28 грудня – День короткометражного кіно. Визнаний майстер кіноновел В’ячеслав Бігун у 2022 році представив кілька нових стрічок, більше 40 номінацій та 5 відзнак. Кілька його стрічок – у списку фільмів за версією IMDb, які варто подивитися щоби зрозуміти Україну.
Новий фільм Aeternus (з латинської – вічний, нескінчений) – лаконічна кінометафора про пошуки гармонії в гірській річці. Його прем’єра відбулася 10 січня, а загалом у 2022 році цей однохвилинний фільм здобув дві відзнаки на шести кінофестивалях (Just A Minute Festival, 60 Second Short Film Fest, ESMoA Film Festival (всі три – США), Neum Underwater Film Festival (Боснія і Герцеговина), PEGASUS International Monthly Film Festival, фестиваль незалежного українського кіно «Бардак»). Фільм продовжує цикл фільмів автора про дух, у яких персонаж – не людина, а природа, що набуває антропоморфних кіноформ.
Цей цикл доповнюють і нові короткометражки Vinum та Ichtus. Метафора людського життя зі спостережень за рибою (ichthus на латині), це – кіномедитація про фатальність життя в часи війни чи ковіду. Vinum (з лат. вино, виноград) – чуттєвий кінопогляд на життя символу життєвої сили, багатства та соціального статусу. Фільм облюбували зарубіжні фестивалі: Silence Ça Touille (Франція), Gaia International Film Festival та MovieValley (обидва – Італія).
Побачила світ шоста повнометражна стрічка В’ячеслава Бігуна. «СвітлоТіні Івана Чендея» – кіноподорож місцями і доленосними подіями письменника та сценариста фільму «Тіні забутих предків». Першопоказ прийняв Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль, картину тепло прийняли глядачі та шанувальники таланту закарпатського майстра.
В 2022 році фільми автора різних років демонструвалися десятки разів. Фільм-подорож людським тілом «Maestro» (2020) про хірурга Павла Іванчова демонструвався в Польщі та Китаї (UKRAЇNA! Festiwal Filmow та China International Conference of Science and Education Producers). Документальна анімаційна стрічка про український характер «Сильні духом» (2018) захопила глядачів в Німеччині, Австрії, Іспанії та Італії (Kurzsuechtig – Mitteldeutsches Kurzfilmfestival, Linz International Short Film Festival Festival, Internacional de Cine de la No-Violencia Activa, Ventotene Film Festival). Екодрама за справою Страсбурзького суду «Між пеклом і раєм» (2017) демонструвалася в Індії на МКФ «Цитати Землі» (Quotes from the Earth), Канаді (Human-Environment Care Film Festival) та Кенії (NGO International Film Festival).
Титулований фільм про столітнього українця «Многая літа. Стойко» (2020) здобув нагороду каннського фестивалю Silk Road Film Awards Cannes як найкращий біографічний документальний фільм. Стрічку також демонстрували на фестивалі Ventotene Film Festival в Італії та на міжнародній платформі Paus Premieres Festival.
Ще один метафоричний фільм автора «З відкритими очима» (2021) здобув дві відзнаки, підкоривши Festival Internazionale del Cinema Patologico в Італії та PEGASUS International Monthly Film Festival, демонструвався на Kutaisi International Short Film Festival (Грузія).
Фільм «Довженко. Український Гомер кіно» (2013) показали до Дня кіно в Дніпрі. Fatalis (2020) представляв Україну на «Першості світу» в категорії однохвилинних фільмів на фестивалі Міжнародної кіноспілки UNICA, яка діє під егідою UNESCO. Вже легендарний фільм «Пенальті правосуддя» (перший український докфільм, який використовує анімацію) та «Між пеклом і раєм» демонструвалися з обговоренням на Тижні правосуддя в Естонії.
Загалом на 2022 рік у доробку режисера більше 40 стрічок і близько 90 відзнак, біля 65 із них – зареєстровані в кінобазі IMDb.com на фестивалях із історією більше 5 років (професійний стандарт визнання). В’ячеслав Бігун – найтитулованіший український кінорежисер за кількістю нагород і відзнак (більше 300), чиї стрічки були номіновані на більш ніж 90 кінофестивалях – безпрецедентний результат в історії українського кіно.