У Варшаві висадиться український «театральний десант»

22310375_1515503631832124_8298593438629936986_n

Погляд зсередини на війну за стіною, особистий досвід незалежних митців, котрі працюють у надзвичайно складних політичних та соціальних реаліях і, водночас, викривлена гра зі стереотипами про України. Це «мистецький десант», або чотириденна «висадка» авторів найгарячіших українських театральних проектів останніх місяців у Варшаві. 2-5 листопада в Театральному інституті ім. Збіґнєва Рашевського вперше у Польщі відбудеться перегляд українських (незалежних) театрів.

Чотириденний «набіг» українських митців на Варшаву — це не тільки найцікавіші незалежні театральні проекти, створені протягом останнього року в Україні. Це також майстер-класи та дискусії, зокрема про соціальну роль та відповідальність театру, але й перш за все можливість для перегляду досі існуючих над Віслою стереотипів про Україну та українців.

Термін «десант» походить зі словника війни. Словника, якими ми все частіше користуємося з обох боків кордону Шенгенської зони. Воєнна термінологія найбільш влучно описує сьогоднішні страхи та образи. Саме з ними пов’язана назва Перегляду українських театрів (Десант.UA), що організовує Театральний інститут.

Усі запрошені проекти (не тільки спектаклі, але також аудіо-тур та перформативна лекція) були створені частково за вибором, а частково за необхідністю — за межами державних інституцій та за рамками класичного театрального «продукту». Усі вони пропонують також критичний аналіз важливих для суспільства тем.

«Незалежний театр завжди від чогось залежить. Принаймні від економічних обставин та політичного контексту. А критичний театр, аби не втратити довіру, повинен бути водночас самокритичним. Запрошені до участі у перегляді митці представляють критичну позицію щодо дійсності, але також щодо власної ролі: митця та громадянина, який живе та працює у країні, де триває війна, у конфліктному суспільстві. Вони питають про ефективність мистецької праці, виявляють провал традиційних сценічних засобів, бунтують проти ілюзії, що переважає на українських сценах, випробовуються такі способи артикуляції, які не будуть черговим імітаційним діалогом з аудиторією, а інструментом справжнього спілкування, що передбачає суб’єктивність митця та глядача», — наголосили куратори Перегляду українських театрів Роза Саркісян та Йоанна Віховська.

Важливою темою спектаклів, що презентують у Варшаві у рамках Перегляду, є особистий досвід митців, їхня позиція, сумніви, відповідальність та куліси праці. Митці, які 2-5 листопада приїдуть до столиці Польщі, походять з різних регіонів України: від Харкова, Донецька та Сімферополя, до Києва і Львова. У зв’язку з глибокими поділами українського суспільства дуже важливим стала об’єднуюча сторона цієї зустрічі.

29286303814_704fa2c4cb_o-300x200

«Єдина Україна» існує тільки як корисне гасло, прийняття бажаного за дійсне. Насправді є різні України, які однак — принаймні у мистецтві — можуть вести між собою діалог, перемовини, підтримувати один одного та шукати спільне, не відмовляючись від різноманітності. Такий вид нелегкого діалогу буде переважати під час Перегляду українських театрів у Варшаві.

IMG_8804-300x200

Програма дуже різноманітна: документальні спектаклі («Товар» від нового театрального проекту Театр переселенця, написаний на основі досвіду перебування на передовій автора, режисера, автора Алберта Сардаряна), документально-пластично-хореографічні («Осінь на Плутоні» львівського драматурга та режисера Сашка Брами, написана на основі інтерв’ю з літніми людьми, з використанням реалістичних ляльок), а також вистави на основі текстів, написаних спільно з акторами, використовуючи їхній власний досвід («ДПЮ» за участю професійних акторів відомого харківського Театру «Прекрасні квіти» та ветеранів АТО, а також «Мій дід копав. Мій батько копав. А я не буду» — спільний польсько-український проект групи Did Company, що в Україні вважають першим прикладом нового жанру «треш-панк-пост-театр»». Фестиваль вийде також за межі театральної сцени, показуючи у публічному просторі аудіо-перформанс «Майдан. Прогулянка» київської групи Pic Pic. Ще одна відома незалежна творча майстерня з Києва, Театр PostPlay, привезе лекцію-перформанс «Я ї..ав ваш фестиваль, або особливості національної джентрифікації», підготовану спеціально на замовлення куратором перегляду.

