Марія Примаченко: виставка ранніх творів

1 Зелений слон 1936

1 липня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва розпочинає роботу виставка «Марія Примаченко. Початок», яка презентує близько 50 ранніх творів видатної художниці з музейної колекції, створені протягом 1936-1937 років.

4 Запорожець за Дунаєм 1Запорожець за Дунаєм

Це унікальна збірка авторських малюнків народної художниці України, Лауреатки Шевченківської премії Марії Примаченко, з якої почалося сходження художниці на олімп високого мистецтва і всесвітнього визнання. Вони були створені під час роботи мисткині в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва на території Києво-Печерської Лаври, куди її запросила у 1935 році художниця Тетяна Флору.

3Лисиця та журавель 1937

У майстернях Марія Примаченко працювала впродовж 1935–1938 років. В цей час нікому невідома поліська майстриня розпочала серію малюнків, якими заявила про себе як про художника з особливим світобаченням, аналогів якому немає ані в українському, ані у світовому мистецтві.

Чорний звір. 1936 р.Чорний звір. 1936 р.

Серед виставкових експонатів представлені також і керамічні твори, які були цікавим експериментом під час роботи художниці в майстернях. Дотримуючись народних традицій, майстриня використовувала керамічну форму, як поверхню для власних композицій, досягаючи органічного єднання обєму та розпису.

5 Господарчий двір 1936Господарчий двір 1936

Маючи вроджену схильність до гри уяви, фантазій та казковості Марія Оксентіївна створила цілий світ фантастичних істот, звірів, птахів, який вперше з’явився на виставці 1936 року в Києві, а згодом і в інших містах країни.

6 Мавпа та окуляриМавпа та окуляри

У 1937 році деякі малюнки цієї серії експонувалися на Міжнародній виставці в Парижі. Серед тих, хто був під особливим враженням від живопису української майстрині, побачивши їх на виставці, були – Пабло Пікассо, Марк Шагал, Луї Арагон. Марк Шагал настільки захопився творчістю Марії Оксентіївни, що й собі узявся малювати дивних істот.

9 Смугаста корова

Свої перші картини Марія Примаченко ніяк не називала. Відповідно до задуму художниця вигадувала колір своїх персонажів – чорний, синій, фіолетовий. Тому її ранні роботи мають відповідну назву – «Чорний звір», «Коричневий звір», «Червона мавпа», «Синій лев», «Зелений слон». Героями ранніх примаченківських малюнків також стали образи відомих українських казок та літературних творів – «Лебідь, рак та щука», «Лисиця та журавель», «Мавпа та окуляри», «Запорожець за Дунаєм» та інші.

Виставка триватиме до 31 серпня 2023 року.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа