Онлайн-прем’єра стрічки В’ячеслава Бігуна «Брат Іван»

Брат іван - кадр титру трейлера

28-29 листопада відбудеться онлайн-прем’єра стрічки В’ячеслава Бігуна «Брат Іван» про захоплюючу родинну історію сценариста фільму «Тіні забутих предків» Івана Чендея. Це четверта кіноновела автора про письменника та найбільш інтимна. 29 листопада 2005 року письменник, 100-літній ювілей якого починають відзначати, відійшов засвіти.

Брат Іван [фільм В. Бігуна] - кадр 1 [Іван Чендей аля Далі]

«Брат Іван» — сімейний міні портрет про сценариста фільму «Тіні забутих предків». Їх було 11 в верховинській сім’ї Чендеїв на Тячівщині: четверо братів і п’ятеро сестер — жили вони як тіло і душа. Троє з них (які залишилися) оповідають про непросту долю брата Івана, якому судилося стати письменником і сценаристом найвідомішого українського фільму.

Брат Іван [фільм В. Бігуна] - кадр 5 [Іван Чендей та Ліна Костенко 1981]

Фільм вже здобув визнання глядачів і колег. Він отримав нагороду за найкращий сценарій Міжнародного фестивалю історичного кіно (2021). Схвально його прийняли і на «ЧендейФесті 2021» та в рідному для письменника Дубовому.

Глядачі можуть переглянути стрічку безоплатно на ютюб-каналі автора  (https://www.youtube.com/c/SlavikBihun77) до кінця дня 29 листопада. Доступний і трейлер фільму: https://youtu.be/KcLl8eEASS0.

В’ячеслав Бігун ― кінематографіст і вчений-юрист із Закарпаття, знаний такими фільмами, як «Серце мами Гонгадзе», «Сильні духом», «Як тебе не любити». Автор близько 600 публікацій і 35 фільмів, які на осінь 2021 року здобули більше 70 нагород.

Сім цікавих фактів про фільм «Брат Іван»

  1. «Брат Іван» (2021) – вже четверта кіноновела автора з циклу фільмів. Попередні – «Криниця Чендея» (2018), «Ясенова Івана Чендея» (2019) та «”Тіні” Івана Чендея» (2020).
  2. «Брат Іван» відтворює родинну драму Івана Чендея. Йдеться і про дуже приватні моменти: віру та релігію в радянський час, втрату дітей, складні  стосунки з батьком (який не хотів щоб син був письменником й обрав інше заняття). Глядач дізнається, що чимало творів автора було створено в рідних місцях на Тячівщині, де він черпав своє натхнення.
  3. «Брат Іван» – меморіальний фільм. У стрічці зафільмовані особистості, які вже пішли засвіти, але продовжують жити в кіно: це дружина письменника Марія Іванівна Чендей (1924-2016) і його сестра Анна Михайлівна Магула (1927-2019).
  4. «Брат Іван» зацікавить і мовознавців. Представлено автентичну закарпатську говірку, точніше – кілька. Дружина письменника була родом із Чинадійова на Мукачівщині, а сам він (як і його сестри) з Дубового, яке раніше було частиною Рахівщини. Цікаво, що й в своїх творах письменник, який писав зразковою літературною мовою, нерідко додавав діалектизми, збагачуючи її.
  5. Фільм створено в 2017-2021 роках за сприяння родини письменника і в співпраці над інтерв’ю з О. Гаврошем. Раніше в цій співпраці народилися фільми «Останній солдат» (2017) і «Ясенова Івана Чендея» (2019) (сходження на літературний Еверест письменника).
  6. Місця. Стрічку фільмували в кількох закарпатських місцевостях: Ужгороді, Дубовому, Калинах, окремі кадри – в Тячеві та Хусті.
  7. Титулований фільм. VIII Міжнародний фестиваль історичного кіно (2021) нагородив стрічку за сценарій. Голова журі Іван Канівець відзначив її драматургію та «оригінальний ракурс, з якого раніше життя і творчість Івана Чендея не висвітлювалися автором».
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа