Голодомор Реквієм у Святого Патрика в Ню Йорку вшановує також пам’ять особливого українського католицького прелата
Святкування в суботу, 23 листопада цього року, було, принаймні на мій погляд, величним вшануванням пам’яті жертв подій 1932-33 років в Україні, але й вшануванням життя нещодавно померлого українського католицького прелата єпископа Василія Лостена. Щорічне вшанування пам’яті жертв Голодомору в соборі Святого Патріка в Нью-Йорку є одним із найвизначніших вшанувань Голодомору в українській діаспорі.
У підготовці до відзначення 60-х роковин Голодомору в 1993 році єпископ Лостен звернувся до мене з ідеєю провести панахиду молебен Голодомору в одному з відомих релігійних місць у Нью-Йорку. Я тоді був президентом Українського Конґресового Комітету Америки, а Владика був не тільки нашим духовним опікуном, але й дорогим і давнім другом.
Владика наголосив на важливості залучення як католицької, так і православної спільнот. Ми погодилися, що слід розглянути католицькі та некатолицькі місця проведення. Єпископ запропонував собор Св. Патрика на 5-й авеню та 51-й вулиці, і ми погодилися дослідити Собор Св. Івана Богослова. Я відвідав єпископальний Собор Св. Івана на Амстердам-авеню та 110-й вулиці, і хоча структура мене дуже вразила, я був розчарований розташуванням насамперед через фактор безпеки та віддаленість від Іст-Віллідж.
Ми погодилися, що Собор Святого Патріка був би більш придатним через його розташування, яке є центром Манхеттена, і через натовпи людей, що гуляють П’ятою авеню, які дуже часто заходять до Собору просто для того, щоб побачити одну з найвидатніших пам’яток Нью-Йорка. Потім ми зв’язалися з Консисторією Української Православної Церкви Америки (зокрема з єпископом Антонієм) і швидко досягли згоди про спільне святкування та спонсорство. Друг єпископа Лостена єпископ Всеволод Майданський з Вселенської Української Православної Церкви також брав участь у дискусіях, а потім єпископ Лостен звернувся до архієпархії Нью-Йорка. Кардинал Джон О’Коннор був дуже поступливим, і було укладено неписану угоду, яка тривала назавжди і могла поновлюватися щорічно.
І ось тепер щороку, українці Америки, просто американці та туристи з інших держав і країн збираються, щоб вшанувати пам’ять і вшанувати жертви українського Голодомору у листопаді у суботу перед Днем Подяки. Панахиду завжди співслужили українські католицькі та православні митрополити, архиєпископи, єпископи та священики у супроводі чудового українського хору «Думка» з Нью-Йорка під орудою різних диригентів, останній за понад десятиліття — геніальний Василь Гречинський. Програма включала добрі слова співчуття від представників уряду Сполучених Штатів, федеральних, державних і міських дипломатів і українських дипломатів та представників українсько-американської громади на чолі з Українським конґресовим комітетом Америки.
Єпископ Василь Лостен був для мене головним серед святкувань протягом більшої частини цього часу, навіть після свого відходу на пенсію, а протягом останніх кількох років він брав участь з першої лави біля вівтаря. Цього року його не було, бо він пішов у кращий світ на 94 році життя у вересні цього року.
Я хотів би скористатися цією нагодою під час особливого Дня подяки, щоб відзначити цей величезний внесок Василя Лостена, народного єпископа, у цю визначну та історичну подію. Ми дякуємо Всемогутньому Богу, що Він вирішив поблагословити всю українську американську спільноту цим видатним релігійним і громадським лідером і дав йому довге життя, протягом якого він відповідав за стільки добра. Щороку багато хто з нас згадуватиме єпископа Василія Лостена, коли ми вшановуємо пам’ять 7-10 мільйонів українських жертв Голодомору в соборі Святого Патріка в Нью-Йорку. Нехай пам’ять про нього залишиться в наших серцях і думках, а його добрі діла будуть прикладом для наслідування кожному з нас.
28 листопада 2024 р. Аскольд Лозинський