
Наступні сто днів
Схоже, наступні сто днів Трампа починаються набагато краще, ніж перші. Звичайно, це дуже низька планка. У середу, 30 квітня, Україна та Америка підписали щось схоже на угоду. Обидві сторони були заохочені. Українська сторона заявила:
«Дійсно, це стратегічна угода про створення фонду інвестиційного партнерства», – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Це справді рівноправна та добра міжнародна угода про спільні інвестиції в розвиток та відновлення України між урядами Сполучених Штатів та України».
Міністр економіки України Юлія Свириденко вилетіла до Вашинґтона в середу, щоб допомогти завершити угоду.
«Разом зі Сполученими Штатами ми створюємо Фонд, який залучить світові інвестиції до нашої країни», – написала вона в дописі на X після підписання.
З американського боку, природно, все обертається навколо Трампа, але тим не менш, у Вашингтоні є певне задоволення.
«Ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній та процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі», – заявив міністр фінансів Скотт Бессент у прес-релізі. «Президент Трамп уявляв собі це партнерство між американським народом та українським народом, щоб продемонструвати відданість обох сторін міцному миру та процвітанню в Україні. І, щоб було зрозуміло, жодна держава чи особа, яка фінансувала чи постачала російську військову машину, не може отримати вигоду від реконструкції України».
Незалежно від тлумачення чи деталей угоди, Україна та Сполучені Штати тепер спільно об’єднані щодо майбутнього України. Хоча фактична угода може бути нечіткою, щоб захистити свої інвестиції, Америка повинна постачати зброю та ділитися розвідувальними даними.
Крім того, оскільки Росія як агресор є єдиною силою, яка може втручатися в ці взаємовигідні відносини, Росія тепер стає потенційним ворогом Сполучених Штатів незалежно від відстані чи природних перешкод, таких як океан, чи навіть довгострокових відносин між Трампом і Путіним.
Краще або повніше розуміння настане, коли фактична угода буде доступна для перегляду. Однак для Трампа, людини, яка має мало або взагалі не має моральних орієнтирів, особистий фінансовий інтерес є дуже важливим і, чесно кажучи, єдиним типом інтересу, який може зрозуміти такий «бізнесмен», як Трамп. Тепер у нього є бізнес-інтерес в Україні, незалежно від того, чи це інтерес як президента Сполучених Штатів, чи як Дональда Трампа-бізнесмена, це не має значення.
Політика – це мистецтво можливого. Це найбільш актуально сьогодні, коли міжнародне право перебуває під випробуванням, і тому міжнародні інституції, такі як Організація Об’єднаних Націй, Міжнародний суд ООН та Міжнародний кримінальний суд, неефективні. За цих обставин це було «ідеальне» вирішення численних розбіжностей між Америкою за часів Трампа та України.
Є ще більш значні, або не менш важливі наслідки. Сенат під керівництвом республіканців, якого очолює найближчий друг Трампа, сенатор Ліндсі Ґрем, тепер перейде до санкцій проти країн, які торгують з Росією. Якщо не враховувати Китай та Північну Корею, ці дії з боку Сенату мають двопартійну підтримку. Індія з її величезним населенням та великою потребою в російській енергії повинна буде враховувати цей факт. А у додатку, Індія з майбутньою війною з Пакистаном у Кашмірі повинна бути обережною.
Через це та через повне ігнорування Трампом екологічних питань ціна на нафту ще більше впаде з нинішніх шістдесяти доларів за барель. Це буде просто непосильним для економіки Путіна і може зламати Росію, яка на сьогоднішній день настільки зарозуміла, що розміщує свої війська на кордонах зі своїми сусідами по НАТО.
Будь-яка угода хороша, коли обидві сторони однаково задоволені або незадоволені. У цьому випадку задоволення буде тим клеєм, який скріпить цю угоду. Це вигідно для обох сторін, а для Америки це повертає її до цивілізованого демократичного світу. Головне тут те, що Америка, блудний син, повернулася додому. Слава Богу!
У американо-українських відносинах ще так багато чого має статися, але, на думку одного скептика та неприборканого критика Трампа, тобто мене, це «ідеальний» варіант, виражений мовою Трампа, який починається з його наступних 100 днів. Я не міг би бути щасливішим.
1 травня 2025 року
Аскольд Лозинський