Футбольна зрада і обман

Колишній капітан національної команди України Анатолій Тимощук у Санкт-Петербурзі поклав до одного із так званих монументів перемоги у війні квіти із георгіївською стрічкою.

890849

Нині гравець, відомий за виступами у донецькому «Шахтарі», мюнхенському «Байєрні» та «Зеніті», працює у тренерському штабі російського клубу. Таке рішення Тимощука викликало шквал критики. У його рідному Луцьку навіть намагалися позбавити рекордсмена збірної України за числом проведених поєдинків звання почесного громадянина міста, але депутати не підтримали ідею. Тепер «Толясік» пішов ще далі і не соромиться ганчірки, яка є символом сепаратизмі і московського вторгнення на українські терени.

Головним тренером «Зеніта» є Мірча Луческу, який впродовж багатьох років очолював «Шахтар». Румун під час покладання квітів відмовився від стрічки.

Анатолій Тимощук завжди вважався одним із найбільш патріотичних українських гравців. Виокремлювався з-поміж інших українською мовою під час інтерв»ю, неодмінно був із синьо-жовтим прапором після важливих звитяжних поєдинків збірної чи клубу, кольори якого захищав. Більшість сходиться на думці, що відомий у минулому гравець із чималими статками все ж спокусився на москвинські гроші. Спонсором «Зеніта» є «Газпром». Тимощука відтепер називають повією цієї компанії. Привертає увагу реакція офіційної дружини футболіста. Надія Навроцька вважає Анатолія «символом зради свого народу».

Одразу після ганебного чину Тимощука сталася інша подія, яка привернула увагу української спільноти. Голова Національної громадської телерадіокомпанії України Зураб Аласанія заявив про відмову транслювати поєдинки чемпіонату світу з футболу, що має відбутися наступного року в Росії. Навіть за умови потрапляння «жовто-синіх» до фінальної частини та ризику відставки, очільник НГТУ стоїть на своєму: «Ми цього показувати не будемо!». Нема сумнівів, що така позиція зумовить неоднозначне ставлення. Адже буде чимало пошановувачів гри мільйонів, які, незважаючи на відносини з москалями, все ж бажатимуть побачити найголовніший футбольний форум планети. Тиск на Аласанію буде меншим, якщо підопічні Андрія Шевченка не зуміють вибороти право змагати у вирішальній стадії. Також пікантності ситуації додає той факт, що нині права на трансляцію поєдинків світової першості належать проахметівському телеканалу «Україна».

Тим часом кацапи ніяк не можуть скласти суму витрат на проведення Мундіалю. Вона щоразу зростає. Постановою їхнього уряду збільшено витрати на організацію та проведення фінальної частини чемпіонату світу з футболу 2018 року на 4,7 мільярда рублів, що в еквіваленті становить 80 мільйонів доларів. Відтак, загальні витрати тепер сягнули майже 644 мільярди рублів (11 мільярдів доларів).

Всесвітня асоціація футболу, яка свого часу за багатомільйонні московські хабарі сфальшувала вибори країни-організатора, тепер неабияк потерпає. Переймаються достойники ФІФА не тільки спроможністю москалів. Додалися інші клопоти. Національна прокуратура Франції відкрила попереднє розслідування корупції у ФІФА. Йдеться саме про процес скандальних виборів країн-господарів чемпіонатів 2018 2 2022 років – Росії та Катару. Французькі правоохоронці вже взяли свідчення у колишнього президента Міжнародної федерації футболу Йозефа Блаттера. Їх цікавлять насамперед французи, які є фігурантами корупційного скандалу – екс-кандидат на пост очільника ФІФА Мохамед бін Хамама, колишній генеральний секретар ФІФА Жером Вальке та екс-президент УЄФА Мішель Платіні. Сьогодні всі вони відсторонені від будь-якої діяльності, пов»язаної з футболом.

