття завершення першого масового штучного голоду 1921–1923 рр. відкриється виставка «Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим».
«При підготовці виставки ми орієнтувалися не на вузькофілателістичні підходи, а прагнули поглянути на марку та інші філателістичні матеріали як джерело історичної інформації про безпрецедентний на той момент для України голод. Історія випуску сто років тому перших, а як потім з’ясувалася і єдиних марок УСРР може чимало розповісти не лише про поштовий обіг, а й про становище України у складі комуністичної імперії, про трагедію українців, які проживали тоді в окупованій совєтською Росією Наддніпрянщині», – каже куратор виставки, кандидат історичних наук Андрій Іванець.
На виставці будуть представлені марки, поштові картки, листівки, конверти  періоду 1921–1923 рр., які стосуються тематики голоду та допомоги голодуючим, а також поштовий блок і конверт першого дня 2012 року, присвячені маркам УСРР «Допомога голодуючим». Філателістичні матеріали України, Азербайджану, Грузії, Росії, США з колекції історика Андрія Іванця і фондів Музею Голодомору.
Експонати розкажуть як про реальні спроби допомогти голодуючим, так і про спекуляції на трагедії, про те, чому марки УСРР «Допомога голодуючим» так і не допомогли тим, хто страждав від відсутності їжі, а також про історії окремих людей, які шукали можливості вижити в екстремальних умовах.
На відкритті виставки планується погашення спеціального сувенірного конверту «Козацької пошти», присвяченого 100-річчю марок УСРР «Допомога голодуючим» і відкриттю виставки у Музеї Голодомору. Для цього видавець, художник і керівник проекту «Козацька пошта» Андрій Пилюх підготував спеціальний штемпель і замовив на Укрпошті тематичну «Власну марку».
У відкритті виставки візьме участь колекціонер та автор низки книжок з філателії Валерій Чередниченко.
Відкриття виставки відбудеться у Залі пам’яті Національного музею Голодомору-геноциду 15 вересня, у п’ятницю, об 11:00 за адресою: м. Київ, вул. Лаврська, 3. Вона буде працювати до кінця вересня.
Довідка. У 1921–1923 рр. Україна переживала безпрецедентний на той момент голод у своїй тисячолітній історії. Його спричинили не лише посуха та руйнівні наслідки семирічних війні і революцій, а й політика «воєнного комунізму», яку проводила більшовицька Росія на окупованій території УНР. Значно збільшило чисельність жертв серед українців і замовчування комуністичним режимом у 1921 р. голоду в Україні, гальмування ним початку роботи в УСРР іноземних гуманітарних організацій де-факто до весни 1922 р., вивезення українського продовольства в Росію і закордон. За оцінкою Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАНУ, в Україні від голоду загинуло 936 тис. осіб. 
У совєтських республіках поштово-благодійні марки для допомоги голодуючим Поволжя почали випускати у 1921 р. в Азербайджані та Росії. Влада УСРР у 1922 р. також вирішила емітувати такі знаки поштової оплати. Їх наклад було надруковано в Берліні. Через протидію комуністичних функціонерів РФСРР перша та єдина серія поштово-благодійних марок УСРР «Допомога голодуючим» з’явилася у продажу в дев’яти губернських центрах лише 25 червня 1923 р.
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа