Артефакти незламності у смолі – в Києві створили Музей фрагментів війни

Музей фрагментів війни фіксує безцінні артефакти, які бережуть спогади з 365+ днів війни України проти російського вторгнення. 300 історій української незламності ‘застигли’ в прозорих кубах.

Фрагмент стільця з Чернігівського футбольного стадіону, дитяча іграшка знайдена після прильоту ракети та уламок знищеної “Мрії” застигла у прозорих кубах, наче у повітрі.

В одному місці в унікальний спосіб зібрані предмети з історіями 300 людей і місць України, які пережили жахи війни. Кожен з цих предметів ми заливаємо в смолу. Готовий арт-обʼєкт ми продаємо на аукціоні, щоб зібрати кошти на допомогу постраждалим дітям.” – трьома простими реченнями, Андрій, співзасновник музею розповідає про діяльність проєкту.

Фрагмент стільця

Музей фрагментів війни, артефакт №125 «Фрагмент стільця з Чернігівського футбольного стадіону»

5 березня Чернігівський стадіон імені Юрія Гагаріна потрапив під обстріл вперше. Шістьма днями пізніше, стадіон не витримав і був знищений російськими авіаударами, не залишивши жодної надії на футбольні тренування для клубу та дітей. Артефактом, переданим музею, стали фрагменти пластикових сидінь, розкиданих навколо.

Stadium in Chernihiv

Уламок літака Мрія

charset=InvalidCharsetId d with VSCO with m5 preset

mriyaМузей фрагментів війни, артефакт №74 «Уламок літака Мрія»

Історія кожного обʼєкту унікальна і по своєму трагічна. Одним із арт-об’єктів Музею артефактів війни є невеликий фрагмент Ан-225. Цей найпотужніший у світі транспортний літак українського виробництва з символічною назвою «Мрія» було знищено 27 лютого 2022 року. Знищення літака вже стало символом українського опору та здатності викласти останні сили, щоб наблизити кінець війни.

Леґо

lego.expedition

legoМузей фрагментів війни, артефакт №62 «Лего»

Вранці 229-го дня повномасштабної війни, 10 жовтня 2022 року, черговою жертвою став дитячий майданчик у самому центрі Києва. На згадку про всіх постраждалих дітей за сотні днів війни команда створила цей артефакт — іграшку з того самого майданчика в парку Тараса Шевченка.

Для чого?

Мета команди – зібрати від 1 до 10 мільйонів доларів США на підтримку дітей загиблих воїнів та жителів регіонів, які постраждали від війни. Усі виручені кошти будуть спрямовані на підтримку трьох фондів гуманітарної допомоги, а щомісячні звіти про зібрані та перераховані кошти публікуватимуться на сайті музею:

Кожен артефакт окрім унікальних історій несе також глибинні сенси. Організаторам важливо зберегти голоси постраждалих від війни людей, створити можливість доторкнутись до обʼєктів фізично та емоційно, передати досвід та зберегти докази трагічних подій.

Усі куби обʼєднані загальною ідеєю – розкрити феномен стійкості українців. Команда пояснює це так: “Основний сенс нашого проекту – це показати світові, хто такий українець”.

Ідея проекту та експедиції

Ідея проєкту виникла після початку війни, яка кардинально змінила життя більшості і спонукала до пошуку нової діяльності. Бажання команди бути корисним та поєднати технологічну та культурну сфери створило один з варіантів фіксування перебігу воєнних дій в такий мистецький спосіб.

charset=InvalidCharsetId d with VSCO with m3 presetМузей фрагментів війни, фото з експедиції

Перед тим, як зайнятись технічними процесами, командра організовує експедиції на місця трагедій та деокуповані території. Саме там відбувається знайомство з історіями людей та пошук артефактів. Для команди ця частина роботи над проєктом є не простим, але дуже цінним досвідом.

Музей фрагментів війни – це проєкт з багатьма цілями, однаково важливими та не простими. В його межах організаторам вдається поєднувати мистецтво, війну, збір коштів, емоції та досвід. Творці проєкту перетворюють артефакти, зібрані на деокупованих та постраждалих територіях України, в арт-об’єкти.

Yellow-blue cups found in Kherson, expeditionМузей фрагментів війни, артефакт №266 «Жовто-сині чашечки, що знайдено у спаленій техніці в Херсоні»

Зараз музей існує у форматі онлайн-платформи, на якій будуть представлені всі 300 артефактів. Це забезпечить вражаючий та інтерактивний досвід навігації віртуальними галереями, перегляду зображень артефактів у високій роздільній здатності та доступу до детальних історій, що стоять за кожним із 300 творів мистецтва. Кожен, хто придбає куб, не лише зробить донат і отримає арт-обʼєкт, а й доступ до та емоцій та досвіду, повʼязаних з фрагментами.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа