Календар видавництва «Літопис УПА» на 2023-й рік

01Календар-2023 ‒ титульна сторінка

22 серпня біжучого року в Музеї національно-визвольної боротьби (м. Тернопіль) відбулася презентація Календаря видавництва «Літопис УПА» на 2023-й рік. Відкриваючи дійство, президент Благодійного фонду ім. Володимира Макара пан Микола Посівнич, зокрема, сказав: «Чому ми це робимо? Бо нашу історію писали окупанти ‒ ясна річ, у вигідному їм світлі. Незнання правдивих фактів, зокрема про боротьбу УПА, призвело до того, що наш східний сусід 24-го лютого віроломно вторгся в Україну без оголошення війни, цинічно назвавши це «спецоперацією», метою якої є «денацифікація і демілітаризація», а не банальне захоплення нашої держави і вставлення тут промосковського уряду. Все це є від незнання нашої історії, нерозуміння історії, невчення історії ‒ як говорив Леонід Кравчук ‒ «маємо те, що маємо…»

02Текстова сторінка на січень місяць

Доцент Національного університету «Львівська політехніка» Зенон Боровець ‒ один з авторів Календаря-2023 ‒ докладно зупинився на, образно кажучи, «філософії» презентованого видання. Він сказав: «Боротьба УПА продовжувалася на протязі десяти років ‒ з 1943-го по 1953-й. Першопочатково вона була скерована проти гітлерівців, а від травня 1945-го, властиво від другої половини 1944-го ‒ проти московських окупантів. Я вважаю, що таке датування включає ЦЕНТРАЛІЗОВАНИЙ опір, а не розрізних груп. Наші повстанці, потрапляючи в полон і одержуючи тюремний термін (як правило, не менше 10-ти років), не припиняли боротьби в умовах ізоляції ‒ створювали там осередки опору, організовували повстання ‒ наприклад у Норильську і Кінгірі».

03Повстанець Коломийської округи Володимир Яким՚юк-«Аскольд» тримає ведмедя. Алегорично він символізує росію!

Особливістю Календаря-2023 є те, що практично половина ілюстративних сюжетів присвячено нашим Збройним Силам, які від 24.02.2022-го року чинять героїчний опір агресору. Наприклад, на вищенаведеній сторінці (з ведмедем) вміщено два зображення: острова Зміїний ‒ з поштовою маркою, на якій відтворено одіозний корабель, котрого наш воїн «посилає» за відомою адресою, і на другому ‒ атаку ЗСУ на сніжному полі. На послідуючій сторінці бачимо «сітку» Календаря на березень місяць:

04«Сітка» на березень

Далі є два сюжети з воїнами УПА Коломийської округи і сотні «Стаха», а нижче зображено відповідно два зображення з підбитою технікою російських окупантів:

05Ця російська «техніка» вже ніякої загрози не представляє!

(До речі: підбиту техніку російських загарбників 24.08.2022 виставили у Києві на Хрещатику, що можна побачити на сторінці майора Володимира Загребельного за посиланням: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100014144204183&set=a.1433976507083809 )

Є в Календарі-2023 дві світлини з Яворівського архіву УПА, на яких зафіксовано Івана Михалюка-«Скорого» (загинув 29.05.1952). Сам родом з Яворова, «Скорий» тим не менше не був ідентифікований понад 20 (!) років. Його родину нещадно розкидали по всій червоній імперії так, що ніхто з них не повернувся із заслання і, таким чином не було нікого, аби упізнати Героя. Це допоміг зробити Андрій Мацьків-«Орел»: він виявив фото, на звороті якого було написано, що дану світлину «Скорий» дарує «Калині» (Василь Яким՚юк, родом з села Тюдів Косівського району; до речі розстріляний у Києві 08.04.1953), і, таким чином, «епопея» з упізнанням Івана Михайлюка-«Скорого» була успішно завершена:

06На лівій половині: Іван Михайлюк-«Скорий» (на верхньому знімкові стоїть посередині, а на нижньому стоїть 2-й справа); на правій половині: розбита техніка російських окупантів

Наступне фото Календаря-2023 цікаве тим, що на ньому зображено українського Воїна в соняшниках. Я знаю, Хто це такий, але не маю права озвучувати:

07Український воїн у соняшниках; на лівій половині ‒ сюжети УПА

…Без Дмитра Білінчука-«Хмари» (родом зі села Ільці Жаб՚ївського (нині Верховинського) району будь-яка розповідь про УПА була б неповною, поза як він ‒ репрезентант цієї «армії без держави»: саме Він поза всяким сумнівом є найбільш упізнаваним на знімках з підпілля ‒ Його зображення надійно ідентифіковані на більш як 120 (!) знімків. І ось тут наш Герой гордо сидить на коні під горою Піп Іван (по-гуцульському «Попіван» ‒ тобто «гора, яка співає»):

08Зліва: Дмитро Білінчук-«Хмара» ‒ репрезентант УПА; справа ‒ сюжети ЗСУ

Завершуючи розповідь про Календар-2023, хочу привести одне фото, а саме рейд на Закарпаття. Його очолює волинянин «Галайда» (Іван Мельничук) ‒ саме на Волині, як співається у відомій пісні: «Там десь далеко на Волині, створилась армія УПА, щоби воскресла Україна і завітала слобода…»

09Внизу: волинянин Іван Мельничук-«Галайда» очолює рейд на Закарпаття;

вгорі: сюжети ЗСУ

Якщо Вас зацікавив Календар-2023, його можна замовити за адресою: [email protected] або https://litopysupa.com/ua/

Гуменюк Василь

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа