У травні, на столичній Оболоні, біля 16-поверхового будинку на проспекті Володимира Івасюка, 60, з’явився мурал присвячений учаснику Революції Гідностіта російсько-української війни Олександру Грянику. Поруч із портретом усміхненого та веселого героя, адже саме таким пам’ятають Сашка всі, хто його знав, зображено його слова: «А я дійсно не думаю, що зробив щось надзвичайне. Я просто робив так, ніби це єдине вірне. Як дорогу на зелений переходити».
Ініціатором створення муралу стала дівчина Ніколь, біженка з Маріуполя, яка перенесла на всіх тендітних плечах дуже багато страждань. Її ініціативу підхопили хлопці з футбольного руху «Динамо», частиною якого був і киянин Олександр Гряник. До реалізації графіті долучилась родина воїна та капітан «Динамо» Сергій Сидорчук, який також передав батькам футболку клубу з автографами гравців.
«Сьогодні, виходячи з дому, або вертаючись, ми вітаємося з Сашком, він зустрічає нас посмішкою. Я впевнена, що памʼять про наших воїнів потрібна не тільки батькам та друзям, вона має жити в серцях наступних поколінь. Маю надію, що проходячи повз такі зображення, мами будуть пояснювати своїм діткам хто тут зображений і чому. Вони мають знати якою ціною виборювалася наша свобода. Безмежна вдячність всім, хто прийняв участь у створенні цього графіті!!!» – написала у facebook мама воїна Ольга Гряник
Коли почалася Революція Гідності, Олександр став її активним учасником. З початком російської агресії на Сході неодноразово збирався піти на фронт, але родина та друзі вмовляли спершу завершити навчання. Протягом наступних двох років проходив військовий вишкіл, а в 2016му пройшов КМБ та долучився до складу полку “Азов”.
Наступні 6-ть років «Грян» прослужив в Урзуфі під Маріуполем. Був старшим кулеметником на першій лінії, але рідним та друзям розповідав вкрай небагато. За місяць до повномасштабного вторгнення вирішив звільнитися, хотів створити власну родину. Проте з початком великої війни Грян захищав столицю, пройшов бої в Гостомелі, Бучі, Ірпені, а згодом прийняв відчайдушне рішення летіти гелікоптером в оточений Маріуполь до своїх побратимів. На заводі «Азовсталь» воїн отримав важке поранення, але відмовився від евакуації, бо віддав своє місце цивільним. Загинув 8 травня 2022 року від падіння авіабомби на завод під час оборони м. Маріуполя. Зовсім трохи не доживши до виходу з «Азовсталь».
Олександр захоплювався фото- та відеозйомкою. Багато мандрував. Нині ж його справи продовжують близькі та небайдужі люди. Так, 20 травня 2023 року відбудеться сходження на гору Говерлу пам’яті полеглого бійця полку «Азов» Олександра Гряника з позивним «Грян». Подолати шлях на Говерлу на честь сина вирішив і батько Гряна Сергій Гряник, бо це була одна з вершин, які за життя встиг підкорити загиблий син.
Асоціація родин захисників «Азовсталі» також запрошує небайдужих доєднатися до ініціативи та повідомляє як приєднатися до команди Сергія Гряника: маршрут стартуватиме о 12:00 20 травня з туристичної бази «Заросляк» поблизу Ворохти і проходитиме не складною стежкою, піднятися якою зможуть усі учасники, незалежно від їхньої підготовки. Контактний номер Сергія Гряника: +380 (63) 586 99 73.
Пам’ятаємо і шануємо наших Героїв-Захисників!