Музей малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»)

Початок

Два роки тому Національний музей-заповідник українського гончарства презентував генплан нового грандіозного проєкту – сьомий філіал – Музей малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»).

1

За задумом – це буде реальне етносело (цілий куток села Малі Будища) з багатьма будівлями, які відображатимуть різні аспекти сільського життя: два будинки (1-й – побут українців 1920-х–1960-х років, 2-й – хата гончаря початку ХХ століття), вхідний льох 1960-х років, оглядова вежа для відпочинку відвідувачів, крамниці сувенірів та виробів традиційного гончарства, курені для ярмаркової ночівлі гончарів, традиційна ярмаркова карусель, гойдалки, сарай для зберігання господарського начиння, комора, курник, пасіка, етнографічне горно та багато іншого, що дозволить подумки перенестися в зовсім інші реалії.

На час презентації було зроблено й офіційно відкрито Першу чергу (одну будівлю), у якій відтворено побут українців 1920-х–1960-х років. У експозиції представлено творчий спадок малобудищанських гончарів, кухонний реманент, давні меблі, родинні фото, старовинні ікони, традиційний український одяг й інші реліквії повсякденного побуту гончарів.

Війна змінила плани, але не головну мету

Відкриття Другої черги (наступної будівлі) – традиційної садиби гончаря кінця ХІХ – початку ХХ століття було заплановане на кінець минулої весни (травень 2022 року). Але в Україну ввірвалася війна. Трагічні події внесли свої корективи в життя українців. Усім нам потрібно було зрозуміти, що відбувається й оговтатися від цього всього.

Проте, в черговий раз варто наголосити, що українці – сильна духом нація, яку подолати не можливо. У цій боротьбі кожен обрав поле бою і відчайдушно до сьогодні виконує свої обов’язки.

В умовах воєнного стану змушені зміни сталися і в діяльності Національного музею-заповідника українського гончарства, які змінили всі плани. Але це дало змогу музейній команді більше сконцентруватися на удосконаленні й розбудові рідного музею. Музейники активно впорядковували «свіжі» території, розробляли концепції нових об’єктів, доопрацьовували розпочаті проєкти й жагуче бралися за нові. Одним словом – впевнено йшли до своєї мети.

Облаштування другої черги

Друга черга, а це наступна будівля за генпланом у Музеї малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») на момент початку війни була вже з ремонтом і чекала лише на облаштування експозиції. Цілий рік робота в ній була законсервована. Лише у лютому 2023 року було вирішено все ж таки продовжити її облаштування й відкрити для відвідувачів.

Команда, що працювала над експозицією відповідально поставилася до виконання поставленої цілі й одразу взялася відтворювати інтер’єр гончарської оселі.

У будівлі чотири кімнати – світлиця, кухня, гончарня і комора. Для їх оформлення керувалися виключно історичними документами, серед яких є і унікальні фотокартки Івана Зарецького 1893 року.

«Кожна кімната знайомить відвідувачів із різними елементами традиційної культури українців, а гончарня відтворює специфіку творення глиняних шедеврів. Тут все облаштовано так, ніби гончар щойно вийшов до іншої кімнати: на гончарному крузі залишений ще не зрізаний глиняний витвір; на лаві сформовані глиняні кулі для майбутніх форм, на долівці купа набитих грудок з глини, під стелею на спеціальних полицях – п’ятринах – сохне недавно сформований посуд. Мандруючи кімнатами відвідувачі можуть не тільки отримати знання про весь процес виготовлення глиняних виробів місцевого регіону (Малі Будища, Лазьки, Глинськ, Хижняківка, Безруки, Старі Млини) від видобування глини аж до збуту гончарних виробів, а також відновити своє ментальне здоров’я і, головне – усвідомити національну ідентичність», – говорить завідувачка Музею малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») Світлана Пошивайло.

У наповнення експозиції увійшли унікальні речі – інструменти гончарів і глиняні вироби, якими наші предки користувались 300-400-500 років тому.

Офіційне відкриття

Сьогодні проводити гучні церемонії зовсім не доречно. Тому відмовившись від офіційного відкриття, адміністрація музею спершу вирішила познайомити з новим туристичним об’єктом представників засобів масової інформації (організувавши прес-тур новими туристичними об’єктами Національного музею гончарства), а потім відкрити двері для відвідувачів.

Що побачать відвідувачі

Наразі для відвідувачів відкрито Першу й Другу черги (дві будівлі) Музею малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»).

Музейні дизайнери досконало дослідили історію житла гончарів, їхнього одягу, харчування, родинного укладу та форм побуту, щоб створити без сумніву розкішний музей.

«Більшість експонатів у цьому музеї стосуються Малих Будищ або віднайдено в навколишніх селах, оскільки вони однотипні з тими побутовими речами, які використовували місцеві гончарі, тобто загалом населення Малих Будищ. Ще цікаво те, що тут до сьогоднішнього дня збереглася унікальна церква Різдва Пресвятої Богородиці, якій понад 135 років. Вона єдина дерев’яна в Полтавській області. А старостами цієї церкви впродовж багатьох років були гончарі. Плануємо розробити маршрут, щоб відвідувачі нашого музею мали змогу зайти до церкви й помолитися у цьому святому намоленому місці», – продовжив розповідь Олесь Пошивайло.

Плани на майбутнє

На досягнутому музейники не зупиняються, а впевнено продовжують відтворення унікального етносела. На черзі нові цікаві локації, але про них згодом.

Вартість

Музей малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») знаходиться за адресою: вул. Соборна, 42, с. Малі Будища, Полтавщина.

Прайс вартості та послуг:

Вартість вхідного квитка на територію Музею малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»):

  • для дорослих – 70.00 грн;

  • для студентів/пенсіонерів – 55.00 грн;

  • для дітей шкільного віку – 35.00 грн.

Вартість екскурсійного обслуговування відвідувачів:

для групи до 5 осіб включно – 80.00 грн;

для групи від 6 до 18 осіб включно – 120.00 грн.

Світлана Пругло,

завідувачка інформаційної служби Національного музею гончарства

Фото Тараса Пошивайла.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа