Винятковість

Коли 24 лютого 2022 року почалася повномасштабна агресія Росії проти України, велика частина світу стояла осторонь, очікуючи катастрофічного, хоча й короткого завершення. Росія атакувала з багатьох сторін, у тому числі з боку Білорусі, спрямована на сам Київ. Ця частина вторгнення була зірвана завдяки героїзму українських військ менш ніж за сто кілометрів від Києва в Межигір’ї. Російська повітряна атака була зупинена, а караван танків зупинився. Останні стали легкою мішенню для української артилерії, зокрема американських Javelin, оскільки загрузли у ранньовесняний багнюці.

Насправді більшість військових експертів пророкували найбільшу перевагу Росії в повітрі та на морі. Україна не мала ні винищувачів, ні безпілотників. Реактивні літаки були застарілими радянськими моделями, а безпілотники були придбані в Туреччині. Ті турецькі безпілотники Bakhtiyar виявилися дуже ефективними. Але на Чорному морі українські судна перебували в полоні в портах Криму під російською окупацією.

На сьогоднішній день саме в цих двох сферах в повітрі і на морі українці показали себе винятковими.

З 2022 року українські дрони в повітрі та на морі дозволяють Україні вижити. Зараз Росія обмежена східною частиною Чорного моря та наземними вторгненнями в чотири регіони Східної України. Українські безпілотники завдали значної шкоди російському флоту. Українські безпілотники та ракети досягли російської території аж до Казані в Татарстані та самої Москви. Кожен є на відстані понад 500 кілометрів від української лінії.

Російські ракети та безпілотники продовжують атакувати електромережі та цивільні об’єкти по всій Україні, вбиваючи ні в чому не винних чоловіків, жінок і дітей, націлюючись на лікарні та пологові будинки, але існує невелика загроза, що будь-яке з цих місць найближчим часом захоплять агресори.

За іронією долі українська винятковість у мужності та, зокрема, у виробництві безпілотників, була стимульована американською нещирістю та тактикою затягування навіть за президента Байдена. Перші F-16 прибули в Україну в середині 2024 року, на третьому році війни, і не від США, а від союзників. При Трампі такої підтримки практично зовсім немає..

В Україні лише п’ять американських оборонних ракетних комплексів Patriot. Ці системи є найефективнішими оборонними системами в Україні, але п’ятьох – дуже мало. На базі НАТО в польському місті Ряшеві без діла сидять дванадцять таких систем. Може бути більше. Я сам бачив дванадцять. Їхня передача в Україну хіба неминуча, хоча в Ряшеві вони вже майже рік.

Так який сенс? Відсутність американської винятковості в допомозі Україні підштовхнула українську винятковість, так що сьогодні близько 60% усієї зброї, що використовується українськими силами, виробляється самою Україною. Сьогодні Європа надає Україні майже 70% всієї закордонної допомоги. Ніхто не може бути впевнений у тому, що постачає Америка.

Президент України Зеленський під час засідки в Овальному кабінеті Білого Дому у Вашингтоні щиро подякував Сполученим Штатам за підтримку. Тим не менш, обидва неприязні господарі Трамп і Венс звинуватили Зеленського в невдячності та неповазі. Вся Європа стала на бік Зеленського. Було багато теорій про альянс, агентство та навіть родинні стосунки Трампа з Путіним.

Україна прийняла умови припинення вогню за посередництва США. Росія відмовила. Трамп пригрозив новими санкціями проти російської нафти, запровадивши мита для тих країн, які продовжують купувати російську нафту. Відверто кажучи, я не знаю, що це означає, оскільки Трамп погрожував митами кожній країні-друзям та ворогу.

Американська винятковість завжди була міфом. При Трампі це виявилося нахабною брехнею. Опір прийшов і буде зростати. Іронія полягає в тому, що в розпал усього, що відбувається, включаючи рецесію в американській економіці, Трамп «погрожує» третім терміном. Є перевірки, передбачені Конституцією. Трампу також 78 років. Можливо, найкраща перевірка прийде від Всевишнього. Ми можемо тільки молитися.

2 квітня 2025 Аскольд Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа