«Новоросія»: авантюра тривалістю в 400 років?

Що таке «Новоросія»? Звідки взялася ця назва? Українські історики, автори книги «Проект «Новоросія» 1764-2014 рр. Ювілей на крові» Галина та Федір Турченки дослідили еволюцію українсько-російських відносин, які формувалися протягом не одного століття. Обговорення книги, що нещодавно вийшла друком у Запоріжжі, відбувалося в онлайн-режимі за участю істориків, бібліотекарів, науковців, представників громадськості та творчої інтелігенції. А майданчиком для спілкування усіх зацікавлених стали бібліотеки: Сумська обласна наукова, Запорізька обласна для юнацтва і Краснопільська центральна районна бібліотека.

1781922_1532688500329124_6802478056852617589_n

«Новоросія» – слово, яке для нас сьогодні асоціюється з подіями на Сході України, з так званою «гібридною» війною. Але яка його етимологія і чому історики Турченки пов’язують це поняття з реалізацією російського імперського проекту, започаткованого ще далекого 1764 року? Які можуть бути варіанти подальшого розвитку сценарію, прописаного апологетами ідеології великороcійського шовінізму? Як ми можемо вплинути на хід історичних подій? На ці та інші запитання намагалися знайти відповідь учасники онлайн-зустрічі.

Федір Григорович Турченко – родом з Краснопільського району Сумської області. Доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, перший проректор Запорізького національного університету, він зумів прищепити щиру зацікавленість історією України і своїй доньці Галині Федорівні, у співавторстві з якою підготував унікальне видання.

10994221_1532688063662501_406672639350476850_n

У Сумській обласній науковій бібліотеці до обговорення книги долучилися кандидат історичних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ Галина Корогод, кандидат історичних наук, заступник декана з наукової роботи юридичного факультету Сумського національного аграрного університету Микола Михайліченко, кандидат історичних наук, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ Надія Демиденко, кандидат історичних наук, доцент кафедри державно-правових дисциплін та українознавства Сумського національного аграрного університету Людмила Рожкова, кандидат історичних наук, докторант Київського національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Юрій Нікітін, історик, член Вченої Ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко.

10988534_1532688413662466_8962584399651395419_n

Геннадій Іванущенко відзначив своєчасність виходу книги, він переконаний: її варто видати не лише російською, а й англійською мовою, щоб англомовний світ теж міг дізнатися про справжні витоки «проекту «Новоросія», про загрозу, яку несуть подібні авантюри всьому людству. Галина Корогод акцентувала увагу на тому, що науковцям треба більш детально, ґрунтовно показувати читачам роль козацтва (українства) у світовій історії. Українська наука повинна гучніше заявляти про наше історичне право на східні території, підтверджуючи це фактами історії. Ще досі недостатньо розкрита тема про національну колонізацію цього краю, роль українців у сільськогосподарському освоєнні земель. Науковці досі послуговуються книгою В. М. Кабузана «Заселение Новороссии…» (М., 1976). Потрібні нові наукові дослідження. Прозвучали пропозиції доцільності проведення наукових конференцій. Зійшлися учасники онлайн-спілкування і в тому, що зазначену тему слід популяризувати серед молоді, це мало би бути ще одним стимулом для зміцнення у молодого покоління українців справжньої національної самосвідомості.

Алла Акіменко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа