У Кобеляках презентували книгу «Григорій Китастий. Автобіографія. Спогади. Статті»

Китастий

Відділ культури і туризму Кобеляцької міської ради, місцевий музей літератури і мистецтва та Полтавське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка цими днями організували презентацію книги про видатного уродженця Кобеляк Героя України, композитора, диригента, кобзаря, творця капели бандуристів імені Тараса Шевченка Григорія Китастого.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

Збірник «Григорій Китастий. Автобіографія. Спогади. Статті» упорядкував і видав голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, депутат обласної ради Микола Кульчинський.

340931253_1251801908785145_2189776517343226649_n

Презентація почалася із звуків гімну, що його виконував на трубі місцевий музикант і патріот Володимир Качур. Щонеділі він грає на базарі десятки українських пісень і збирає кошти для ЗСУ. Потім присутні схилилися у мовчанні перед нашими загиблими Героями російсько-української війни за незалежність. А після цього враз пролунали повні вояцької сили і впевненості у перемозі слова і музика «Ой у лузі червона калина» у виконанні викладачок по класу бандури кобеляцької музичної школи.

340970355_245252864564549_6343777715749215772_n

Родзинкою презентації стало виконання маршу «Україна» на слова Івана Багряного та музику Григорія Китастого тріо бандуристок обласної філармонії «Вишиванка». Він прозвучав з такою неповторно утверджуючою силою, що захоплені слухачі залили залу шквалом аплодисментів. Відчувалося, що тут зібралися люди, які люблять Україну, шанують свого земляка Григорія Китастого та всіх земляків які, виконували перед Вітчизною свій національний обов’язок.

341048730_993301564997288_8922819526332639750_n

Гість з Полтави, упорядник книги Микола Кульчинський повідав учасникам презентації про життя і творчість Китастого. Він автор маршів «УПА», «Вставай, народе!», «Україна», «Дума про Петлюру», гімну української молоді «Вперед, сини народу», поклав на музику твори Тараса Шевченка, Івана Багряного Олександра Олеся, Яра Славутича й ін. Крім того, писав короткі оповідання.

Капела бандуристів, очолювана Григорієм Китастим Детройт 1950

Кульчинський змалював словами створення Китастим капели бандуристів імені Тараса Шевченка під час 2-ої Світової війни із залишків Державної зразкової капели бандуристів України, які залишилися в окупації та її відновленні у США. У 1943-1944 роках капела 9 місяців перебувала на гастролях у Галичині, зокрема у Дрогобичі, Львові, Ужгороді, Коломиї. Їхніми слухачами були митрополит Андрей Шептицький, бійці УПА. У місті Турці Китастий подружився з поетом Іваном Багряним. Кілька патріотичних віршів останнього одразу ж увійшли до репертуару капели, з яким вона виступала в селах і містах Західної України та в лісах перед вояками Української Повстанської Армії .

«Перелякані духом українського державного відродження, що панував на концертах капели під час гастролей в окупованій Україні, німецькі нацисти відправили її в концтабір для остарбайтерів, у якому українські бандуристи зазнали страждань та духом не зламалися. Німці відреагували на численні звернення Китастого до адміністрації концтабору і дозволили давати концерти перед українськими робітниками а згодом і перед робітниками інших держав, вивезених до Німеччини як дармова рабська сила. Зрештою опинилися у таборах для переміщених осіб, підлеглих американцям, то й залишилися живі й змогли емігрувати до США, де Китастий відновив капелу і здобув їй всесвітню славу, гастролюючи з нею по різних континентах. Президент Віктор Ющенко своїм Указом у 2008 році надав Китастому посмертно звання Героя України»,- розповів Микола Кульчинський.

Презентація завершилася екскурсією завідувачки музею літератури і мистецтва Тетяни Чешко про видатних людей Кобеляцького краю.

Детальніше про Григорія Китастого на офіційному сайті Інституту нацпамяті https://bit.ly/3ng0fvu

Полтавський офіс УІНП (за матеріалом з ФБ-сторінки Миколи Кульчинського)

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа