Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва
ІІ. Аналітична довідка
- Демократичні процеси
8 жовтня Фонд «Демократичні ініціативи» на прес-конференції представив результати загальнонаціонального соціологічного опитування «Вибори-2012: за кого і чому мають намір проголосувати виборці?», проведеного спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 18 вересня по 4 жовтня 2011 року. Опитування проводилося в 111 населених пунктах у всіх областях України та в Автономній Республіці Крим за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення України. Усього було опитано 2043 респонденти. Похибка вибірки не перевищувала 2.2%.
Як виглядають рейтинги основних політичних сил за місяць до дня голосування?
Що робитимуть основні партії в час, що лишився?
Гальмування лідерів
За ті півтора місяці, які минули з часу останнього «рейтингового» опитування Фонду «Демократичні ініціативи» 10–15 серпня, у симпатіях українських виборців відбулися суттєві зміни. Обидва партійні лідери виборчих перегонів зазнали відчутних рейтингових втрат. Рівень підтримки правлячої Партії регіонів, зокрема, впав майже на 5 відсотків – з 28,1% до 23,3%. Очевидно, що це можна пояснити поступовим вичерпанням потенціалу до задобрювання виборців за рахунок так званих соціальних ініціатив Президента Віктора Януковича. Усвідомивши, що вони не підкріплені реальним соціально-економічним зростанням, частина виборців знову замислилася над доцільністю віддавати свій голос за партію влади. Крім того, очевидно слабкою є й передвиборна агітація Партії регіонів, яка апелює більше не до власних досягнень, а до позірної «руїни», яку нібито лишила попередня владна команда. У результаті правляча партія лишилася лідером перегонів, однак втратила потенціал до подальшого росту свого рейтингу.
Утім, куди більше підстав для занепокоєння останні рейтинги дають досі найпопулярнішій опозиційній партії «Батьківщина»: за півтора місяця її рейтинг різко впав із 25,6% до 15,1%. Пояснити такий пірует одним чинником досить важко. З одного боку, частину вини на себе має взяти так само низькоякісна агітація опозиційного об’єднання – як за змістом (відсутність чітких програмних гасел і реалістичних обіцянок), так і за формою (невиразна зовнішня реклама). З іншого боку, «Батьківщина» вочевидь стала жертвою обставин і свого лідерського характеру: після того, як стало остаточно зрозуміло, що її лідер в ув’язненні, Юлія Тимошенко не зможе взяти участь у виборах і її прізвища не буде навіть у виборчих бюлетенях, велика частина прихильників цієї опозиційної сили вирішила переглянути свої вподобання. На користь цього твердження свідчать і соціологічні дані: протягом останніх років головною мотивацією понад 50% виборців «Батьківщини» було прихильне ставлення до її лідера. Цілком очевидно, що жоден із нинішніх лідерів цієї партії не може викликати у виборців такої ж симпатії, як Юлія Тимошенко.
Така ситуація з «Батьківщиною» є індикатором як мінімум двох важливих політичних тенденцій. По-перше, вона вказує на вроджене слабке місце партій лідерського типу: втрата з тих чи інших причин свого харизматичного лідера веде до різкого зниження рівня популярності та ефективності функціонування всього партійного апарату. Для України ця закономірність має особливо важливе значення, адже вкрай багато партій за час її незалежності більшою чи меншою мірою мали лідерський характер. По-друге, факт різкого падіння популярності «Батьківщини» свідчить про те, що результати майбутнього волевиявлення вже суттєво деформовано, адже ті виборці, які збиралися голосувати за партію Юлії Тимошенко, тепер – внаслідок політично вмотивованого ув’язнення їх «кумира» – змушені обирати серед інших наявних варіантів. Відтак вже зараз навряд чи доцільно говорити про повністю демократичний характер майбутніх виборів.
