Кожна п’ята новина в регіональних медіа Півдня та Сходу України (до 20%) присвячена криміналу та нещасним випадкам. У той же час, в регіональних ЗМІ практично відсутня інформація про протидію корупції: в середньому, на цю тему припадає до 1% від загальної кількості матеріалів.
Такими є результати дослідження контенту місцевих ЗМІ у восьми південно-східних регіонах України, яке провів ГО Інститут масової інформації за підтримки Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI).
Нагадаємо, що згідно даних соціологічних опитувань GfK Ukraine, проведених у 2016 році, найбільше меншканці південних та східних регіонів потребували інформації про боротьбу з корупцією на місцевому рівні. Як показують дані дослідження ІМІ, місцеві медіа Півдня та Сходу України не задовільняють цю потребу.
Найбільше матеріалів про кримінал, ДТП, нещасні випадки тощо зафіксовано у ЗМІ Харкова та Одеси – в середньому 21% від загальної кількості матеріалів, або кожна п’ята новина, найменше — у ЗМІ Сєвєродонецька – 11%. Характерним є те, що найактивніше ця тема висвітлюється в інтернет-ЗМІ — майже кожна третя новина (27%), тоді як у теленовинах та пресі цій тематиці присвячено 16% від усіх матеріалів.
Таким соціально важливим темам як охорона здоров’я та освіта в регіональних медіа присвячено відповідно 5 та 3% матеріалів. Найменше інформації про ці теми виявилося у ЗМІ Миколаєва, Запоріжжя та Одеси.
Крім того, за даними ІМІ, протягом останнього року в регіональних медіа зменшилась кількість матеріалів про зону АТО (4% матеріалів на цю тему станом на лютий 2017, порівняно до 6,5% станом на лютий 2016). Практично відсутня інформація про окуповані регіони — Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей. В українських регіональних ЗМІ також відсутня інформація про Росію, поодинокі матеріали на цю тему траплялись лише у ЗМІ Донеччини та Миколаївщини.
Конфліктно вразливим групам населення* присвячено в середньому 2% інформації. Практично повністю відсутня така інформація у ЗМІ Харкова, Одеси, Миколаєва та Сєвєродонецька.
Дослідження показало, що місцеві медіа достатньо багато пишуть про місцеву політику — в середньому цій темі присвячено близько 14% новин. Найбільше цій темі приділяють увагу у Сєвєродонецьку (31%) та Запоріжжі — 21% матеріалів. Однак, варто зазначити, що частина таких матеріалів – це політична джинса місцевих політиків та т.зв. “паркет”.
Економіці та новинам про діяльність компаній всередньому було присвячено 7% матеріалів в досліджуваних регіональних ЗМІ. Найвищий показник —13% — було зафіксовано у Херсоні, найнищий — 3% — у Миколаєві.
Моніторинг провели експерти Інституту масової інформації за підтримки Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Досліджувались місцеві ЗМІ Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва, Херсона, Донеччини (Краматорськ та Маріуполь) та Луганщини (Сєвєродонецьк), протягом січня-лютого 2017 року. У кожному регіоні експерти ІМІ аналізували новини у трьох друкованих медіа, чотирьох популярних інтернет-виданнях та двох телеканалах. Загалом, опрацьовано 2612 матеріалів друкованих ЗМІ, 4692 матеріали інтернет-ЗМІ, і 650 матеріалів ТВ.
Детальніше з методологією можна ознайомитись на сайті ІМІ.
* Конфліктно вразливі групи населення — категорії українського суспільства, що постраждали або мають причетність до конфлікту на Сході України, окупації Криму та його наслідків: воїни АТО та їх родини, діти війни, внутрішньо переміщені особи, жителі окупованих територій, інша сторона конфлікту, волонтери.