Коли розпочалася Революція Гідності, теперішні учні Київського професійного будівельний ліцею ходили до початкової школи. Кілька десятків хлопців-підлітків більше дізнатися про Майдан вирішили на місці доленосних для країни подій – на майдані Незалежності. Про протести у центрі столиці, Вогнехрещу, Героїв Небесної Сотні та перших добровольців, які вирушили захищати країну на схід, і не тільки про це розповідає виставка “Мальована історія Майдану”. У День українського добровольця її автор, художник та учасник Революції Гідності Сашко Ком’яхов провів екскурсію виставкою.
“Усі майданівці, по суті, – це добровольці, і графічний роман “Тато” й ця виставка розповідають, звідки у багатьох виник поштовх іти на війну. Майдан був певним вишколом, і логічним продовження активізму на Майдані став добровольчий рух. Поштовх 2014 року та відчуття несправедливості, яке виростало з простого “наших б’ють”, перетворювалися на великий екзистенційний протест”, – розповідає Сашко Ком’яхов, художник, автор виставки “Мальована історія Майдану” та співробітник Національного музею Революції Гідності
Революцію Гідності тільки на світлинах бачив Андрій Друца, та й то про Майдан дізнався лише кілька років тому. На Кіровоградщині, звідки хлопець приїхав, про протести у столиці не надто багато говорили, тож екскурсія виставкою та спілкування з учасником Майдану не лишили його байдужим.
“Мене вразило, як історію Майдану висвітлив автор. Коли відбувалися ті події, мені було шість років, тож нічого не знав. Тепер думаю, що мітингувальники чинили правильно, коли виходили та боролися, бо це про наш народ, який завжди все виборював самостійно. Зовсім не хочеться, щоб нами керували так, як це відбувається у “сусідів”, – розмірковує Андрій Друца.
Менш ніж за годину Олександр Ком’яхов розповідає ключове, що треба знати про Майдан. Мальопис – сучасна та зрозуміла для підлітків форма, щоб можна було більше дізнаватися й відчувати історію.
“Вразило те, наскільки спокійне та мирне життя в один момент перетворюється на боротьбу за майбутнє не одного покоління. Я знав про Майдан, цікавився, бо це історія моєї країни. І ті події мають слід і в моєму житті – я з Донецька, і був шанс, що батьки заберуть мене в росію та житимемо там. І, як тільки мама привезла мене сюди, я побачив правду, побачив, як це насправді відбувалося. У 2014 році влітку мене вивезли з міста, особливо нічого не розповідали, бо я був малим. І лише потім я дізнався, що там відбувалося. Учасники Майдану – великі люди, які боролися й навіть віддали своє життя”, – каже Владислав Тиморевський.
Не всі підлітки охоче цікавляться історією України, тим паче описану в книжках Щоб залучити до цього молодь, викладач захисту України Володимир Проценко організував групу.
“Моя мета, щоб кожен наш учень був не просто працівником та учнем, а патріотом України. І я докладаю всіх зусиль до того, щоб дати їм історію не лише Майдану, а й УПА, УНР, козаччини. Щоб вони знали, що на цій землі боротьба триває споконвіку. Виставка окреслює великий уривок нашої боротьби та спонукає вже далі самостійно дізнаватися про деталі, окремі історії, людей”, – зазначає Володимир Проценко, викладач захисту України Київського професійного будівельного ліцею.
Оглянути виставку просто неба “Мальована історія Майдану” можуть усі охочі. Стенди розміщено довкола стели на майдані Незалежності.
Аби відвідати екскурсію за участі Сашка Ком’яхова, просимо звертатися до пресслужби Музею Майдану
+38 097 602 34 22