Опера-Міф відкриє українське багатоголосся для світової оперної сцени

14 жовтня у Львівській опері – Національна прем’єра Опери-Міфу «Ukraine – Terra Incognita». У наступні роки творча команда поїде з постановкою в інші міста України та світу. Зокрема, у планах показ опери у Парижі, де жив та співав Василь Сліпак. Саме йому митці присвячують Оперу-Міф.

Опера-Міф – це новий український формат, в якому народне багатоголосся замінює собою класичний оперний вокал, а сюжет виростає з текстів пісень.

Опера-МіфОпера-Міф поєднує найдавніші пісні із сучасним мистецтвом. Автор фото: Ростислав Павлик.

«Наша команда прагне вивести традиційну українську пісню, насамперед, багатоголосся, на світову оперну сцену. Ми довго шукали форму, яка б змогла гідно представити красу та силу української пісні, і створили Оперу-Міф «Ukraine – Terra Incognita». Українська поліфонія є тим найціннішим скарбом, який ми маємо зберегти та передати в майбутнє, аби вона зайняла гідне місце у світовій культурі», – пояснила керівниця проєкту Олександра Сорокопуд.

Виконавці проживатимуть на сцені все різноманіття пісень: від гучного козацького багатоголосся до колискових, від весільних пісень до голосінь, шепотів та замовлянь, які походять від самої землі, від первісних ритуалів.

Режисерка і авторка опери Уляна Горбачевська зібрала 43 давні українські пісні з різних етнорегіонів України: від Лемківщини до Кубані. Разом із композиторкою Марією Олійник Уляна Горбачевська надала цим народним творам найвищої форми музичного мистецтва – опери.

Новаторською є і сама структура опери. Опера-Міф «Ukraine – Terra Incognita» є оповіддю у 5 міфах, об’єднаних навколо основних тем народних пісень: «Рід», «Дім», «Любов», «Степ», «Залізне серце».

«У «Міф роду» увійшли найдавніші ритуальні взірці, пов’язані з календарним колом. У «Міфі дому» ми зібрали казки, бавки, колискові, поміж якими виростає дитина. «Міф любові» – про кохання, у всій багатовимірності: від безмежного спокою до вибухової сили. А «Міф степу» – вже акцент на чоловічих піснях: чумацьких, козацьких, наповнених відчуттям волі. І нарешті у фіналі «Міф залізного серця» – про гідність і самоствердження. Мені хочеться зробити акцент на піснях, які показують нашу красу і незнищенний дух воїна», – розповіла авторка і режисерка Уляна Горбачевська.

Українська поліфонія має зайняти місце у світовій спадщині як унікальна безперервна співоча традиція. Вона дійшла до сьогодні у живій формі передачі від покоління до покоління тільки в кількох місцях Європи – на Сардинії, Корсиці, у Грузії та в Україні.

Щоб ланцюг спадкоємності народної пісні не переривався, почесними гладачами нашої опери стануть співачки гурту «Древо» зі села Крячківка на Полтавщині та Домініка Чекун з Полісся. Адже в опері звучатимуть пісні, які вони зберегли і передали.

Опера-Міф поєднала митців з різних середовищ, жанрів та інституцій. Співаки-актори працюють у львівських та київських театрах (театр ім. Леся Курбаса, театр ім. Лесі Українки, театр «Дах»), є кіноакторами та учасниками співочих гуртів («Щука-Риба», «Чорноморці», «Курбаси», «Ягоди», «Миклухо-Маклай»), або ж мають індивідуальні перформативні проєкти.

opera_web

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа