21 вересня 2022 р. у Військовому музеї ім. Вітаутаса Великого м. Каунас (Литва) відбудеться презентація міжнародного виставкового проєкту «За волю України!». Експозиція, створена до 30-ї річниці Незалежності України, що рік тому була розгорнута у Виставковому центрі Музею війни у Києві й розповідала про історію уніформи українського війська поч. ХХ ст., достроково припинила свою роботу 24 лютого у перший день повномасштабної російської агресії. Нині вона отримає нове життя саме в Литві, у м. Каунас, яке цьогоріч обрано культурною столицею Європи. Експозиція «За волю України!» стане першою міжнародною музейною виставкою у статусі кандидата України на членство в ЄС.
У проєкті взяли участь музеї, архіви і бібліотеки України та США. Така колаборація Америки, Литви та України є підтвердженням не лише культурного співробітництва, а й дипломатичного та військового в умовах російсько-української війни.
В експозиції представлено 250 артефактів, які охоплюють період 1914–1923 рр. і висвітлюють ґенезу однострою періоду Українського Січового Стрілецтва, Української Центральної Ради, УНР, ЗУНР, правління гетьмана Павла Скоропадського, Директорії УНР. Більшість ніколи не оприлюднювалася, не відома не лише широкому загалу, а й вузькому колу фахівців. Перлиною експозиції є «Альбом уніформ Української Армії і Фльоти за добу визвольної боротьби (1917–1921)» геральдика Миколи Битинського (1893–1972). Альбом створений у Празі (1937 р.). Під час Другої світової війни був вивезений до Німеччини, а в повоєнний час – до США. «Альбом…» ніколи не публікувався і не експонувався у повному обсязі. В експозиції представлено 134 аркуші, кожен із яких є неповторним і має виняткове історичне значення. Це світова прем’єра унікальної мистецької пам’ятки, створеної понад 85 років тому. Серед інших раритетів, представлених на виставці, – однострої, нагороди, прапори, військові відзнаки українських мілітарних формацій періоду Визвольних змагань (1917–1921 рр.), зокрема полковника УСС ерцгерцога Вільгельма Франца Австрійського (Василя Вишиваного), генерала Армії УНР Олександра Загродського, капітан-лейтенанта Святослава Шрамченка.
Патрон виставки – прем’єр-міністр Литовської Республіки Інгріда Шимоніте.
Куратор виставки – генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук.
Художник – Володимир Таран.