Зміцнення другого ешелону
Картина стає повнішою, якщо поглянути на черговий скачок рівня популярності ще однієї опозиційної партії – «УДАР» Віталія Кличка: її рейтинг виріс із 11,5% до 16%. Найімовірніше, що велика частина колишніх виборців «Батьківщини», які раніше голосували передусім за Юлію Тимошенко, знайшли собі нового лідера на опозиційному полі, яким став Віталій Кличко. При цьому показово, що рейтинг «УДАРу» зріс приблизно пропорційно по всій території України, зібравши до себе незадоволених владою з різних регіонів – у цьому «УДАР» також слідує шляхом «Батьківщини». При цьому майбутні загрози для цієї політичної сили теж схожі, однак стоять навіть більш гостро: унаслідок її аморфності та відносно слабкої організаційної структури втрата лідера внаслідок тих чи інших обставин може призвести не лише до падіння її рейтингу, а й до загрози самому існуванню партії. Відповідно, уже найближчим часом керівники «УДАРу» мають зосередити свою увагу на зменшенні залежності партії від свого лідера та посиленні її організаційної спроможності.
Підстави для оптимізму отримала й Комуністична партія України, яка наростила свій рейтинг із 8,2% до 10,1%. Потенційний електорат цієї політичної сили, вочевидь, знову поповнився за рахунок розчарованих у Партії регіонів, однак не готових віддати свій голос за опозиційні сили. Значну роль відіграла й передвиборна агітація українських комуністів, яка вдало зіграла на протестних настроях великої кількості громадян. При цьому показово, що багато нових виборців Комуністичної партії лишили поза увагою маніпулятивність і голослівність її гасел: у своїй рекламі ця політична сила позиціонувала себе як опозиція до влади, хоча у випадку прийняття абсолютної більшості важливих законів голосувала в унісон з Партією регіонів. Це стало ще одним прикрим свідченням недостатнього рівня поінформованості українських громадян, частина з яких сприйняла бажане за дійсне. Сама ж Комуністична партія вкотре зуміла втриматися на плаву завдяки введенню своїх виборців в оману.
Вперше за довгий час подолала прохідний бар’єр націоналістична партія «Свобода», отримавши, згідно з опитуванням, 5,1% підтримки. Невеликий, але важливий, ріст рівня її популярності (з 3,8% у серпні), скоріше за все, став можливим завдяки певному перерозподілу опозиційно налаштованих виборців – передусім за рахунок колишніх прихильників «Батьківщини». Далася взнаки й акцентована передвиборна агітація «свободівців» та узгодження кандидатів у мажоритарні округи з тією ж «Батьківщиною». Рахувати депутатські мандати цій політичній силі, втім, ще зарано. По-перше, запас в 0,1% над прохідним бар’єром значно менший від статистичної похибки опитування (2,2%), а отже поки не гарантує проходження до парламенту. По-друге, в умовах такого граничного показника влада може вдатися до фальсифікацій проти цієї опозиційної сили, аби вона не потрапила до Верховної Ради. Тому шанси «Свободи» багато в чому залежатимуть від здатності спільно з іншими опозиційними силами протидіяти можливим виборчим порушенням.
Висновки
Таким чином, останні рейтинги претендентів на перемогу за партійними списками можуть дати їм чимало приводів задуматися над своєю подальшою стратегією. Лідер партійних перегонів – Партія регіонів – знову втратив потенціал до росту внаслідок нездатності представити потенційним виборцям реальні соціально-економічні досягнення за два з половиною роки свого перебування при владі. Унаслідок недопуску до виборів Юлії Тимошенко її партія «Батьківщина» зазнала ще серйозніших рейтингових негараздів: багато виборців знайшли собі нового політичного лідера в обличчі Віталія Кличка, в результаті чого рівень підтримки його партії продовжив свій вражаючий ріст. Дещо збільшили свою популярність й два ідеологічні антагоністи: Комуністична партія, яка побудувала свою агітацію на обмані виборців, та «Свобода», яка продовжує боротися за партійне представництво у Верховній Раді.
Received: from cockchafer.dif.org.ua Mon, 15 Oct 2012 11:05:43 +0300