Презентація проєкту «Друга світова на мапі України»

банер_1920_1080

10 березня 2023 р., 15:00

Київ, вул. Лаврська, 24

Сучасна війна, найбільша в Європі в період після Другої світової, повертає світ до подій минулого. Через своє геополітичного положення Україна завжди ставала ареною вирішальних битв. Друга світова прокотилася по територією двічі: під час оборонних та визвольних боїв. Змінювалися кордони, назви, межі, долі міст і сіл.

В Україні не існувало єдиної бази даних, за допомогою якої можна було б ідентифікувати кожен тогочасний населений пункт і знайти його сучасну геолокацію. Такого ресурсу потребували пошуковці для встановлення місць загибелі комбатантів, історики – для належного атрибутування фактів, музейники – для детальної презентації документів. Сьогодні він набув актуальності для військових, оскільки виникла потреба вивчення ліній фронту, які через 80 років практично накладаються одна на одну.

Музей війни презентує електронно-картографічний проєкт «Друга світова на мапі України», над яким працював не один рік. Він містить дані про назву, підпорядкування й географічне положення 44 596 населених пунктів станом на 1946 і 2014 рр. – від завершення Другої світової до початку російсько-української війни.

Адміністративно-територіальну складову доповнюють відомості про війська, цивільне населення тощо. У базі можна знайти населені пункти, окуповані не лише німецькими військами, а й угорською та румунською арміями. Зафіксовано місця боїв між УПА, військами Вермахту й НКВД. Вражають відомості про села, які до чотирьох разів переходили з рук в руки. Трагічну долю мирного населення засвідчують близько 700 ущент спалених під час німецької окупації сіл і містечок, а також сотні сіл, які були зняті з обліку радянською владою за підтримку українських повстанців.

Під час презентації науковці Музею розкажуть про виявлені цікаві факти з військової географії України, ознайомлять з унікальними воєнними картами, розкажуть про використані першоджерела із фондів провідних архівів України.

Знання воєнної історії завжди актуальне, проте воно набуває особливої ваги, коли ворог як ідеологічну зброю використовує спотворену історичну пам’ять. Презентований Музеєм війни проєкт є фактологічним унаочненням українського виміру Другої світової війни, а також зручним інструментом для всіх, хто бажає дізнатися більше про воєнну минувшину своїх родин.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа