Ярослава Сурмач-Міллс – українська художниця в Америці (100 років тому)

100 років тому:

11.07.1925 – у м. Квінс поблизу Нью-Йорка в США народилася Ярослава Сурмач-Міллс, українська художниця в Америці. Батько Мирон Сурмач – власник книжкової та музичної крамниці «Сурма» на Мангеттені, видавець і бібліофіл, емігрував до США із с. Желдець на Львівщині. В сім’ї панував культ українського духу, тож донька не могла сформуватися інакше як українка. Згодом батько дивувався чому донька народжена на чужині та яка ніколи не бачила України «малює такі приємні українські народні типи? Видно, така в неї вдача, як у її зображеннях».

Мистецьку освіту отримала в коледжі Купер Юніон (Cooper Union) у Нью-Йорку. Викладач готичного та кельтського ілюмінування і каліграфії у коледжі Мангетенвіль (Manhattanville College) у м. Пурчіс (1950-1955). Ґрунтовно освоїла та використовувала в своїй творчости традиції візантійського і українського середньовічного іконопису. Ілюстратор дитячих часописів і книжок, художник і мистецький редактор провідного американського дитячого журналу «Humpty Dumpty’s Magazine for Little Children» (1959-1969). У 1956 в туристичній поїздці відвідала Україну, що збурило в душі нестримну хвилю емоцій любови до ще не баченої Батьківщини. Повернувшись до США так розповіла про ці почуття батькові: «Я стояла біля пам’ятника Святому Володимирові, я дивилася на Дніпро, і цей вид зворушив мене до глибин. Мороз пішов по мені, очі зайшли слізьми. Я ще ніколи в житті чогось подібного не пережила. Мені видалося, що я піднеслась у повітря, що я в раю. І тоді я майже не крикнула від душі: Україно, ти моя рідна!». 1957 видала ілюстровану книжку «Ukrainian Easter Eggs» («Українські писанки»), яка спричинила зацікавлення писанкарством в середовищі української діаспори США.

1959 вийшла заміж за соціолога, професора Колумбійського університету Чарльза Райта-Міллса, в шлюбі народився син Ніколас. Від 1970 поглиблювала професійні знання та навики в коледжі Рокленд (Rockland Community College) в Нью-Йорку. Провідним мотивом її творчости була українська тематика, зокрема сцени з українського народного побуту. Для створення робіт скрупульозно вивчала народний одяг, вишивку, фольклор та побут українців. Свої твори підписувала «Ярослава» або «Slavka». Автор ікон, писанок, малюнків на склі, рисунків і книжкових ілюстрацій, вітражів (у вестибюлі в Сенаті у м. Албана та понад 40 вітражів у церкві Святого Дмитрія у Торонто). Велику популярність здобули святочні листівки в неопримітивістському стилі (знані як «картинки Ярослави»), які масовими накладами тиражувалися у видавництві батька. Померла у м. Денвер 2008.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа