У селі Березова Лука на Полтавщині вшанували командира полку «Чорні запорожці» Армії УНР

109557385_1252103858454311_279171267854595788_n

У рамках відзначення Дня незалежності та з нагоди 30-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України у селі Березова Лука на Гадяччині відбувся патріотичний захід  громадської організації  «Українська Ініціатива», Петрівсько-Роменської ОТГ та Північно-східного відділу Інституту нацпам’яті. Голова правління ГО «Українська Ініціатива» Юрій Косенко разом з активістами, молодими патріотами з Національної скаутської організації «Пласт» та ГО «Дозор» з Чернігівщини зібралися на подвір’ї унікальної садиби-музею, де народився легендарний командир полку «Чорних запорожців» Армії УНР Петро Дяченко. 

109178560_1252103848454312_4746940246201102662_n

У заході взяли участь також мешканці села Березова Лука, долучилися й громадські активісти з Ніжина.

Виступ Олега Пустовгара

Гість із Полтави, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар наголосив: «Нитка боротьби за державність у 20 ст. не переривалася ні на мить. Сьогодні впевнено кажемо, що ідея Петра Дяченка та інших звитяжців армії УНР перемогла, бо українці наприкінці століття відновили свою державність: саме очільник Державного центру УНР в екзилі Микола Плав’юк на початку 1992 року передав атрибути і символи держави УНР тодішньому президенту Леоніду Кравчуку. Декларація про державний суверенітет, прийнята Верховною Радою 16 липня 30 років тому, стала каталізатором незворотності процесів з розпаду імперії зла – СССР. Це був один із найвагоміших політичних кроків до схвалення Акту про незалежність. Депутати ВР першого скликання – а це, передусім, колишні політв’язні комуністичних концтаборів, дисиденти-шістдесятники, учасники парламентського об’єднання «Народна рада» продовжили справу попередників – діячів УНР, зокрема й Петра Дяченка та полку «Чорні Запорожці», який виборював незалежність у боях як з червоною, так і з білою Росією. Нині знову тяжкі випробування для державності: вже у 21 столітті триває боротьба за незалежність. Нинішня російсько-українська війна – це війна за суверенітет і територіальну цілісність, за українську ідентичність, за звільнення від нашого споконвічного ворога – російського імперіалізму».

Біля меморіальної дошки майору УПА Байді

Пустовгар відзначив, що хата Петра Дяченка, громадський музей йому присвячений – це унікальне місце. «На Полтавщині зі споруд-місць пам’яті Української революції 1917-21 рр. збереглося лише три: хата Патріарха Мстислава, приміщення колишньої української гімназії на Павленках у Полтаві та хата Петра Дяченка». Представник Інституту нацпамяті висловив сподівання, що це місце пам’яті стане одним із туристичних магнітів Гадяцького краю.

Голова ОТГ Валентина Бугайова

Голова Петрівсько-Роменської ОТГ Валентина Бугайова зауважила: «Ми з Вами знаходимося на садибі нашого славного земляка Петра Дяченка, який боровся за незалежність, який був відданий цій справі. Ми пишаємося, що він зріс на нашій землі, що він народився і проживав у цьому будинку. Віримо, що справа, за яку боровся Петро Дяченко житиме у віках».


Очільники Петрівсько-Роменської сліьради  отримали для бібліотек ОТГ підбірку національно-патріотичної літератури від громадської організації «Українська Ініціатива». Гості з Чернігівщини були глибоко зворушені побаченими меморіальними дошками, встановленими на будівлі місцевої школи, – одному з легендарних командирів УПА Миколі Савченку «Байді» та українському воїну Олександру Пономаренку, який загинув у 2014 році, захищаючи незалежність Батьківщини у війні з російськими агресорами. 

Вручили голові ОТГ патріотичну літературу для бібліотек ОТГ

Північно-Східний відділ УІНП

Опубліковано Національна пам'ять.