Американські теми з української та людської перспективи

Недавнє зізнання перед комітетом Сенату США колишнього директора Федерального Бюро Розслідувань (ФБІ) Джеймс Комі хоча проявило мало несподіванок все ж таки підтвердило деякі факти які можуть бути значними для висновків правосуддя.

Як для мене ствердження свідком Комі, що Президент Трамп запросив його до Овального офісу, що при зустрічі були ще Віце-президент США, Головний Адвокат США та старший радник Президента (його зять), та Президент випросив трьох останніх з кімнати та на чотири очі звернувся до Директора ФБД з “надією”, що він знайде спосіб покинути розслідування колишнього короткотривалого голови Ради Національної Безпеки Майкл Флина, який став формально об’єктом розслідуванн кримінального злочину, дав неправдиві інформації Віце-президенту та був звільнений з посади Президентом. На мою скромну думку це становило ясне намагання з сторони Президента перешкодити правосуддю. У таких випадках кримінального обвинувачення інколи дуже важко встановити тенденційність як елемент злочину, але як для мене це ясно можна встановити саме від того, що Президент попросив своїх других спів-бесідників вийти з офісу, тобто розуміючи, що він робить щось проти закону і тому не треба свідків.

Відомий Конституційний спеціаліст Алан Дершовиц кілька разово подавав свою оцінку на цю тему, тобто, що ця поведінка Президента не може вважатися як перешкоджання правосуддю бо Президент США має право розпочинати і припинювати кримінальні дослідження адже ж у нього право також і надання прощення.

Я дозволю собі не погодитися з шановним юристом-професором. У Конституції США у розділі про надання Президентом прощення є написано:

Частина 2

1. Президент є головнокомандуючим Війська і Флоти США і Міліції штатів США коли вона покликана у дійсну службу для США; він може вимагати Опінію на письмі головного Керівника у кожному екзекутивному Департаменті на будь яку тему, що відноситься до Обов’язків їх призначених Офісів, і має Право тимчасово припиняти покарання і надавати прощення за Вчинки проти США хіба у випадку Імпічменту.”

З цього виходить тільки, що Президент має право тимчасово зупинити покарання або надавати прощення. Ніде немає і згадки про право Президента прямо втручатися у кримінальні розслідування, а тим більше їх припиняти. До речі, оскільки таке втручання становить згідно з законом злочин вищого рівня, є передбачене Конституцією США, що така поведінка може бути підставою т. зв. Імпічменту:

Частина 4

Президент, Віце-президент та всі цивільні Офіцери США можуть бути звільнені з Уповноважень при Імпічменті за і Засудження через Державну Зраду, Хабарництво та другі високі Злочини та Каральні Вчинки.”

Директор Комі висновку кримінальності не зробив публічно, а радше заявив, що це не є у його компетенції, бо його завдання було подати факти. Юридичний висновок може зробити Головний Адвокат, Спеціальний Радник Департаменту Юстиції або Конгрес.

До речі питання перешкоди правосуддя не завершується інцидентом між Президентом Трампом і Директором Комі, щодо Майкла Флина. Виглядає чимраз більш яскраво, що Комі був звільнений тому, що він відмовився публічно заявити, що сам Президент не був об’єктом розслідування у справі співпраці між людьми у його команді та Росією під час виборчої кампанії. Правда, Директор Комі на безпосереднє питання Президента чи він особисто є об’єктом розслідування завив що ні. Бути “об’єктом” розслідування це юридичний термін у роботі ФБІ. Тобто сьогодні людина може не бути об’єктом, а після розслідування других може стати об’єктом. Ця тема актуальна для розслідування новим Спеціальним Радником Департаменту Юстиції. Може виявитися, що саме звільнення Комі Президентом було намаганням перешкодити правосуддю. Поживемо, побачимо.

Одним епізод з переслухання був для мене особливо сумним, а саме перепитування його відомим сенатором з Арізони Джон Макейн, той виявився наскрізь збаламученим. Сенатор Макейн довголітній приятель українців та України. Було відчутно, що Сенатор був поважно не так непідготовленим, і просто не диспонував відповідним знанням чи орієнтацією. Директор Томі у чемній формі вказав на непорозуміння між ними хоча Сенатор кинув обвинувачення подвійного стандарту.

Що більше мене здивувала була поведінка по Інтернеті українців з Демократичної партії які накинулись на сенатора та прозвали його різними епітетами включно з глузуванням його старечої некомпетентності. Вразило мене тим більше бо я зареєстрований член Демократичної партії.

Сенатору Макейну 80 років. У моїй пам’яті мало виборчих політиків з США проявило впродовж своєї політичної діяльності більшу прихильність до українців. Пригадую Сенатора Макейна коли він виступив посередині грудня 2014р. на трибуні Майдану під час Революції Гідності. Він один з перших західних політиків який визначився дуже скоро по стороні українського народу і проти ворожих сатрапів при владі як це би вимагала політична коректність — не вмішуватися у внутрішні справи других держав. Макейн з місця відчував біль і тривогу українського народу. Ці українські демократи які вважають себе патріотами України, хоча правда нічого або дуже мало роблять для України, насміхалися з його старечої немічності.

Lozynskyj_Askold_01_02Тобто для мене два висновки: Президент Трамп намагався перешкодити у правосудді; а також що не бракує примітивів і в другій партії, цим разом серед моїх земляків.

10 червня 2017р. Аскольд Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа