-
Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою Рейтинг на замовлення журналу «Фокус», більше 60% опитаних українців вважають оптимальним унітарний устрій для України, 20% підтримують федерацію, 18% – не визначилися із відповіддю. Найбільше унітарний устрій підтримують жителі Заходу. Кожен десятий з тих, хто висловлює недовіру Росії, підтримує федеративний устрій України.
-
Для 40% опитаних особисто важливим є запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом, для 55% – не важливим, 7% – не визначились. Порівняно з даними 2016 року, показники практично не змінилися. Безвізовий режим з ЄС більш важливим є для мешканців Західного регіону та молоді, а найменш важливим він є для респондентів пенсійного віку.
-
Половина опитаних вважає, що Україні слід стати членом Європейського Союзу, 12% – Митного союзу, 28% підтримують рівновіддаленість від ЄС і Росії, кожен десятий – не визначився. Вступ до ЄС більшою мірою підтримують на Заході та молодь. Серед тих, хто висловлює свою недовіру до країн Європейського Союзу, 15% підтримують вступ до ЄС, 30% – за Митний союз, 45% – підтримують рівновіддаленість від ЄС і Росії.
-
Якби сьогодні проводився референдум щодо вступу України в НАТО, то 43% проголосували б «за», проти – 30%, 13% не голосували б, а ще 14% не визначилися. Вступ до НАТО більшою мірою підтримують на Заході та молодь. Кожен десятий з тих, хто висловлює свою недовіру до НАТО, підтримав би вступ до нього.
-
Найбільше українці довіряють Білорусі (60%), Європейському Союзу та Канаді (по 56%), а також ООН (48%). Найбільше не довіряють Росії (73%). У регіональному розрізі на Заході і в Центрі більшою мірою висловлюють довіру до Канади та ЄС. Крім того, НАТО, США, ОБСЄ та МВФ також більше довіряють на Заході країни. Довіра до Білорусі, СНД, Китаю та Росії більш виражена на Півдні та Сході країни.
-
Майже 60% опитаних підтримують обмеження економічних відносин з Росією, близько 30% – за їхнє розширення або не скорочення, 15% – не визначилися. Порівняно з даними 2016 року, дещо збільшилася кількість прихильників обмеження відносин з Росією. Більше за збереження або розширення економічних відносин з Росією виступають мешканці Сходу і Півдня, люди старшого віку та прихильники партій «За життя» і Опозиційного блоку.
-
Майже 40% підтримують запровадження візового режиму з Росією, половина – не підтримують, кожен десятий не визначився. За останні місяці дещо зросла підтримка запровадження візового режиму. Найбільше за нього виступають мешканці Заходу, жителі сіл, люди переважно молодого віку та виборці Свободи.
-
Стосовно вирішення проблеми на Донбасі, 40% опитаних підтримують варіант завершення АТО до повного відновлення української влади на всьому Донбасі, 13% – за надання ширших економічних та гуманітарних повноважень територіям, розташованим в зоні АТО, 18% – за надання цим територіям самостійності, федеративного статусу краю, але залишити в складі України. Тільки 12% – схвалюють відділення цих територій від України, 18% – не визначилися із даного питання. Варіант завершення АТО до повного відновлення української влади на Донбасі найбільше підтримують в Центрі та на Заході країни, мешканці сіл, молодь.
-
43% не підтримують рішення про блокування товарних потоків з територій Донецької та Луганської областей, контрольованих т.зв. ДНР та ЛНР і майже стільки ж підтримують – 40%, 17% – не визначилися. Найбільше це рішення підтримують у Західному регіоні, мешканці сіл та молодь.
-
Більше половини вважають, що Україна повинна використовувати усі можливості для повернення Криму до складу України, чверть вважають, що треба змиритись з переходом Криму до складу Росії, близько 20% – не визначилися. За повернення Криму до складу України більшою мірою виступають на Заході, мешканці сіл та молодь.
-
56% опитаних зазначили, що поверхнево знайомі зі змістом Мінських угод, третина – не знайомі, лише 7% – дуже добре знають їхній зміст, 4% – не визначилися. Більшою мірою ознайомлені з Мінськими угодами мешканці Сходу, міст та чоловіки.
-
Майже 30% вважають, що Україні потрібно переглянути Мінські домовленості і підписати нові угоди, 16% – підтримують повне виконання усіх поставлених вимог, 17% – за вихід з переговорного процесу та прийняття рішень без участі міжнародних посередників, 5% – за інший варіант, третина не визначилася з даного питання. Повне виконання вимог Мінських домовленостей більше підтримують на Сході країни, виборці партії «За життя», Опозиційного блоку. Натомість на Заході і в Центрі, серед виборців БПП Солідарність, Громадянської позиції та Свободи скоріше підтримують перегляд існуючих домовленостей і підписання нових угод.
-
День Перемоги 9 травня є святом зі значимим символізмом для 82% опитаних українців, 7% вважають його пережитком минулого, 9% – звичайним або вихідним днем, 2% – не визначилися.
-
Понад 70% вважають Міжнародний жіночий день 8 березня святом зі значимим для них символізмом, 8% – пережитком минулого, 18% – звичайним або вихідним днем, 2% – не визначилися.
-
Половина опитаних вважає День міжнародної солідарності трудящих святом зі значимим для них символізмом, 16% – пережитком минулого, 31% – звичайним або вихідним днем, 3% – не визначилися.
-
Мешканці Заходу, жителі сіл, а також виборці Свободи більшою мірою вважають вищезазначені свята пережитком минулого або звичайним чи вихідним днем.
-
Дві третини опитаних не підтримують надання російській мові статусу державної, 30% – підтримують, 7% – не визначилися. За останні 2 роки спостерігається незначне зростання підтримки надання російській мові статусу державної мови. Найбільше його підтримують на Сході і Півдні та у містах.
-
Третина опитаних українців жалкують про розпад у 1991 році Радянського Союзу, 53% – не жалкують, 14% – не визначилися. Найбільше про розпад СРСР жалкують у Східних і Південних регіонах, жінки та люди старшого віку, а також виборці партії «За життя» і Опозиційного блоку.
-
45% опитаних підтримують заборону «георгіївської» стрічки в Україні, майже 40% – не підтримують, 17% – не визначилися. Найбільше підтримують заборону на Заході, люди молодого і середнього віку, виборці Свободи.
-
Майже 60% не підтримують заборону російських сайтів в Україні, зокрема Одноклассники, Вконтакте, Яндекс, чверть – підтримують, 20% – не визначилися. Найбільше підтримують заборону на Заході, люди з вищим рівнем освіти, виборці Свободи, БПП Солідарність і Громадянської позиції.
-
Більше половини опитаних вважають, що питання переходу віруючих та передачі храмів і церковного майна з однієї конфесії до іншої можуть вирішувати самі віруючі, прихожани церкви, 22% – керівні органи церкви, 8% – місцевий священик, 7% – уповноважені органи центральної влади, 6% – місцеві органи влади, 2% – судові органи, 2% – мають іншу думку, кожен п’ятий- не визначився. Мешканці Заходу, жителі сіл більшою мірою вважають, що самі віруючі, прихожани церкви або місцевий священник можуть вирішувати це питання, натомість на Півдні та Сході, жителі міст вважають, що це мають вирішувати керівні органи церкви.
-
Третина опитаних заявила, що у них особисто або членів їх сім’ї у власності є земельний пай. На Заході таких найбільше – майже половина (47%), на Сході – найменше (20%). Серед селян власників земельних паїв втричі більше, ніж серед містян.
-
Лише 11% опитаних вважають, що в Україні потрібно дозволити вільну купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, 25% вважають, що для введення вільного ринку землі зараз відсутні умови , а половина опитаних (53%) впевнені, що земля не повинна бути товаром взагалі, 2% мають іншу думку, 9% – не визначились. Найбільше підтримують розвиток вільного ринку землі на Заході та серед молоді.
-
Майже дві третини (63%) опитаних згодні з тим, що співпраця України з МВФ веде до зниження соціальних стандартів життя та підвищення цін, 21% – не згодні з цим твердженням, 17% – не визначились. 53% згодні з тим, що країни, які співпрацюють з МВФ переважно більше втрачають, ніж здобувають, не згодні з цим – 21%, і майже третина не визначились щодо твердження. 45% згодні з твердженням, що МВФ допомагає Україні у складний період часу, 38% – не погоджуються з цим, 17% – не визначились. 39% вважають, що співпраця з МВФ сприяє реформам в Україні, стільки ж (40%) не погоджуються, 21% – не визначились.
-
Твердження, що позитивно описують МВФ та його співпрацю з Україною, більше підтримують виборці БПП та Самопомочі, а також ті, хто довіряють МВФ. А твердження, що негативно описують МВФ, більше підтримують виборці партій «За життя», Опозиційний блок і ті, хто не довіряють МВФ.
-
19% респондентів підтримують ініціативу підвищення мінімального страхового стажу для отримання пенсії до 25 років, натомість 75% – в тій чи іншій мірі не підтримують цю ініціативу, 6% – не визначились. Ініціативу підвищити пенсійний вік до 65 років для чоловіків та жінок не підтримує абсолютна більшість респондентів (95%), 3% – підтримують, 2% – не визначились. Ініціативу підвищення мінімального страхового стажу для отримання пенсії більше підтримують на Заході та Півдні країни.
-
Майже дві третини опитаних (63%) підтримують ініціативу запровадження обов’язкового сексуального виховання в школі для підлітків, 23% – не підтримують, 15% – не визначились.
-
38% вважають, що в Україні слід відновити смертну кару, 47% – проти відновлення, 14% – не визначились.
-
Підтримують ідею заборони абортів чверть (23%) опитаних, 63% – не підтримують, 14% – не визначились.
-
Ініціативу легалізації купівлі вогнепальної зброї підтримують 18% опитаних, 77% – не підтримують, 5% – не визначились.
-
За легалізацію надання сексуальних послуг виступають 14% опитаних, проти – 79%, 8% – не визначились.
-
Лише 6% підтримують ініціативу легалізації вживання легких наркотиків, 90% – не підтримують, 3% – не мають думки з цього приводу.
-
На Заході найбільше підтримують ініціативи відновлення смертної кари, заборони абортів, легалізації купівлі вогнепальної зброї, у Центрі більшою мірою підтримують легалізацію надання сексуальних послуг.
-
Тільки 6% опитаних вважають діяльність НАБУ з точки зору боротьби з хабарництвом успішною, 80% – неуспішною, 14% – не визначились.
-
Більшість респондентів (83%) вважають більш ефективним методом боротьби з корупцією запровадження більш жорсткіших кримінальних покарань, 8% вважають більш ефективним підвищення заробітних плат чиновникам та працівникам бюджетних установ, 9% не визначились.
-
Половина респондентів (51%) отримують субсидії для оплати комунальних послуг, 18% – не отримують, але мають намір оформити, 29% – не отримують і не збираються оформляти, 3% – не визначились. У порівнянні з листопадом 2016 року збільшилась кількість тих, хто отримує субсидії.
-
На Заході та у Центрі більше тих, хто отримує субсидії, на Сході – найбільше тих, хто не отримують субсидії та не збираються оформляти. Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто отримує субсидії.
-
Більше половини респондентів вважають, що держава повинна надавати субсидії на оплату комунальних послуг, так як зараз, 28% вважають, що краще отримати матеріальну допомогу від держави на підвищення енергоефективності за умови сплати тарифів за повною вартістю, 17% – не визначились. Серед тих, хто отримує субсидії і тих, хто хоче оформити субсидії, більше підтримки допомоги від держави на оплату комунальних послуг саме за рахунок надання субсидій.
-
65% користуються Інтернетом мінімум раз на тиждень, 32% – не користуються взагалі. Найчастіше ним користується молодь, виборці Самопомочі, Опозиційного блоку, БПП Солідарність та Громадянської позиції.
-
48% опитаних користуються мережею Facebook, 44% – ВКонтакті, 43% – Одноклассники, 12% – Іnstagram, 8% – Twіtter, 8% – іншою, 16% – не користуються соцмережами. Мешканці Заходу частіше користуються Facebook, жителі Півдня – ВКонтакті та Одноклассники.
Аудиторія: населення України від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність:
3000 респондентів. Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 1,8%.
Терміни проведення: 22-31 травня 2017 р.
Джерело: Received: from RaringPC (toasting-huddle.volia.net. [93.74.58.109]) by smtp.gmail.com with ESMTPSA id 190sm2619419ljj.16.2017.06.26.01.49.32 (version=TLS1 cipher=ECDHE-RSA-AES128-SHA bits=128/128); From: “Rating News” [email protected] Mon, 26 Jun 2017 01:49:55 -0700 (PDT)