Польща

Я повертався додому через Ряшів, Польща. Біля аеропорту я попросив свого водія Uber об’їхати кілька разів, щоб я міг порахувати кількість американських ракетних систем Patriot Defense. Я нарахував дванадцять. Спочатку я був засмучений, чому вони в Польщі, а не в Україні, де вони будуть дуже корисні. Пізніше я дізнався, що вони з Ізраїлю, згідно з угодою між США, Ізраїлем та Україною, і тепер призначені для України. Якби я міг бути впевнений, що Трамп не введе їм ембарґо.

Більшість людей, з якими я зустрічаюся і спілкуюся в Польщі, симпатизують Україні. Так триває вже майже три роки. Цього разу було кілька зіткнень із багатовіковим польським психозом, який репрезентував у минулому столітті екстреміст Роман Дмовський, голос із минулого, політичний діяч, так званий «національний демократ» і ксенофоб. Його приналежністю була Національна демократична партія. Мій батько багато розповідав про них. Тато був українським націоналістом.
Національна демократія є дещо неправильна назва, оскільки означає демократію, але лише для правлячої нації. Всі інші виключені. Саме ця ідеологія формувала польського державного діяча та багатьох інших. Альтернативою був диктатор Юзеф Пілсудський у 1920-1930-х роках. Його політика також була екстремною і появлялася у  двадцятирічному пануванні Польщі над українцями в Західній Україні. Українці ніколи не мали шансів у тій демократії. Тож вони дали відсіч непокорою та багато іншого, вбивствами тощо, революцією. Особливу роль відіграли тут Пласт. УВО та ОУН. 
Я зайняв своє місце в рейсі з Варшави до Ньюарка. Коли екіпаж читав стандартні правила безпеки, я сказав собі але наголос: «Сподіваюся, що в аеропорту Ньюарк в повітрі немає американських військових гелікоптерів». Мій польсько-американський сусід одразу ж висловився за мною, стверджуючи, що саме некомпетентність авіадиспетчерів стала причиною нещодавньої трагедії у вашинґтонському аеропорту імені Рональда Рейґана. Він підкреслив, що їх найняла адміністрація Байдена. Не було потреби мене підбурювати. Я відразу ж заявив, що ця трагедія була в час правління  Трампа і Хеґсета.

Коротше кажучи, сусід був американцем польського походження, серед кумирів якого є Трамп, Ле Пен, Орбан і Фіцо.  Спочатку я намагався пояснити, що Трамп поклав провину за аварію на авіадиспетчерів через їх нібито різноманітність (DEI) мовляв, маючи на увазі, що винні небілі. Фанатизм, расизм і перевага білої раси Трампа були викриті під час прес-конференції. Трамп не надав жодних доказів провини. Тоді я зрозумів, що мій сусід ксенофоб.
Я пішов далі і спробував пояснити, що Трамп не підходить ні Україні, ні Польщі. Мій сусід відповів, що українські ракети вбили двох поляків.  Це сталося два роки тому, і відповідальність була сумнівною. Ніколи не згадував про російську загрозу та потребу українсько-польського союзу.
Я визнав суспільну ксенофобію, яка протягом століть була ганьбою Польщі, яка була відповідальною за спробу геноциду українців у Польщі не так давно, в 1947 році та навіть нещодавно нападами Польської партії Право і Справедливість на українські мирні процесії до українського цвинтаря з вигуками «Польща без українців». Я сказав, що настав час шукати співпраці з огляду на нинішні небезпеки і пам’ятати, що поляки тричі нападали на Україну. Такого вторгнення з боку українців не було. 

Екіпаж втрутився у нашу гучну розмову, і ми тоді мовчали протягом наступних дев’ять годин. Очевидно ми не попращалися.
У моїй голові залишилося багато. Я зрозумів, що суспільна ірраціональна антипатія, ймовірно, зберігалася у польському суспільстві. Я навіть підозрюю, що саме через це, окрім дотримання будь-яких вказівок НАТО, тобто Америки, поляки не пропонували передати Патріоти хоча б частково в Україну. Шкодили собі, бо українська оборона захищає й Польщу від москалів. 

Як не дивно, старі антипатії є важливішими за сьогоднішнє політичне виживання.
Через кілька місяців поляки підуть на вибори, щоб обрати нового президента, оскільки нинішній має обмежений термін. Найсильнішим кандидатом, здається, є Кароль Навроцький, голова Інституту національної пам’яті, який офіційно не є членом партії «Право і справедливість», але підтримується нею. Він уже зробив кілька сумнівних заяв про Україну та її місце в ЄС і НАТО, залежно від її каяття за ймовірні звірства проти польського населення під час Другої світової війни на Волині. Чинний президент Польщі Анджей Дуда є членом партії «Право і справедливість» і підтримує Навроцького. Можливо, Дуда повинен звернути увагу на менш ніж помірний тон Навроцького щодо вступу України як до ЄС, так і до НАТО.
Польща є членом як ЄС, так і НАТО. Незважаючи на свою історію з Україною, вона є ключовим союзником. У час надзвичайної та взаємної небезпеки такі огидні риси, як ксенофобія, можуть лише розпалити цю небезпеку. Ксенофобів, расистів, білих екстремістів, ймовірно, неможливо вилікувати від своїх недуг. Однак їм треба дати зрозуміти, що їхні психози працюють лише на користь справжнього ворога. Переконати таких людей у загальному благу — це частина боротьби у війні за виживання.  Цю боротьбу треба вести.
10 лютого 2025 р Аскольд Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа