Хто насправді створив фільм “Тіні забутих предків”? Дивимося

СвітлоТіні Івана Чендея

20-21 травня онлайн-прем’єра кіноісторії сценариста «Тіней забутих предків»

 

20 травня 2022 року з нагоди Дня народження Івана Чендея відбудеться онлайн-прем’єра фільму В’ячеслава Бігуна «СвітлоТіні Івана Чендея». Фільм за ФБ-подією доступний за посиланням (https://youtu.be/XHuml9tGUzE) до кінця дня 21 травня. Вже титулований фільм «СвітлоТіні Івана Чендея» – це кіноподорож стежками сценариста легендарного фільму «Тіні забутих предків». Автор досліджує, чому саме Чендея обирає Параджанов екранізувати повість Коцюбинського. Яке світло проливають архівні знахідки на затінену роль ювіляра, родина – на його постать і удари долі, й чому подорож до місць сили кульмінує у вибаченні, яке на колінах пропонує кінознавець за 795 кілометрів від столиці в карпатських горах, де народився світовий кіношедевр.

«СвітлоТіні Івана Чендея»: Цікаві факти

1. «СвітлоТіні Івана Чендея» формує родинну та сімейну історію Івана Чендея, дуже приватні моменти його життя: віру та релігію в радянський час, втрату двох синів, складні стосунки з батьком (який не хотів щоб син був письменником). Глядач дізнається про ще принаймні 7 кіносценаріїв, що чимало творів автор створив у рідних місцях на Тячівщині, де він черпав натхнення.

2. «СвітлоТіні Івана Чендея» – документальний фільм, оповідання якого доповнюють більше 100 світлин і архівних документів, зокрема з сімейного архіву та архіву фільму «Тіні забутих предків».

 

3. «СвітлоТіні Івана Чендея» – меморіальний фільм: зафільмовані особистості, які вже пішли засвіти,  продовжуючи жити в кіно. Наприклад, це дружина письменника Марія Чендей (1924-2016), його сестра Анна Магула (1927-2019), друг Степан Стойко (1920-2020). Стрічка вказує на рік фільмування сцен.

4. «СвітлоТіні Івана Чендея» зацікавить етнографів і мовознавців: представлено автентичну закарпатську говірку, точніше – кілька. Дружина письменника була родом із Чинадійова на Мукачівщині, а сам світоч (як і його сестри) із Дубового, яке історично було частиною Рахівщини. Свої твори письменник писав зразковою літературною мовою, нерідко додавав діалектизми, збагачуючи її. Стрічка фільмувалася в кількох закарпатських місцях: Ужгород, Дубове, Калини, Тячів та Хуст.

5. Фільм створено в 2016-2022 роках за сприяння родини письменника та в співпраці (над інтерв’ю) з Олександром Гаврошем. У співпраці з ужгородським письменником було створено фільми «Останній солдат» та «Ясенова Івана Чендея» (про літературний Еверест письменника).

6. «СвітлоТіні Івана Чендея» – повнометражний фільм, який узагальнює титуловані кіноновели автора з чендеївського циклу: «Криниця Чендея», «Ясенова Івана Чендея» та «”Тіні” Івана Чендея» та «Брат Іван». Це шостий повнометражний фільм В’ячеслава Бігуна («Серце мами Гонгадзе» (2017), «Verdict 19» (2019), «Многая літа. Стойко» (2020), «Magnificus. Дума про право» (2021), «Єден» (2021)). Фільм також доповнює доробок автора на закарпатську тематику, який складає понад 15 стрічок.

7. «СвітлоТіні Івана Чендея» нагороджений за «Найкращий сценарій» Міжнародним фестивалем історичного кіно «Поза часом» (2023), є номінантом Карпатського міжнародного кінофестивалю (2022).

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа