Щемлива графіка з підвалів донецького «НКВД»

У Національному музеї історії України відкрилась виставка «Діра. Серпень чотирнадцятого… Досвід ненасильницького культурного спротиву», яку складають роботи художника Сергія Захарова, що були використані ним у графічному романі «Діра».

DSCN9051 (1)

Влітку 2014 року на вулицях Донецька, захопленого окупантами, почали з’являтися роботи в стилі стріт-арт, на яких їх автори висміювали нову владу та її поплічників. Про карикатурні графіті-постаті, створені художниками з арт-групи «Мурзилка», заговорила вся Україна. Суспільний резонанс був настільки великим, що за полювання на невідомих творців взялися професіонали з російських спецслужб. На жаль, їм вдалося захопити художника Сергія Захарова – творця зухвалих графіті. Полон, тортури, інсценізація розстрілу… Знаходячись у неволі, Сергій дав собі обіцянку – якщо залишиться живим, то намалює все, що пережив. І він дотримався цієї обіцянки. Тепер його безцінні твори – докази можуть побачити всі відвідувачі у Національному музеї історії, щоб побачити наочно всі «принади» так званого «русскава міра»…Роботи, представлені на виставці, є унікальними свідченнями того, що відбувається в тюрмах, в камерах тортур, підвалах окупованого Донецька. Там не бувають фотографи і телеоператори. Фіксація того, що відбувається в цих місцях, можлива лише в пам’яті тих, хто туди потрапляє. І лише художник може перенести кадри з фотоплівки своєї пам’яті на папір… Донбас сьогодні – це діра на тілі України, яка поступово з плином часу перетворюється на глушину, де немає місця гуманізму…

DSCN9056

На виставці за мотивами книги «Діра» представлені роботи, що склали основу видання. Вони переносять нас у важке літо 2014 року в окупований Донецьк, місто, в якому залишилося лише два кольори – чорний і білий. Занурення в ту реальність може стати для багатьох травматичним, проте саме такою є наша історія сьогодення, те, з чим ми жили останнім часом, і з чим мусимо жити далі… Це те, про що завжди потрібно буде пам’ятати, щоб завадити його можливому повторенню у майбутньому.

DSCN9053

На окремих столах розміщені графічні малюнки, які ввійдуть вже до другої книги унікального вітчизняного художника і яка стане логічним продовженням графічних історій, про які Сергій Захаров розповів у першій «Дірі»… Графічний роман Захарова «Діра» є за своєю суттю мистецьким вироком донеччанина так званим «ДНР» і «ЛНР».

DSCN9054

У відкритті заходу взяли участь художник Сергій Захаров, автор тексту графічного роману Сергій Мазуркевич, директор Музею Тетяна Сосновська, автор ідеї виставки Володимир Кольбенко та куратор виставки Оксана Тараненко. До-речі: під час презентації пані Тетяна Сосновська зробила художнику з Донецька пропозицію, від якої неможливо було відмовитись – зробити як художнику-дизайнеру нову експозицію ХХІ століття, яка розміщуватиметься на третьому поверсі Національного музею історії України.

Георгій Лук’янчук

DSCN9063На світлині: зліва-направо: художник Сергій Захаров та автор текстів роману Сергій Мазуркевич з гостями виставки

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа