Як українцям проголосувати в Польщі?

До офіційного старту президентської виборчої кампанії в Україні залишилося менше місяця – вона розпочинається 31 грудня 2018 року. Вибори ж відбудуться 31 березня. Щоб мати можливість проголосувати, громадяни України, які  живуть за кордоном, мають виконати певні формальності. Які саме — читайте в цій інструкції, створеній на основі офіційної інформації, наданої Генеральним Консульством України в Кракові.

ukrayinski-vibori-u-PolshhiУкраїнські вибори у Польщі. Джерело – сайт посольства України у Варшаві

За українським законодавством, закордонні виборчі дільниці можуть діяти тільки у постійних консульських установах. Відповідно, на території Республіки Польща проголосувати можна буде за такими адресами:

Посольство України в Республіці Польща (al. J.Ch.Szucha 7,  Warszawa);

Генеральне консульство України в Кракові (al. Beliny-Prażmowskiego 4, Kraków);

Генеральне консульство України в Любліні ( ul. 3 Maja 14, Lublin)

Консульство України в Гданську (ul. Bernarda Chrzanowskiego 60-A, Gdańsk)

Для того, щоб громадяни України змогли проголосувати за межами України,  вони мають бути включеними до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. Для цього треба

або стати на консульський облік або завчасно змінити свою виборчу адресу.

Як це зробити — нам пояснює Віце-консул України в Кракові Максим Музичко.

“Щоб стати на консульський облік, потрібно мати:

– закордонний паспорт та копію його першої сторінки;

– дійсну, більше, ніж на 90 днів посвідку на перебування (karta pobytu) чи національну візу (та їх копію);

– заяву ;

– заповнену облікову картку громадянина України, який тимчасово перебуває за кордоном;

– фотографію 3,5 х 4,5 мм.

Форми заяви і облікової картки, а також зразки їх заповнення ви можете отримати на офіційному сайті консульства.

Заяву та всі інші документи треба подати особисто в консульській установі за місцем проживання. Якщо всі документи підготовлені правильно, то постановка на консульський облік триватиме до 5 хвилин”.

Другий  спосіб бути включеними до списку виборців на закордонній виборчій дільниці –   змінити свою виборчу адресу. Який алгоритм дій у цьому випадку?

“Щоб змінити виборчу адресу треба звернутися з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України. Зразок-форма такої заяви розміщена на офіційній сторінці МЗС України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних».

Заяву можна подати до закордонної дипломатичної установи України ВИКЛЮЧНО  ОСОБИСТО. До заяви додаються документи, що підтверджують зміну місця проживання чи перебування. Якщо до заяви додаються копії документів, то треба пред’явити і їх оригінали.

Це досить тривала процедура, адже всі ці дані відправляються в Україну, там обробляються, потім керуються до нас. Тож, щоб не було прикрих несподіванок, подбайте про зміну виборчої адреси заздалегідь”.

Чи існує різниця в процедурі для людей, які перебувають в Польщі по візі, чи за дозволом на перебування ( “Карті побиту”), чи за біометричним паспортом?

“Єдина різниця в тому , що громадяни України, які в’їхали на територію РП на підставі біометричних паспортів, можуть бути включені до списку виборців тільки за власною заявою, а не на підставі консульського обліку”.

Чи може виборець перевірити, чи є його персональні дані у Державному реєстрі виборців на закордонній дільниці?

Так, для цього виборець може подати письмовий запит до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування.

Також дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців та перевірити, чи правильно там вказано його прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на веб-сторінці «Державний реєстр виборців». Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відповідь на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Також, щоб уникнути неприємних несподіванок під час голосування, рекомендуємо заздалегідь перевірити термін дійсності вашого документа, який підтверджує особу громадянина України (його обов’язково треба мати із собою в день голосування). Якщо ви перебуваєте на тимчасовому консульському обліку, впевніться, що його термін ще не закінчився.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа