«Українські художники: з відлиги до Незалежності» – двотомник мистецтвознавиці Галини Скляренко, який 2020 року вийшов у видавництві ArtHuss.
Праця Скляренко досліджує українське мистецтво пізньорадянських десятиліть. Цей час сповнений складних протиріч, але водночас дуже самобутній і важливий в історії вітчизняної художньої культури. За словами дослідниці, «історія мистецтва цього періоду ще не написана, вона формується сьогодні, поступово, наче з небуття, повертаючи в актуальний художній простір імена та твори», а презентований двотомник – частина цього складного процесу.
Книги окреслюють майже три десятиліття українського мистецтва та об’єднують художників різних поколінь, мистецьких осередків, творчих спрямувань, що працювали у різних видах мистецтва – живописі, графіці, скульптурі, фотографії, концептуальних практиках тощо: Тетяну Яблонську, Валерія Ламаха, Вагріча Бахчаняна, Михайла Грицюка, Якима Левича, Флоріана Юрьєва, Вілена Барського, Ференца Семана, Федора Тетянича, Сергія Пустовійта, Анатолія Сумара, Аллу Горську, Олександра Аксініна, Віктора Марущенка, Люсьєна Дульфана, Олега Соколова, Леоніда Войцехова, Анатолія Степаненка, Бориса Михайлова, Юрія Луцкевича, Павла Бедзира, Єлизавету Кремницьку. Творчість багатьох із цих художників проаналізовано вперше в українському мистецтвознавстві. Кожен з митців демонструє свою версію художнього поступу: контроверсійного, різноспрямованого, позначеного своєрідністю вітчизняного культурного буття. Аналіз творчості кожного митця дав можливість дослідниці не лише реконструювати ту еволюцію, якої зазнали уявлення про мистецтво у вітчизняному художньому середовищі у пізньорадянські десятиліття, а й висвітлити особливості культурно-мистецьких процесів в Україні, зокрема, неоднозначне розшарування творчих сил в офіційному та неофіційному просторі, вплив на мистецтво ідеологічних коливань у суспільно-культурному кліматі країни, індивідуальне осмислення національних традицій та світового художнього досвіду. Творчість кожного з представлених в книзі художників постає як яскраве та своєрідне явище, що у свій спосіб не лише віддзеркалювало свій час, а надавало йому нового змісту.
Презентація відбудеться 1 жовтня (п’ятниця) о 17:30 за адресою: вул. М. Грушевського, 6.
Про авторку:
Скляренко Галина – мистецтвознавиця, критикиня, теоретикиня та кураторка виставок і художніх проектів. Кандидат мистецтвознавства, старша наукова співробітниця ІМФЕ ім М.Рильського НАНУ та ІПСМ НАМУ. Авторка низки праць про феномени сучасного мистецтва та доробок окремих митців. Народилася та живе в Києві.