Українознавчий семінар «Ідеологи нації і Тарас Шевченко»

Українське національне середовище та відділ україніки ЛОУНБ провели українознавчий семінар «Ідеологи нації і Тарас Шевченко».

Вступне слово на заході пошанування духовних провідників нації подав завідувач відділу україніки, поет Євген Салевич, мовивши таке:

Наша мета — висловити і поширити в українському інформаційному просторі ідею Тарасівців, світоглядні думки про лінію Тарасівців в українській нації, про українську національну вісь, на якій тримається і триває українська ідентичність.

Наша мета — подати інтерпретації священних текстів Пророка нації Тараса Шевченка у творах і діяннях ідеологів націоналізму Миколи Міхновського, Юрія Липи, Дмитра Донцова.

В інтерпретації Юрія Липи: «Ім’я Тарас стало символом монументальним, майже містичним, майже іменем півбога. А богів і пророків звуть тілько іменами…».

Промови Миколи Міхновського «Самостійна Україна» та Дмитра Донцова «Заповіт Шевченка» виголошені на святах памяті Тараса Шевченка.

«Братство тарасівців» — проголосили на могилі Тараса Шевченка Микола Міхновський, Іван Липа, Борис Грінченко і Віталій Боровик.

Микола Міхновський говорив таке: «Сучасна молода Україна є безпосереднім спадкоємцем Тараса Шевченка, а її традиції йдуть до Мазепи, Хмельницького та короля Данила».

Думки Миколи Міхновського про еліту нації від Тараса Шевченка: мало націоналізму серед нації, мало тарасівців — «Головна причина нещасть нашої нації — брак націоналізму серед ширшого загалу її». «В історії української нації інтеліґенція її раз у раз грала ганебну й сороміцьку ролю. Зраджувала, ворохобила, інтригувала, але ніколи не служила свому народові, ніколи не уважала своїх інтересів в інтересах цілої нації, ніколи не хотіла добачати спільности тих інтересів».

Юрій Липа про українську ідентичність від Тараса Шевченка казав наступне: «Я в першу чергу тільки українець. Я той ким був мій батько. Я є Тарасівець». «Шевченко — мій ідеолог, «Кобзар» — моя ідеологія».

Тарас Шевченко для Юрія Липи — селянський король, який «вийшов із найміцнішої групи нашої нації і ввійшов у неї як організатор її почуття». Українське почуття отримало від селянства «натуральний і сильний підклад» — «землю українську від самого низу в своїй насичености живлову і утривавлену як владу» і непохитний традиційний світогляд.

Ми раса, що її призначенням є визволити і утвердити вільне і можновладне селянство в Україні.

Тарас Шевченко мав виняткову відвагу та незломність у ставленні до цілого тодішнього «світа» — до шляхти, до бюрократії, до царя», «…проголошував не лише кінець теперішнього, але й початок нового, цілком іншого, світу, який мав збудувати.

Віссю шевченкового духа завжди було — «не приймати дійсності», а по каторзі «оформилася думка про палення сучасного йому світу», щоб очистити вогнем осквернену землю від винних і вартих кари. Лише тоді, на його думку, «настануть великі часи Києва», і «розцвіте його раса». Юрій Липа знайшов у Шевченка те, що відповідало його власному баченню: надзавдання Києва — «очистити Москву вогнем від царів, мілітаристів і паразитів».

Автор «Призначення України» говорив і про призначення і значення Тараса Шевченка — духовного провідника нації на всі віки:

«Власне головні ідеї, генеральні ідеї в першу чергу потрібні для організації української духовності. Для скристалізування цих ідей треба глибоко відчути свою батьківщину як цілісність. Недарма на вигнанні пізнали найглибше свій край і Данте, і Шевченко …Треба відійти від дрібниць щоденності, щоб побачити великість». «Хата» — це ідеал українського патріотизму. Українські козацькі думи говорять про «тихі води, ясні зорі», де край веселий. Про власну велику простору хату писав Шевченко, де буде українська родина, цілий український Рід.

З інтерпретації Дмитра Донцова Заповітів Тараса Шевченка дізнаємось про таке:

Стоїть він перед нами на розпуттях велелюдних, сам один із Заповітом своєї великої ненависти і своєї великої любови. А українці — поглухлі і сліпі. Заповіт ненависті до московської деспотії і до рабів, слуг чужинців. Нетолерантність і ненависництво до того, що гнобило і душило його Україну!

Заповіт ненависті до облудних гуманістів з чулим серцем, які здригалися від вчинків Трясила й Остряниці, але не вагалися власних синів продати у різницю москалеві.

Многим сучасникам страшно глянути в обличчя воскрешеної Шевченком — героїчної України.

Україна, яку любив — була Україна півбогів, героїв Дорошенка, Гордієнка, Палія, Гамалії, Тараса Трясила, Залізняка, Гонти, Мазепи Гайдая; їх незломна душа гарцювала в нім самім.

Заповіт любити свою правду дурисвіти хочуть Україну «просвітити современними вогнями, повести за віком»!

Заповіт любові до нашої давнини, до наших традицій, які Тарас Шевченко хотів воскресити.

Заповіт однодумності — єднання українців одної думки. За правду стати треба об’єднавшись з людьми однакового духа!

Своєму окраденому народові — висловлював співчуття, але не оправдання.

За Донцовим можна інтерпретувати Посланіє «І мертвим, і живим, і ненарожденним…» як посланіє до правдивих українців — мертвих героїв славного минулого України аби воскресити їх дух, живих героїчних українців і ще ненарожденних героїв прийдешнього України.

Дослідник давньої української літератури, директор «Інституту Слова» Павло Салевич виголосив промову «Тарас Шевченко поет сакральної української традиції», наголошуючи на стержневому розумінні Т.Шевченка як українського традиціоналіста, українського пророка, Божого рятівника української нації, явленого у час найбільшої небезпеки заглади нашого народу. Його творчість учений означив як святі для українця книги із типовим давньоукраїнським родовим мисленням. Всілякого роду навязування і бажання зняти Т.Шевченка із святих для українців ікон-образíв, куди помістив його український народ, назвав шкідливими і ворожими. Найприродніше і найвідповідніше відкривається Т.Шевченко, на думку доповідача, із контексту його святої мови — глибинних сакральних (священнобожественних) сенсів і цінностей українського народу, закладених у слова пророка.

Слово на заході мали також відомий історик, директор ЛОУНБ Іван Сварник «Ідеал родової України, гетьмани і козацтво у світогляді Тараса Шевченка», громадський діяч Юрій Антоняк «Ідеологія та ідеологи українського націоналізму від Тараса Шевченка», кандидат філософських наук Віктор Маринюк «Ідеалізація минувшини у творенні національного міфу: від Тараса Шевченка до Дмитра Донцова», доктор економічних наук Борис Карпінський «Тарас Шевченко і «тарасівці»: сакральний вимір», громадський діяч Зеновій Бермес «Питання оборони українського сакрального простору», громадсько-політичний діяч, архітектор Ігор Кузьмак «Пророчі тексти Тараса Шевченка і національна освіта».

Участь у заході, окрім уже згаданих учасників, брали доктор мистецтвознавства Роман Одрехівський, відомі художники Ігор Колісник, Ігор Копчик, діяч освіти Ярослав Даць, громадські діячі Юрій Путас, Олег Подвірний, Іван Вівчарівський, завідувач історико-меморіального музею Євгена Коновальця Ігор Селецький, завідувач відділу інформаційних технологій та електронних засобів Ігор Капраль, провідний бібліотекар відділу україніки Надія Бала та інші.

Світлини Ігоря Колісника.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа