Фестиваль із перспективою

czaczka_mor__g_1Фольклорний гурт «Чачка» з Луцька

, Наше Слово

Українці, переважно лемки, моронжчани дуже тепло сприймали слова вітання від очільників Вармінсько-Мазурського воєводства, Острудського староства та керівництва міста й гміни Моронг, які прозвучали під час відкриття чергового фестивалю української популярної пісні «Як я си заспівам».

Захід відбувся в місцевому будинку культури «Нар’є» передостанньої суботи вересня.

Загалом це вже 12-те свято української культури й 8-ме під назвою «Як я си заспівам». Ініціатива створення такого заходу належить Василеві Надяку, тодішньому багаторічному голові спершу УСКТ, а потім міської ланки ОУП.
Традицію проведення фестивалю продовжила Ганна Гентош, яка цьогоріч віддала керівництво ланки в руки молодшого покоління. Новообрана ланка пообіцяла провести захід наступного року, залишаючи організацію цьогорічного фестивалю Ольштинському відділу ОУП.

Розпочинали концерт «Їжачки» – моронзький танцювальний і, як виявилося цьогоріч, вокальний дитячий гурт, який є гордістю місцевого пароха УГКЦ, отця Романа Стороняка. Як і можна було сподіватися, молоді артисти викликали неабияке захоплення.

Відомо – свої. Але дисонансом звучало, що гарно одягнуті в український народний одяг діточки не спілкувалися з батьками рідною українською мовою, а крім цього більшість із них швидко залишили фестиваль. Один із поляків, постійний учасник моронзьких концертів, не міг надивуватися, що батьки не використовують нагоду для прищеплювання дітям української культури далеко від рідного краю та чомусь дуже швидко забирають їх із такого повчального заходу.

Уже традиційно учасниками моронзьких фестивалів стали виконавці з України. Цьогоріч нашу духовну батьківщину представляв фольклорний вокально-інструментальний гурт «Чачка» з Луцька. Колектив, який раніше мав назву «Перевесло», складається з чотирьох чоловіків і чотирьох жінок. Утворився він ще в 1999 р.

– У нашому репертуарі є близько півтисячі пісень, – розповідає керівник гурту Вікторія Мельничук. – Серед них – сотня унікальних, які ми зібрали по селах. Ще маємо п’ять власних пісень. Одні написані під впливом емоцій, інші – бо треба було з чогось починати й закінчувати виступ…

Концерт гурту тривав понад годину. Гостей із України, які значну частину пісень співали разом із публікою, бо
вона, як виявилося, теж їх знала, довго не відпускали зі сцени – зал вимагав співати далі. Але довелося віддати естафету іншому особливому гурту – «Слов’янська душа» із Ґданська під керівництвом Барбари Скаржинської, відомої насамперед тим, що протягом 15 років вона була ведучою програми «Від садочка до Ополя» на польському телебаченні.

– У складі колективу – поляки, українці, білоруси, – каже лідерка колективу. – Не приховую, що чи не найбільше нам усім подобаються українські пісні, а талановиті українські виконавці співають їх так, що всіх за душу бере…

Ґданський колектив у Моронзі теж не зміг зійти зі сцени без викликів на «біс». Він радо бере участь у всіх українських заходах, на які його запрошують. Публіка Вармії і Мазурів у травні цього року познайомилася із ним на ярмарку «З мальованої скрині» в Кентшині.

Фестивальний концерт був прекрасним закінченням багатогранного українського заходу. Цей вагомий для українців і гостей Моронжчини день розпочався подячним богослужінням у місцевому греко-католицькому храмі, присвяченим хліборобам і бджолярам, яких чи не найбільше на цьому терені. Службу відправляв парох о. Роман Стороняк.

Моронзький фестиваль має перспективи. Погляньмо хоча б на кількість дітвори, активність церкви й групи молодих людей. Їхня згуртованість і заангажованість дозволить у майбутньому проводити такі заходи самостійно, тим
більше, що до цього прихильно ставиться місцеве самоврядування, а воєводські очільники позитивно оцінюють активність місцевих українців.

Маршалок воєводства Густав Марек Бжезін, відкриваючи фестиваль, рішуче заявив, що українці регіону, найчисленніша меншинна громада на Вармії та Мазурах, становлять дуже активну та вагому його частку, зокрема завдяки послідовній діяльності Ольштинського відділу ОУП.

Його підтримали заступник острудського старости Едмунд Вінницький і начальник управління культури міста Моронга Марек Сюдак, який виступив від імені моронзького бургомістра Тадеуша Собєрайського. Водночас він додав, що не все дається раз і назавжди, тому потрібно турбуватися про збереження дотеперішніх надбань. Очільник управління культури Моронга задав своєрідний тон заходу, презентуючи присутнім у будинку культури запис пісні про село, зроблений ним під час одного з недавніх фестивалів на Підляшші. Це дуже сподобалося публіці, яка майже вщерть заповнила концертний зал.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа