В’язнична роба, листи й репродукції картин Романа Сущенка найближчим часом стануть предметами експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні. 8 листопада колишній політв’язень передасть їх Меморіалові.
Речі, які супроводжували власкора Укрінформу під час його ув’язнення в колонії суворого режиму в РФ, а також знятий ним власноруч із фасаду інформаційного агентства плакат #ВОЛЮСУЩЕНКУ ввійдуть до масштабного проекту про бойові дії на Донбасі «Український Схід». Його мета – зберегти пам’ять про учасників і свідків агресії Російської Федерації проти України.
У російській тюрмі Сущенко провів майже повні три роки після того, як 30 вересня 2016 р. під час приватної поїздки до Росії його затримали і звинуватили в шпигунстві. У червні 2018 р. Московський міський суд засудив Сущенка до 12 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Навіть розуміючи, що йому «світить» 20 років колонії, журналіст відмовився «співпрацювати» з російськими спецслужбами.
У серпні Роман підписав згоду відбувати термін покарання в Україні й повернувся додому 7 вересня в межах обміну утримуваними особами з РФ у форматі «35 на 35». Із журналістом до України повернулися також 11 незаконно засуджених українців і 24 моряки, захоплені в районі Керченської протоки в листопаді 2018 р. РФ заборонила власкору Укрінформу в’їзд на свою територію на 20 років.
Сущенко, володар ордена «За мужність» ІІІ ст. і лауреат премії Національної спілки журналістів України за захист свободи слова, раніше вже проводив виставки своїх робіт. Малюнки, створені у 2016–2019 рр. у СІЗО «Лефортово» в Москві та у колонії в Кіровській області, побували у Києві, Брюсселі, Варшаві, Парижі, Кишиневі, Нью-Йорку, Гданську, Страсбурзі та Празі. Колишній політв’язень також мав намір продати їх на аукціоні, щоб зібрати кошти на користь українців, яких досі утримують у Росії та анексованому Криму.
Учасники: Роман Сущенко – журналіст Укрінформу, колишній політв’язень Кремля; Юлія Сущенко – донька Романа Сущенка; Олександр Харченко – генеральний директор Укрінформу; Іван Ковальчук – генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні; співробітники музею, вчителі історії України.