«У театральній системі, що змагається з пострадянською спадщиною, і в країні, в якій нині переважає велика, пафосна, патріотична та історична тематика, висловлювання від першої особи є великим жестом. Голос незалежних українських митців, особливо театральних, звучить рідко. Хочемо заповнити цю прогалину», — наголосили куратори.

Організаторами Перегляду є: Театральний інститут ім. Збіґнєва Рашевського та Міністерство культури і національної спадщини Польщі.

Квитки за ціною від 15 до 25 злотих можна придбати на веб-сайті instytut-teatralny.pl

Подія на Facebook

Програма Десант.UA: перегляд (незалежних) українських театрів:

2 листопада, четвер

19:00 Незалежний театральний проект (Львів), «Осінь на Плутоні» — спектакль; режисура та драматургія: Сашко Брама (спільно з Андре Ерленом і Марією Бакало); місце: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (зала Laboratorium; ul. Jazdów 2); 80 хв.

20:30 Зустріч із творцями спектаклю у Театральному інституті ім. Збіґнєва Рашевського (ul. Jazdów 1).

3 листопада, п’ятниця

18:00 Театр PostPlay (Київ), «Я їбав ваш фестиваль або особливості національної джентрифікації» — перфомативна лекція; місце: Театральний інститут; 90 хв.

20:00 Did Company (Харків, Львів, Київ, Одеса, Варшава) «Мій дід копав. Мій батько копав. А я не буду» — спектакль; режисер:  Агнєшка Блонська, Роза Саркісян; місце: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (зала Laboratorium); 80 хв.

21:45 «Критика та самокритика. Про що говорить митець, коли говорить про себе?» — дискусія; місце: Театральний інститут.

4 листопада, субота

11:00 «Ефект радості» — майстер-класи для акторів, перфомерів і танцюристів. Проводить Оксана Черкашина / Ніна Хижна; місце: Teatr Baza, ul. Podchorążych 39; 120 хв.

15:00 Група Pic Pic (Київ), «Майдан. Прогулянка» — аудіоперфоманс публічного простору, автори: Дмитро Левицький, Петро Армяновський, Катерина Пономаренко. Місце: прогулянка, збір перед Театральним Інститутом. 80 хв (вхід відльний, обов’язкова реєстрація: [email protected] lub +48 791 877 377).

19:00 Театр переселенця (Київ)/ «Товар» — спектакль, текст та режисура: Алберт Сардарян. Місце: Театральний інститут; 60 хв.

20:30 Зустріч із творцями спектаклю. Місце: Театральний інститут

5 листопада, неділя

11:00 «Ефект радості» — майстер-класи для акторів, перфомерів і танцюристів. Проводить Оксана Черкашина / Ніна Хижна; місце: Teatr Baza, ul. Podchorążych 39; 120 хв.

15:00 Група Pic Pic (Київ), «Майдан. Прогулянка» — аудіоперфоманс публічного простору, автори: Дмитро Левицький, Петро Армяновський, Катерина Пономаренко. Місце: прогулянка, збір перед Театральним Інститутом. 80 хв (вхід відльний, обовязкова реєстрація: [email protected] lub +48 791 877 377).

19:00 Театр «Прекрасні квіти» та товариство «Лінія згоди» (Харків), «ДПЮ» — спектакль; збірна робота; місце: Театральний інститут; 90 хв.

21:00 «Навіщо сучасний театр? Навіщо театрові суспільство?» — дискусія; місце: Театральний інститут.

А.П./Ред. Джерело – prostir.pl

Фото: Facebook/instytut-teatralny.pl/

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа