Чи збереже Америка світове лідерство?

«Ми розуміємо, що існує занепокоєння щодо безпеки та
суверенітету України, але американський народ має ту саму
стурбованість нашим власним внутрішнім суверенітетом».

Слова, сказані спікером Палати представників Майком Джонсоном у відповідь на запит репортера про те, чому він затримує допомогу Україні. Звичайно, це виклик як його політичній, законодавчій, так і християнській кваліфікації. Я б подав, що навіть сто тисяч центральних американців, шукаючи притулку, в основному беззбройні, включаючи жінок та дітей на південному кордоні Америки не дорівнюють сто п’ятдесят тисяч озброєних до зубів російських солдатів з артилерійською підтримкою на східному кордоні України, як це було напередодні жорстокого вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.

Щоб не здалося, що я погоджуюся в чомусь із горезвісним американським екстремістом і приклонником Дональда Трампа Стівом Бенноном, який також не в захваті від Майка Джонсона, і нещодавно висловився проти спікера та за переговори з Білим Домом. Він продовжив атакувати християнство Джонсона і
запропонував замінити його на Іслам, формуючи таким чином для спікера хребет з титану. Я утримаюся від подальшої критики Спікера, незважаючи на його поганий вибір метафори і химерність політичного міркування.


Президент Зеленський з’явився на Davos Economic Annual 2023 на найсердечніший прийом присутніх, та із запевненнями, що Єропейський Союз з 27 членами або з 26 членами без Угорщини затвердить 50-мільярдний пакет допомоги Україні близько 1 лютого 2024 року. Члени НАТО та новий кандидат – Об’єднане Королівство, Франція, Німеччина та Швеція — всі активізувалися
останнім часом, щоб заповнити очевидну порожнечу, спричинену такими політичними примітивами, як Республіканці MAGA та прем’єр-міністр Угорщини Орбан.

З європейською підтримкою брак американського лідерства буде менш відчутним, і набагато менше проблем постане для України, навіть якщо Америка повернеться до старого часу, коли не так давно Дональд Трамп був президентом. Тоді США не вистачало світового лідерства, на потіху Володимиру Путіну, і з президента Сполучених Штатів і з союзників Америки насміхався навіть прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Отже, тепер м’яч на боці Америки, не лише для того, щоб допомогти Україні виграти війну, де сторони чітко позначені, як представники добра і зла. Мантія глобального лідерства відходить від Америки, і це є більш серйозною проблемою аніж для України – для світу і самої Америки.

На бачення простого, ізольованого, навіть освіченого, але зазвичай егоїстичного розуму пересічного американця, зобов’язання та витрати глобального лідерства набагато перевищують будь-які передбачувані переваги. Престиж – це не можна істи, а світовий тим більше, бо усе визначається на місці. Ізольований американець не знає світу поза континетом. Навіть Гаваї з недавними трагедіями прямо десь далеко.


В результаті, переважно Республікаців підтримують ті, кому бракує вищої освіти. Нещодавно це було показано в правиборах в Айові. Проте багато залежить не стільки від рівня освіти, скільки від сфери діяльності. Однак, є дуже багато прикладів протиріч, у зв’язку з цим змістовний аналіз явища неможливий.
Лікарі, юристи, політологи, навіть священнослужителі та богослови-студенти є різноманітні. Розглянемо такі дивні приклади, як колишній
губернатор Арканзасу та його дочка, нинішній губернатор (малий штат, родинні звязки важливіші ніж кваліфікації), обоє студенти Богословія, яка, як Прес-секретар президента Трампа, брехала не менше президента, і чванилася своїм Християнством.

Чому Євангелики виступають проти допомоги Україні, коли в Україні йде війна, явно боротьба добра зі злом? Я підозрюю, проблема може бути в нерозумному підході до абортів, що просто спаплюжило мозки американської правиці. Де в Біблії або вченні Христа говориться, що життя починається з зачаття? Тут у першу чергу винні євангелики і Католицька церква. Все ж, більшість американців розумні, не догматичні і раціонально будуть віддавати перевагу вибору науки. Героєм Християнства став збоченець Дональд Трамп.

Американська винятковість, Америка як маяк свободи та надії – це просто нематеріяльні концепції. Але бути країною економічних можливостей – це добре і заслужене прізвисько, але й причина проблем Америки на південному кордоні.

Хіба найбільшою перешкодою для глобальної перспективи американців є те, що багато американців не залишають континенту, і тому є обмеженими американською культурою. Ізоляціонізм був хворобою, яка вразила Америку кілька поколіннь тому. Японці вилікували американців нападом на Перл Гарбор і раптом американці зрозуміли, що вони мають інтереси в усьому світі.

Тоді американці визнали, що Америка наддержава, і до них так ставилися решта світу. Англійська стала універсальною мовою. Якщо американці подорожували за межі своїх берегів, вони відчули піднесене ставлення, повагу до них, навіть дещо незаслужену. Деякі оцінили це звернення по достоїнству. Інші американці сприйняли це як можливість бути зухвалими.

Проте американські інтереси за межами континенту, військові бази та економічні інтереси американських корпорацій, змушували американців почати розуміти світ. Ну і, звичайно, була моральна складова, переважно невідома контингенту MAGA.

Україна продовжує вести сильну затяжну боротьбу, часто покладаючись на американську зброю, надану раніше. Роль Джавелінів, Патріотів і Abrams-ів (незабаром F-16) серед іншої зброї, яку Америка виробила та поставила, неможливо переоцінити. Все-таки американські інвестиції не лише в Україну, а й у глобальну безпеку та мир можуть бути втраченими через примітивізм, догматизм та “корисних ідіотів”. Москва працює дуже активно, хоча не спритно, але знаходить постійно “корисних ідіотів” у Вашинґтоні, у Ватикані, у Мадярщині, останньо у Словаччині. Через це цілий світ загрожений. Україна призначена захищати ввесь світ.

22 січня 2024 року Аскольд Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа