Минулого року у Запоріжжі побачив світ чудовий навчально-методичний посібник «Історія української культури: традиції та модерн», підготований для здобувачів ступеня вищої освіти бакалавра усіх спеціальностей. Автором посібника є старший викладач кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету, кандидат історичних наук Юрій Щур. Згаданий посібник підготований автором в рамках курсу, який він викладає для студентів Запорізького Національного Університету.
У вступі до книги автор зазначив, що «багато хто звик думати про культуру України як виключно про мову, національний одяг (червоні/сині шаровари та буси на шиї) і щедрість душі… В сучасному світі культура – це набагато більше. Це традиція і розвиток, наука, мистецтво, література, преса, музика, кіно, технології. Це наші цінності: духовні, естетичні, моральні. Для гармонійного поєднання минулого та сучасного необхідні комплексні знання з історії української культури, синтез традиції та модерну».
Посібник чітко структурований, містить конспекти лекцій та питання для самостійного опрацювання. Сам курс автором поділено на дві частини: 1. Архаїчна та традиційна культура; 2. Ідеї та переживання в культурі ХХ-ХХІ ст. Кожна частина складається із семи тем, а розвиток української культури показаний у нерозривній єдності із процесами державо- та націєтворення. Відповідно до тематики курсу, запропонована основна та додаткова література, а також інформаційні ресурси, які суттєво допоможуть здобувачам вищої освіти у вивченні дисципліни й підготовці до заліку.
Актуальність подібного видання очевидна. Юрій Щур простежує розвиток української культури від найдавніших часів до сьогодення, особливу увагу концентруючи на подіях новітньої історії України. В умовах сучасної російсько-української війни й тих викликів, які стоять зараз перед країною загалом та наукою зокрема, подібне видання має не лише освітнє значення, але й виховне, оскільки акцентує увагу молоді на проблемах гібридної інформаційної війни.
Тематика лекцій автором посібника визначена чітко й логічно. У книзі поступово розкривається проблема розвитку української культури у окремі визначені епохи. Акцентується увага саме на тих моментах, які були визначальними не лише для культури, але й історії України загалом. Автор посібника зміг показати взаємозв’язки між розвитком культури й історії, їх циклічність.
Посібник не переобтяжений датами та термінами. Автор використав ключову термінологічну базу, яка є цілком достатньою для розкриття історичного розвитку української культури. Для зручності здобувачів вищої освіти, наприкінці посібника подано глосарій, де зібрані вживані автором терміни та поняття.
Як визначив сам автор посібника, за результатом вивчення курсу (або ж прочитання книги), формуються уявлення про: 1). Періодизацію розвитку культури на території сучасної України. 2). Особливості української культури в історичному контексті. 3). Вплив культурної традиції на розвиток людської думки. 4). Основні напрямки в мистецтві, освіті, науці. 5). Взаємозв’язок розвитку культури із загальним історичним процесом на українських землях. 6). Регіональні особливості розвитку культури та їх причини й наслідки. 7). Головні тенденції розвитку культури в Україні на сучасному етапі державотворення.
Віктор Рог