Ексклюзив CNN: всередині секретної української програми дронів

кремльгорить

CNN — Під палючим літнім сонцем у невстановленому місці в Україні вдалині наближається майже невидимий дрон.

Літак із дистанційним керуванням, який важко помітити, також майже неможливо почути.

«Це дуже непомітно, — каже виробник дронів Валерій Боровик. «Цього ми називаємо «Відсіч». «Відсіч» — це те, що Боровик називає бойовим безпілотником, призначеним для ураження російських позицій.

Боровик – один із десятків розробників дронів, які з’явилися по всій Україні. Перша хвиля з’явилася, коли Росія вперше окупувала Крим і частину Донбасу в 2014 році, а інша через вісім років, коли Москва розпочала своє повномасштабне вторгнення.

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) вперше були розгорнуті, щоб допомогти артилерії визначити місцезнаходження російських цілей, і тепер багато хто вважає, що вони використовуються для ураження цілей далеко всередині території Росії.

230602111235-02-ukraine-secret-drone-programВідсіч стартує з катапульти

Боровик каже, що він і його команда розробили Vidsyich для використання в поєднанні з іншими розвідувальними дронами, які вони також створили.

«Він має радіус дії 40 кілометрів і може нести боєголовку вагою від двох до трьох кілограмів», — каже він. «Ми здебільшого зосереджуємо [наші атаки] на дуже дорогому [російському] обладнанні».

Боровик каже, що його компанія перебуває в процесі розширення виробництва після підписання угоди з фабрикою в Україні, яка дозволить збільшити виробництво з 50 дронів на місяць до понад 1000.

І вони мають кілька моделей, усіх форм і розмірів. Його робота є лише маленькою частиною індустрії, побудованої на українській винахідливості та інстинкті виживання, яку уряд і військові країни прагнуть підтримувати.

«Армія дронів»

Українські та іноземні виробники БПЛА збираються зранку на відкритому майданчику на околиці Києва, щоб взяти участь у конкурсі безпілотників, організованому Міністерством цифрової трансформації.

«Сьогодні ми дивимося на розробників дронів FPV (First Person View)», — каже віце-прем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров перед опитуванням розробників.

«Кожні кілька тижнів ми проводимо різні дослідження, дивимося, що відбувається в цьому напрямку, шукаємо нових розробників дронів, вивчаємо результати», — пояснює Федоров.

«Для нас дуже важливо знайти компанії, які можуть масштабуватися, шукати нові формати використання, тому що це технологічна війна».

230602111357-03-ukraine-secret-drone-programОператор запускає свій безпілотник, стоячи в імпровізованій траншеї під час конкурсу БПЛА, організованого українським урядом.

Подія ставить виробників дронів на випробування, змусивши їхні творіння продемонструвати свої можливості в атакуванні наземних цілей, переслідуванні безпілотних літальних апаратів і навіть в “собачих боях”.

Він приваблює такий натовп, якого ви очікуєте побачити на ігровій чи технічній конвенції: диваки, альтернативні та здебільшого занадто молоді, щоб мати будь-який бойовий досвід.

Але вік – це лише цифра, особливо коли йдеться про патріотизм. Коли Росія вторглася, в України було менше танків, літаків і ракет, але безпілотники дешеві та їх відносно легко виробляти – усі якості, які, за словами Федорова, допомогли літакам стати «переломним моментом» у військових зусиллях країни.

«Безпілотники FPF стають все більш актуальними на передовій, тому що це можливість завдати прицільного удару, допомагаючи звузити фокус артилерії», — пояснює він. «Тож нам потрібні десятки тисяч безпілотників FPV щомісяця».

Це частина урядової ініціативи під назвою «Армія безпілотників», яка пом’якшила обмеження на імпорт і податки на технологію безпілотників, що стимулює розвиток місцевої промисловості для кращого забезпечення армії країни.

І багато виробників на заході прагнуть взяти участь, готові адаптувати свої творіння до військових потреб, оскільки вони сподіваються отримати підтримку українського уряду для високомасштабного виробництва.

«Наш безпілотник виявився дуже ефективним, тому що він швидко розбирається і вже через 5 хвилин можна працювати одразу», – говорить Денис Сега, один із операторів заходу. «Ви можете швидко покинути зону роботи, щоб врятувати життя наших пілотів».

Sega каже, що безпілотники були хобі до війни, а потім вони стали незамінними. «Вони дуже прості у використанні, особливо якщо пілот керував подібними дронами», — додає він. «Я думаю, що [пілоти] інтуїтивно зрозуміють, як з ними працювати».

«У кожного типу безпілотників абсолютно різне застосування, — каже Щиголь, голова Держспецзв’язку країни. «Потрібні як дешеві, так і дорогі дрони. І дрони з різними видами зв’язку. Чим більше у нас моделей, чим більше у нас каналів зв’язку, тим ефективнішою буде наша робота».

Щиголь каже, що кінцева мета – масове виробництво. «Близько 30 компаній в Україні вже серійно виробляють ці безпілотники, і наша мета – до кінця року закупити до 200 тис.», – сказав він. «Поки ми підписали договори на закупівлю 2 тисяч, і це лише на кілька тижнів. Щотижня цей процес розширюється».

Кількість і універсальність є ключовими – особливо, оскільки Україна розширює масштаби своєї програми безпілотників, а також їх використання на полі бою.

230602111551-04-ukraine-secret-drone-programФедоров і Щиголь спостерігають за конкурсом безпілотників з метою придбання додаткової техніки для українських військових

Аж до Москви

Коли у вівторок Московську область обстріляли безпілотники, Кремль поспішив звинуватити Україну.

Але хто саме запустив БПЛА, якого вони типу і звідки вони були запущені, залишається загадкою. Нещодавні атаки на російські нафтопереробні заводи та інші цілі свідчать про те, що Україна розробляє моделі, які можуть проникнути глибше на територію Росії, але з обмеженим корисним навантаженням.

Зображення безпілотників, які летіли в бік Москви у вівторок, і фрагменти, нібито сфотографовані на землі, далекі від переконливих. Але одна модель із особливим дизайном крила Vulcan схожа на безпілотник, використаний проти російського нафтопереробного заводу в Ільську на початку травня.

Українські волонтери опублікували зображення, на яких нібито видно запуск цього безпілотника та пожежу в Ільську. Тоді Сергій Притула, чий фонд збирав гроші на нові програми для дронів, написав у Twitter: «Пам’ятаєте нашу велику краудфандингову кампанію «За реванш»? БПЛА-камікадзе з дальністю польоту до 1000 км. Що ж… Ми не можемо ні підтвердити, ні спростувати, але останнім часом на деяких російських нафтобазах було нелегко. Наприклад, Ільський НПЗ на Кубані».

Інші атаки українських безпілотників з використанням перероблених транспортних засобів радянських часів були націлені на російські авіабази, завдавши, здається, обмеженої шкоди.

Одним з українських безпілотників більшого радіусу дії є UJ-22, виготовлений компанією Ukrjet, із заявленою дальністю польоту до 800 кілометрів (500 миль). Безпілотник, схожий на UJ-22, розбився або був збитий приблизно за 100 км від Москви в лютому. Російська влада повідомила, що це не завдало шкоди.

Опублікувавши зображення розбитого безпілотника, український чиновник Антон Геращенко сказав, що він був більш ніж за 500 км від кордону, додавши: «Незабаром Путін може дуже боятися показувати себе на публіці, оскільки дрони можуть досягати великих відстаней».

Незрозуміло, чи був якийсь UJ-22 серед безпілотників, відправлених до Москви цього тижня, але зі швидкістю лише 120 км/год (75 миль/год) і скромним корисним навантаженням він не завдасть значної шкоди.

Україна прямо не визнавала здійснення атаки, але на запитання, чи можуть українські безпілотники досягти Москви, Федоров сказав, що на цьому фронті були певні прориви.

«Ми нарощуємо виробництво безпілотників дальньої дії», — сказав він. «Я не можу коментувати деталі місій тут. Але в цьому напрямку також відбувається певна революція щодо масштабування виробництва».

Багато розробників на конкурсі безпілотників визнають, що вони працюють над розробкою БПЛА, які можуть літати на більші відстані та нести більший корисний вантаж. Деякі вже досягли успіху.

Боровик – один із них. «Від 15 кілометрів до 700 кілометрів, залежно від боєголовки», — каже він. «З 20-кілограмовою [боєголовкою] ми можемо пройти аж до Москви».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа