Видатний науковець і меценат Микола Мушинка

Mushynka2

Йосиф Сірка

Свій день народження Микола Мушинка відсвяткував в оточенні – дружини Маґди, синів, невісток, внучок, внуків, правнуків, правнучок. До них долучилося подружжя Ребриків – друзів із Закарпаття, щоб відзначити 20-го лютого н.р. 87-й рік народження Миколи Мушинки, вихідця з етнічних українців Словаччини.

Микола, один з найвідоміших лемків-науковців, якого, завдяки його науковим працям про лемків, бойків, гуцулів, румунських, словацьких, сербських русинів-українців та численним розвідкам і вагомим дослідженням визначних українських науковців з найрізноманітніших галузей, письменників, поетів, мистців, мовознавців, політиків і борців за Україну та ін., знають по всій Україні та далеко за її межами.

Mushynka3Проф. Микола Мушинка, доктор філологічних наук, іноземний член НАН України, довгорічий голова Асоціації україністів та НТШ Словаччини, автор майже окремих 50 книжок, кілька тисяч наукових та науково-популярних статей, рецензій та статей-гасел в „Енциклопедії сучасної України» та різних енциклопедій, які є свідченням того, що він є найпродуктивнішим україністом не тільки Словаччини, де він живе, але й світу.

Микола Мушинка, як фольклорист, етноґраф, літературознавець, історик, мистецтвознавець, культуролог – це наукові ділянки, де він залишив помітний слід. Його наукову діяльність відзначали вже не раз численними нагородами – він лауреат різних українських та міжнародних премій, з-поміж яких особливо виділяється «Орден князя Ярослава Мудрого». Знаний Мушинка не тільки як автор багатьох книжок, але й як збирач українських (чи про Україну) книжок, він зібрав найбільшу бібліотеку українознавства у Словаччині, яку подарував бібліотеці у Пряшеві.

Mykola-Mushynka

М.Мушинка є «останнім із могикан», який мав тісні взаємини з різноманітними українськими дисидентами, поміж якими були такі українські борці за правду, як І.Дзюба, І.Світличний, Д. Павличко, Л.Танюк, Н.Підпала, Е.Білаш, І.Драч, В. Чорновіл, З.Антонюк, Б.Антоненко-Давидович, брати Горині та низка інших, які були його щирими друзями. Гадаю, він одинокий не тільки з-поза меж України, який є живим свідком і учасником боротьби за Україну, яку, безперечно, провадили шестидесятники, яким він намагався допомогти. Крім наукової активности, Мушинка є непересічним колекціонером творів образотворчого мистецтва. Його приватна «ґалерея» охоплює десятки визначних творів українського образотворчого мистецтва, серед якого знаходяться твори О.Новаківського, Марчука, та ін..Серед них була збірка творів О. Новаківського (50 картин), яку М.Мушинка, після демонстрації на виставках у галереях та музеях Європи, США та Канади, подарував Музеєві О. Новаківського у Львові (оцінена комісією фахівців на суму 262 200 тисяч евро).

Mushynka

Протягом останніх кількох десятиліть, Микола Мушинка брав участь з науковими доповідями в різних наукових конференціях в Україні, Чехії, Словаччині, Польщі, Сербії, Німеччині, Канаді, США. Його статті появлялися не тільки в українській та словацькій пресі Словаччини, але й в Україні та у різних діаспорних виданнях світу.

Миколу Мушинку можна вважати живою леґендою, оскільки, я переконаний, серед українців, взагалі, нема науковця, який би мав таке величезне коло знайомих науковців, письменників та поетів, мистців та артистів, діячів науки й культури та громадського життя не тільки країн Европи, але й у США та в Канаді, Австралії. Високу популярність в науці Мушинка здобув своїми науковими здобутками, які часом йому вдавалися неймовірними шляхами, які він долав завдяки своєму хактерові, який дотримувався чесності, працьовитості, для якого не праця була принизливуою, але ставлення до людей. Тому навіть праця в міській котельні Пряшева, чи пастухом у рідному селі Курові, не відібрала любові до науки. halyk&Mushinka

Микола Мушинка і Ярослава Галик, голова СФУЛО (вже померла)

Він успішно поборював бідність, комуністичне приниження, досліджуючи фольклор, історію рідного краю, України й світу. І саме неймовірна відданість пошукам істини, привела його великого наукового доробку, яким користаються не тільки україністи, але всі, хто любить відкриття справедливости, яку презентує багаторічна наукова діяльність Миколи Мушинки.

Отже, з нагоди 87-річча побажаємо Миколі Мушинці не тільки традиційного Многая і благая літ, але й доброго здоровя та нових творчих здобутків!

Торонто, 22.2.2023 р.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа