Сьогодні УІС поспілкувалася з нашими земляками і друзями з Естонії – Володимиром Паламаром, Головою Асоціації українських організацій в Естонії, головою Спілки Української Молоді в Естонії та Йоганесом Кертом – радником міністра оборони Естонії. Вони розповіли, як підтримують українців естонці, чи варто Україні вступати в НАТО і як уряд Естонії озброїть українське військо.
– Розкажіть, будь ласка, як українська громада Естонії допомагає АТО? Як уряд Естонії готовий допомагати Україні?
– Володимир Паламар: Під час нашого останнього візиту ми привезли медичні набори для учасників АТО, наплічники. В Естонії є міста-побратими з Україною, які ініціювали збір коштів на медичні препарати. Спочатку ми висилали допомогу поштою – зокрема, на батальйони «Азов» і «Айдар». Зараз готуємося передати окрему машину з допомогою. Намагаємося також проводити і публічні заходи, зокрема пікети біля російського посольства. Зараз планується великий захід на 21 жовтня – благодійний концерт зі збору коштів на закупівлю засобів першої допомоги для учасників АТО, в якому має взяти участь Руслана Лижичко та всі провідні естонські митці. Місцеві українці й естонці активно комунікують між собою і підтримують Україну. Також ми проводимо діяльність в рамках Європейського конгресу українців, у якому представлена й громада Естонії. Так, зокрема, ми брали участь у Форумі української молоді, що відбувся в серпні на Івано-Франківщині.
– Йоганес Керт: Уряд Естонії вкладає гроші у трастові фонди НАТО для допомоги Україні. Ми також беремо на лікування українських солдат і збираємо кошти для створення сучасного центру протезування та реабілітації в Україні.
– Після саміту НАТО у Вельсі в ЗМІ з’явилася інформація, що ряд країн Альянсу готові надавати Україні зброю. А чи готова Естонія також постачати в нашу державу озброєння?
– Й.К.: Таллінн прийняв рішення допомогти Україні у війні. Як саме буде допомагати уряд – поки не відомо. Можливо, ми будемо надавати безпілотники або інші види озброєння. Естонія – маленька країна, наш військовий арсенал не є значним, але допоможемо всім, чим маємо змогу.
– Як Ви гадаєте, з досвіду Естонії, Україні треба вступати до НАТО чи залишатися позаблоковою державою?
– Нейтралітет як такий незабаром відійде в минуле. Ті, хто радили Україні бути нейтральними, свого часу напали на нейтральну Фінляндію. Інший агресор (нацистська Німеччина – авт.) напала під час Другої світової війни на нейтральну Бельгію. Інша нейтральна країна – Швейцарія – ніколи не декларувала свого нейтралітету. Її нейтралітет був документально підтверджений лише чотирма країнами – Німеччиною, Австро-Угорщиною, Францією та Італією. Вони між собою домовилися з Швейцарією, бо в їх інтересах був нейтралітет цієї країни. Інші країни, які не підписали угоду, можуть теоретично оголосити Швейцарії війну. На початку 90-х видатки Швейцарії на оборону дорівнювали 21% ВВП! В Естонії для прикладу видатки на оборону сягають 2% за вимогою НАТО і то Естонія одна з всього лише 4-х країн, які дотримуються цієї вимоги.
– Чи не бояться в Естонії, що країни Балтії стануть наступними в разі поразки України у війні з Росією?
– Й.К.: Росія вже давно експериментує – перевіряє, наскільки далеко в її намірах пустить Захід. Якщо її не зупинити, вона може вдатися до військових провокацій в країнах Балтії.
– Всі ми пам’ятаємо події весни 2007 року і провокації проросійських сил у зв’язку з перенесенням пам’ятника радянському воїну на військовий цвинтар. Як в зв’язку з агресією проти України веде себе російська громад Естонії?
– В.П.: Щодо організацій, причетних до заворушень в 2007 році, то уряд рішуче вказав їм на своє місце. Інші організації, через які Росія втілює свої програми, здійснюють пресинг на українців. Але відкритих провокацій проти нас поки не було – поліція працює добре. Та й нас там мешкає понад 30 тисяч – немало для 1,3 мільйонної країни. Дії ж російських шовіністів вимагають від нас бути націоналістами.
– Що, на Вашу думку, потрібно Україні, щоб Захід почув і підтримав вимоги українського народу, українського уряду?
– Зараз Україні необхідний гарний піар на Заході. Світ повинен побачити те, що реально відбувається у вас в країні. Треба знімати фільми про події війни, надавати відео, іншу інформацію. В Європі не всі до кінця розуміють, що відбувається в Україні. І лише завдяки зусиллям діаспори країни ЄС, США, Канада, Австралія дізналися, що у вашій країні йде війна.
Спілкувався Сергій Багряний, УІС