Книжку видало найбільше католицьке видавництво Польщі WAM (Видавництво Апостольства молитви). Передмову до неї написали архиєпископ і митрополит Люблінський Станіслав Будзік і професор Варшавського університету Данієль Ротфельд.
«Це не проста книжка. Це — незвичайне, сучасне, дуже автентичне свідчення, яке водночас є важливим історичним документом», — зазначив на початку презентації президент KAI Марцін Пшецішевський, який модерував захід.
Співатор книги Кшиштоф Томасік, журналіст KAI, розповів про ідею і мету її написання, а також про те, як вона створювалася, які теми найважливіші для нього, як автора. У жовтні 2022 року, пригадав він, вирушив із Блаженнішим Святославом з Києва до Одеси, Миколаєва, Южноукраїнська і Балти — шлях завдовжки 1500 км. Дорогою розмовляв із Главою УГКЦ про те, що досвідчувалося під час відвідин Півдня України і зустрічей із представниками влади, волонтерами, духовенством, пораненими воїнами і простими людьми, які переживають трагедію війни. «У нашій розмові ми старалися показати, що існує сенс поза абсурдом, що будь-які рани лікуються, що кожне слово має силу і кожен може мати свою участь у порятунку світу попри всі абсурди, фрустрації, розчарування», — поділився Кшиштоф Томасік.
З однієї частини багатьох годин розмов вийшов репортаж, з іншої — книжка. Вона, за словами автора, є свідченням, пережитим у конкретному реальному часі безперервної загрози життю. «Мета книжки — дати надію, — наголосив п. Томасік і додав: — Кожна допомога, яку надаємо Україні, — знак великої надії на якнайшвидше закінчення війни, настання миру, а відтак відбудову країни».
Він повідомив, що частина коштів із продажів книжки буде передана фонду «Опора та надія» сестер служебниць у Пралківцях поблизу Перемишля, який опікується воєнними сиротами в Україні. «Пам’ятаймо щоденно, що найбільшими жертвами війни, з чим по-людськи не можна погодитися, є діти і молоді люди, загиблі і травмовані», — закликав присутніх Кшиштоф Томасік. Відтак подякував усім, хто спричинився до виходу у світ книжки «Бог не покинув Україну».
Блаженніший Святослав, який взяв участь у презентації через відеозв’язок, розповів про сенс назви видання і те, звідки українці беруть силу, щоби продовжувати боротися.
«Якщо коротко підсумувати, як ми пережили цей рік повномасштабної війни, найбільшої війни у Європі після Другої світової, то назва книжки говорить сама за себе — Бог не покинув Україну. Направду, Бог не залишив нас!.. Ми дякуємо Йому, що живі», — сказав Глава УГКЦ.
Ця книжка, на його переконання, справді історичний документ, адже має чітко визначений час, обставини, дуже конкретну політичну, військову, гуманітарну ситуацію України жовтня 2022 року.
Блаженніший Святослав зазначив, що Кшиштоф Томасік дуже відважний чоловік, бо приїхав в Україну в дуже небезпечний час — 14 жовтня, у День захисника України, коли існувала загроза ворожих обстрілів. «Цього дня ми виїхали з Києва до Одеси і не знали, чи повернемося назад живими. Тоді найбільша військова ескалація була там, на Півдні. Ми бачили Одесу, заміноване Чорне море, загороджені пляжі, одеський порт. Бачили вантажні машини, які везли зерно і тижнями чекали на можливість експортувати його морським шляхом до країн, які потребували хліба. Бачили наших єпископів, священників, монашество і людей, які не мали що їсти. Пан Кшиштоф бачив, як ми роздавали гуманітарну допомогу. Пам’ятаю, жінка з Херсонщини розповіла, що все життя працювала на землі, годувала інших, а тепер сама у храмі просить куска хліба…» — розповів Глава Церкви.
Джерело: УГКЦ