Цікаво, що найближчим часом у дисциплінарному комітеті ФІФА може бути представлена Україна. Президент УЄФА Александер Чеферін, який був представлений у комітеті від Європи, звільнив місце, запропонувавши кандидатуру голови Федерації футболу України Андрія Павелка. Чи підвищить це порядок і дисципліну? Можна тільки гадати. Але беззаперечний факт, що Павелко є просуркісівським «козачком». Віце-президент УЄФА Григорій Суркіс ще той «діяч». Жодні каламутні справи чи якісь хитросплетіння довкола гри мільйонів, чи то в Україні, чи за її межами, не обходилися без його втручань або безпосередньої участі. Те, що Чеферін вказав перстом на Павелка, не випадковість. Словенський правник і футбольний функціонер своїм приходом на пост очільника УЄФА має завдячувати, зокрема, й старшому Суркісу. Свій перший візит на високій посаді він здійснив саме до України. Також він одразу посприяв виділенню кругленької суми на розвиток футболу в нашій країні.

І до бабці ходити не треба, що кошти УЄФА пішли в Україні куди завгодно, тільки не за призначенням. Звідси і жалюгідний стан справ у футбольному господарстві. Зникають самобутні команди, що зумовлює зменшення числа учасників, зміну регламенту проведення змагань, зниженню відвідуваності поєдинків уболівальниками.

За такої ситуації доволі кумедною є заява віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, який нещодавно, після перевиборів, зберіг свою посаду. Почесний президент ФФУ закликав керівників українських клубів «максимально ефективно адаптуватися до важких умов, які склалися в нашій країні через агресію Росії». Все це правильно. Війна на Сході не могла не вплинути на гру мільйонів. Та чи не з його «легкої» руки українські клуби платили космічні футбольні податки за участі в турнірах, на утримання футбольних відомств, функціонерів, суддів і таке інше. Сталося те, чого й треба було очікувати. Власники клубів оговталися і дійшли висновку, що їхні вливання у команди не приносять жодних дивідендів. Щоб вони не робили, за найвищі титули у країні все рівно змагають тільки два гранди – «Динамо» та «Шахтар». До того ж, у протистоянні з рештою їм підсвистують продажні чи заангажовані судді. Відтак, жодного сенсу витрачатися на футбол. Створювати масовість для донецьких і киян нині стає дедалі менше охочих.

Заява Суркіса, особливо нагадування про війну з Росією, ніщо інше, як намагання відвести увагу від справжньої причини занепаду українського футболу. Продається все!

Дійшло до того, що київське «Динамо», за доволі сумнівного перебігу подій на полі, поступилося донецькому «Олімпіку». Матч одразу привернув увагу фахівців, уболівальників. Річ у тому, що «Динамо» непорушно забронювало за собою другу сходинку, а «олімпійцям» перемога була потрібна як повітря, адже вони мають шанс здобути право виступати у Лізі Європи. Одразу всі пригадали, що навіть за поганої фізичної готовності, «Динамо» неодмінно перемагало донецьких, та ще й із розгромним вислідом. Так само не таємниця, що в «Олімпіка» вельми кепські відносини із своїми іменитими земляками із «Шахтаря». Не надихнули «динамівців» навіть 90-ті роковини з часу заснування клубу та річниця смерті найвідомішого їхнього тренера Валерія Лобановського.

Прикметно, щойно почав зростати ажіотаж щодо нечесної боротьби у протистоянні, як футбольну спільноту, аби відвести увагу, повідомили про ймовірний так званий фіксований результат у матчі молодіжних команд цих клубів. Мовляв, поразка «Олімпіка» – 0:4 була наперед запланована, щоб збагатитися на чималу суму у футбольних тоталізаторах. Цей донецький клуб не раз, і не два був запідозрений у схожих темних справах.

Наразі невідомо, яку оцінку дадуть цим матчам. Але очевидний факт для вболівальників і незаангажованих фахівців. Заклик Суркіса «максимально адаптуватися» українські клуби втілюють у життя.

Григорій Жибак

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа