Закриття EX.UA: Боротьба з піратством чи міліцейське свавілля?

Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва

Аналітична довідка

 

Демократичні процеси і права людини

 

Закриття EX.UA: Боротьба з піратством чи міліцейське свавілля?

 

31 січня співробітники Міністерства внутрішніх справ (МВС) закрили популярний український сайт-файлообмінник www.ex.ua. За даними правоохоронців, це відбулося в рамках відкритої проти власників сайту кримінальної справи за порушення авторського права, яку нібито ініціювали міжнародні компанії, чиє програмне забезпечення незаконно розміщували на сайті. Реакцією на закриття ex.ua стала потужна Інтернет-атака на сайти органів державної влади, в результаті якої більшість із них перестали працювати. Пізніше представники зазначених міжнародних компаній спростували заяви правоохоронців про ініціювання закриття сайту, а вже 3 лютого ex.ua частково відновив роботу.

 

Навіщо українські правоохоронці закрили ex.ua?

Про що свідчить безпрецедентна реакція на припинення роботи сайту?

 

Боротьба на публіку

Припинення роботи сайту www.ex.ua стало справжньою несподіванкою для українських користувачів Інтернету, серед яких він мав велику популярність. З одного боку, сайт справді містив досить багато контенту, поширюватии який в Інтернет-мережі на безкоштовній основі його користувачі не мали права. З іншого боку, ціла низка обставин вказує на те, що подібними методами українські співробітники МВС жодним чином не зможуть побороти Інтернет-піратство.

По-перше, разом із вилученням незаконно розміщеного програмного забезпечення правоохоронці позбавили українців доступу до великого масиву легального аудіовізуального і текстового контенту, який або взагалі позбавлений авторського права, або право володіння яким мали ті користувачі, які його завантажували. Відповідно, закривши ex.ua, МВС фактично обмежило конституційне право громадян на інформацію.

По-друге, дії правоохоронців були вкрай сумнівними з правової точки зору. Оскільки ex.ua є файлообмінником, відповідальність за розміщену на ньому інформацію несуть його користувачі, а не власники. Тому притягнення до відповідальності власників сайту і вилучення його серверів йде врозріз із правовою логікою. Шукати ж Інтернет-коричтувачів, які незаконно розміщували відповідний контент, – завдання не з простих.

По-третє, закриття сайту далеко не найкращий метод боротьби з піратством. У своїх відносинах із Інтернет-сервісами, що можуть порушувати авторське право, багато міжнародних компаній використовують таку практику: знайшовши на певному сайті неліцензійний контент, вони надсилають його власникам вимогу видалити його і лише в разі відмови звертаються до державних органів. Популярний сайт www.youtube.com, наприклад, щоденно видаляє відео- контент за першим запитом його правовласників. У випадку ex.ua виявилося, що міжнародні компанії дійсно подавали запит до МВС щодо вилучення незаконного контенту, однак зовсім не вимагали закриття сайту, тобто рішення закрити доступ до сайту стало самовільною творчістю українських правоохоронців.

Вартий уваги і той факт, що останнім часом власники ex.ua заявляли про бажання перевести свій контент на платну основу – відповідно, набагато простішим виходом із ситуації стало б створення умов для того, щоб ця обіцянка була виконана.

Тому найбільш імовірним мотивом закриття ex.ua стало бажання українських силовиків покращити імідж України перед Європою та США, продемонструвавши рішучі дії щодо боротьби з Інтернет- піратством. Однак реакція українських користувачів на блокування доступу до ex.ua та відновлення його роботи три дні потому стали очевидними свідченнями фактичної поразки МВС.

 

Скринька Пандори

 

Однак іще більше підстав для занепокоєння протягом кількох днів після закриття ex.ua дістав безпосередньо Президент Віктор Янукович та інші представники правлячої команди. Масовані атаки на сайти державних установ засвідчили дві вельми тривожні тенденції для чинної влади.

Перш за все, «падіння» сайтів ключових органів державної влади наочно продемонстрували вразливість їх онлайн-ресурсів та технологічну безпорадність співробітників відповідних відомств, які протягом кількох днів не могли відбити Інтернет-атаки. Очевидно, що за таких умов говорити про здатність держави забезпечити свою інформаційну безпеку не доводиться. Якщо співробітники органів влади не змогли впоратися з гнівною реакцією своїх громадян, то можлива організована атака іноземних хакерів може призвести до непередбачуваних наслідків.

Ще більше тривоги у влади має викликати той факт, що до українських хакерів, які організували атаки на сайти державних установ, приєдналося багато пересічних українців. Попри те, що безпосередніми винуватцями закриття файлообміннику стали співробітники МВС, об’єктами атаки стали також сайти Президента, Кабінету міністрів і навіть Партії регіонів. Таким чином українські Інтернет-користувачі не так продемонстрували своє обурення закриттям ex.ua, як засвідчили своє негативне ставлення до усієї політичної верхівки країни. Підтвердженням цього слугує і ситуація з попередником ex.ua – сайтом infostore.org, який українські правоохоронці закрили в 2008 році. Тоді це не викликало подібної реакції з боку користувачів всесвітньої мережі, хоча його популярність була навіть вищою за ex.ua.

Закриття ex.ua, відповідно, стало лише зручним приводом для багатьох українців висловити своє незадоволення нинішніми керманичами держави. І популярність розповсюджених в Інтернеті методів атаки на сайти органів державної влади засвідчили, що рівень негативу у ставленні громадян до своєї влади поступово наближається до критичного. Інша річ, що поки незрозуміло, коли і яким чином це невдоволення переросте у вуличну протестну активність.

 

Висновки

 

Отже, закриття файлообміннику www.ex.ua українськими правоохоронцями, скоріше за все, стало показовою операцією, яка мала продемонструвати Європі та США рішучість України в боротьбі з Інтернет-піратством. Однак обрані ними методи призвели не до перекриття каналів розповсюдження незаконного контенту, а до різко негативної реакції з боку українських користувачів Інтернету. Атаки на сайти державних установ і Партії регіонів засвідчили, з одного боку, некомпетентність українських спецслужб у питаннях інформаційної безпеки, а з іншого – високий градус незадоволення політикою нинішньої влади серед пересічних українців. Відповідно, ситуація із закриттям ex.ua продемонструвала вразливість української правлячої команди як до зовнішніх, так і до внутрішніх загроз своєму перебуванню при владі.

 Отримано Received: from cockchafer.dif.org.ua (envelope-from [email protected])Mon, 06 Feb 2012 11:49:23 +0200

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа