Про Зевса і його роль у сучасній культурі

Зевс – давньогрецький бог-громовержець, третій син титана Кроноса і титаніди Реї, брат Аїда, Гестії, Деметри і Посейдона, чоловік Гери. Зевс є головним богом Олімпу, бо скинув батька-тирана і врятував своїх братів і сестер, яких Кронос пожирав. Згодом бог грому і блискавок утвердив свою владу над світом, перемігши у великій битві богів і титанів і скинувши останніх у підземне царство Аїда.

У сучасному світі ім’я давньогрецького бога аж ніяк не забуте і згадується досить часто. Міфи про богів і героїв – популярне читання серед дітей і підлітків, що успішно замінює казки і фентезі. Також давньогрецька міфологія є багатющим джерелом сюжетів і натхнення для творців мистецтва, тому Зевс став героєм безлічі картин, книг, фільмів тощо. Детально про Зевса – сайт https://whoiszeus.com.ua/.

Характер Зевса

Образ Зевса в міфах складний і суперечливий. Громовержець – найсильніший воїн, але водночас не обділений і хитрістю, завдяки чому зміг перемогти Кроноса, давши йому зілля, яке змусило його виплюнути своїх дітей.

Також Зевс підступний і дуже боїться втратити свою владу. Він проковтнув свою першу дружину, богиню мудрості Метіду, яка виготовила зілля для Кроноса, злякавшись пророцтва про те, що його з Метідою син скине його, як він сам свого батька.

Зевс дуже ревнивий. Він не стерпів того, що титан Прометей викрав у богів вогонь і віддав його людям, щоб зробити їхнє життя кращим. Бог жорстоко покарав Прометея, прикувавши його до скелі, і звільнив тільки в обмін на пророцтво про те, хто забере його владу. Дізнавшись, що в богині Фетіди народиться син, який буде могутнішим за свого батька, Зевс передумав з нею одружуватися і віддав її людському герою Пелею. А життя людей Зевс знову наповнив лихами, доручивши богам створити прекрасну, але підступну дівчину Пандору, яка з цікавості відчинила заборонену скриньку та випустила з неї зло, страждання й хвороби, що розлетілися по землі.

Однак Зевс усе ж таки протегує праведним людям, які дотримуються його законів. Так, він нагородив добрих старих Філемона і Бавкіду, які не відмовили йому, переодягненому в мандрівника, в нічлігу та їжі, на відміну від інших жителів міста. Зевс затопив непривітне поселення, але Філемона і Бавкіду пощадив, зробивши жерцями розкішного храму, на який перетворилася їхня дідівська халупа.

Зевс вважався покровителем, зокрема сімейних уз, але сам при цьому постійно зраджував своїй законній дружині Гері, верховній богині.

Дружини і діти Зевса

Першою дружиною Зевса була Метіда, чиє мистецтво приготування зілля допомогло громовержцю перемогти Кроноса. Однак Зевс, боячись пророцтва про могутнього сина Метіди, хитрістю змушує її перетворитися на краплину води і проковтує. Через деякий час у Зевса починає страшенно боліти голова, і Гефесту, богу-ковалю, доводиться її розколоти. З голови Зевса з’явилася Афіна, богиня мудрості, дочка громовержця і Метіди.

Другою дружиною Зевса стала дочка Урана (неба) і Геї (Землі) Феміда, богиня правосуддя. Дітьми Зевса від цього шлюбу стали Ори, богині пір року, яких звали Евномія, Діке та Ейрена. Були у Зевса ще три доньки, мойри, тобто богині долі, якій підвладні як люди, так і боги. Мойр звали Клото, Лахесіс, Атропос. Шлюб Зевса і Феміди не тривав довго, однак і після його розірвання богиня залишалася поруч із володарем Олімпу як радник.

Третьою дружиною Зевса є Гера, верховна богиня, покровителька шлюбу, яка охороняє матір під час пологів. Згідно з міфами, Гера вирізнялася владністю, жорстокістю і ревнивою вдачею, що змушувала її мстити коханим невірного чоловіка. Їхніми із Зевсом дітьми були боги Арес, Гефест і Геба.

У велелюбного бога була величезна кількість незаконних дружин, серед яких слід згадати таких:

  • Еврінома, океаніда (народила Зевсу трьох Харіт, богинь витонченості та розваг);
  • Деметра, богиня родючості (народила Персефону, дружину бога підземного царства Аїда);
  • Мнемосіна, титаніда (народила дев’ятьох муз, покровительок мистецтва);
  • Літо, титаніда, мати Артеміди й Аполлона;
  • Європа, смертна дівчина, мати Міноса, Радаманта і Сарпедона, суддів підземного світу;
  • Іо, дочка річкового бога (народила Епафа, першого правителя Єгипту);
  • Даная, смертна дівчина (народила героя Персея);
  • Алкмена, смертна дівчина, мати Геракла;
  • Семела, земна дівчина, мати бога Діоніса, тощо.

Культ Зевса у світі

Зевс мав безліч святилищ на території Стародавньої Греції. Часто вони розташовувалися на вершинах гір і пагорбів: там було заведено здійснювати приношення богу, що дарує благодатний дощ.

Найвідомішим місцем поклоніння Зевсу є храм в Олімпії – найбільше архітектурне творіння. Його прикрашала грандіозна статуя громовержця, яку створив великий художник Фідій. Цю скульптуру занесли до списку семи чудес світу.

На острові Крит місцем поклоніння Зевсу була священна печера Ідеон на горі Іде, де, як вважалося, народився верховний бог.

Давньогрецьке місто Додона славилося своїм храмом Зевса, в якому жив оракул, якого вважають найдавнішим із віщунів. У своїх творах його згадували Гомер, Гесіод, Геродот.

Також найвідоміше святилище Зевса знаходилося в Аркадії, на горі Лікайон. Тут проводили змагання атлетів, а також, мабуть, здійснювали людські жертвопринесення.

Зевс був зображений безліччю скульпторів. Крім скульптури Фідія (нині втраченої) дуже відома бронзова статуя з Додони. Також кожен напевно бачив фото статуї Зевса в римському “Фонтані чотирьох річок” роботи Джованні Лоренцо Берніні.

Любовні пригоди громовержця надихнули багатьох живописців. Усі відомі картини з таким сюжетом назвати неможливо, тому наведемо кілька прикладів: “Викрадення Європи” Тиціана, “Юпітер і Антіона” Шарля Ванлоо, “Юпітер і Каллісто” Франсуа Буше.

Фільми, ігри та серіали

Могутній бог став популярним героєм сучасної культури. Його образ можна зустріти в багатьох фільмах (“Геркулес”, “Тор”, “Персі Джексон і викрадач блискавок”, “Війна богів: Безсмертні” та ін.) і серіалах (“Кров Зевса”, “Каос”, “Ясон і аргонавти”, “Зброя Зевса” тощо). Не обійшлися без персонажа Зевса й ігри: “Titan Quest”, “Immortals: Fenyx Rising”, “Аїд”, “Zeus: Master Of Olympus”, “Age of Mythology” тощо.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа