Йосиф Сірка
У столитці канадчської провінції Онтаріо – Торонто – 11-ого вересня н.р., у приміщенні Канадсько-Ураїнської мистецької фундації (КУМФ) відбулася вперше після Ковіду 19 необмежена виставка мистецьких творів одного з найвідоміших в Канаді майстрів пензля Петра Шостака. Після короткого представлення майстра пензля головою КУМФу Ю.Клюфасом, сам мистець ознайомив численних присутніх зі своїм творчим шляхом.
Мати Петра приїхала до Канади 1939 р. з Рівенщини (околиць Рівця). Народився Петро Шостак в провінції Альберта, місто Бонневіл (1943), де й провів своє дитинство на фармі батьків.
Після здобуття мистецької освіти в Університеті Альберти 1969, він став викладачем мистецтва в Університеті Вікторії (провінція Британська Колумбія) до 1979 р.. Починаючи з 1980 р., П.Шостак цілковито присвятив себе мистецтву – малярству та шовкодрукові. Опубліковані його три книжки: Коли ночі були довгі; Субота прийшла, але раз на тиждень; Гокей (When Nights Were Long; Saturday Came But Once a Week; Hockey) є відображенням його зростання на преріях в 40-50-х рр..
У своїх мистецьких творах Шостак реально відтворює не тільки своє дитинство та життя на фармі, але й, разом з тим, він зафіксовує історію Канади й українського поселення. Його картини, з цією тематикою, були представлені 1992 р. на виставці у Ванкувері, приуроченій 100-річчю від дня прибуття на землю Канади перших українських переселенців.
Найамбітнішим проєктом Шостака, над яким він працював 5 років до 1991 р., була серія, під назвою «Для наших дітей» (For Our Children), на якій олією зображено перших поселенців-піонерів західної Канади. Ці картини були створені на основі українських відомостей про українських піонерів-поселенців.
На виставці в КУМФі було представлено біля 50 картин та книжкові видання декотрих творів. Численні червоні позначення під картинами, засвідчували про те, що мистецькі твори маєстра П.Шостака знайшли багато любителів і шанувальників його творчости.
Петро Шостак є одним з небагатьох митців Канади, які були удостоєні Ювілейною Медалю Королеви, Медалю Тараса Шевченка від Українського Конґесу Українців Канади та різними іншими дипломами та нагородами, які є визнанням творчости митця на численних виставах канадських міст. Його твори прикрашають не тільки відомі ґалереї Канади, але й численні колекції приватних шанувальників його ориґінального стилю й надзвичайної майстерности.
Торонто 12.9.22