«Роздмухування ситуації довкола події на Волині в 1943 році – це суто політичні спекуляції ультра-правих, євро скептичних сил в Польщі, не зацікавлених у входженні України в європейську родину. Ця ситуація вигідна агентам впливу Кремля аби не допустити підписання асоціації між Україною та ЄС в листопаді цього року», – про це заявив директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД Сергій Пархоменко під час відео конференції «Як впливає складна історія на сучасні і майбутні стосунки між Польщею та Україною?», організованої сайтом «Майдан».
«Дуже підозріло, коли Сейм Польщі ухвалює таку некоректну щодо України постанову про Волинську трагедію якраз незадовго до саміту Східного партнерства. Це є неєвропейський підхід, адже більшість країн ЄС демонструють зовсім інші підходи для міжнаціонального примирення й вирішення історичних протиріч. Змогла ж Ірландія порозумітися з Великобританією, Болгарія – Туреччиною. Європейський підхід – це коли обидві сторони визнають помилки минулого і закликають до примирення. Шкода, що певні сили в Польщі виходять з позиції покладання провини за події на Волині лише на українську сторону. Оцінка історичних подій – це прерогатива істориків, а аж ніяк не політиків», – зауважив директор ОПАД.
В свою чергу Марчін Войчеховські – віце-президент Фундації міжнародної солідарності – наголосив, що поляки мають дивитися на українців у більш широкому контексті, ніж в контексті подій 1943 року – в Польщі існує однобокий підхід до подій на Волині».
«Тому треба говорити про історичні питання не лише в річниці трагедій і залучати до обговорення більш широкі кола людей. Бо в Польщі насправді набагато більше тих, хто готовий до діалогу, ніж тих, хто його гальмує», – додав польський експерт.
Додамо, що в конференції також взяли участь Адам Еберхардт – заступник директора Центру східних досліджень, Павел Тжчінські – секретар Польсько-українського форуму партнерства, Світлана Філонова, полоніст, Тамара Трацевич, голова ради Центру прав людини “Древо життя”, Віктор Пушкар, соціальний психолог, ІЦ “Майдан Моніторинг”, Київ, Тарас Данько, економіст-міжнародник, кандидат економічних наук, Михайло Чаплига, представник Уповноваженого Верховної Ради з Прав Людини, Олександр Янковський, журналіст, автор фільмів про досвід трансформацій в Польщі і інших країнах – нових членах ЄС, Крим , Володимир Ханас, координатор ІЦ “Майдан Моніторинг”, Тернопіль, Ярослав Стоцький, професор, доктор історичних наук, автор праць з історії українсько-польських стосунків у 20 столітті, Тернопіль.