В Українському національному музеї у Чикаго презентовано документальний фільм-виставку «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин»

4_Кадр з фільму-виставки «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» (2022 р.)

Пилип Орлик – український політичний, державний та військовий діяч, гетьман України та упорядник «Конституції», у якій він вперше в Європі обґрунтував можливість існування парламентської демократичної республіки.
Більшу частину свого життя Пилип Орлик провів за межами тогочасної України, але поклав це життя на ствердження української державності. Міркуючи над тим, яким чином майбутній гетьман, що навіть не був українцем за походженням, став видатним українським державцем, дослідники дійшли висновку, ключову роль у цьому зіграло перебування в найближчому колі видатного гетьмана Івана Мазепи у Батурині.
Від початку 1990-х років у Батурині працює історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця». Він вивчає і популяризує особистість і діяльність Пилипа Орлика, займається комплектуванням колекції, присвяченої цьому гетьманові. З 2017 року у Батурині тривають археологічні дослідження єдиної відомої на сьогодні оселі Орлика.

3_Кадр з фільму-виставки «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» (2022 р.)

Цьогоріч виповнюється 350 років із дня народження і 280 – із дня смерті цього гетьмана-емігранта (1672-1742). На його пошану заповідником було заплановано низку вагомих заходів, серед яких – міжнародний виставковий проєкт. Та російське збройне вторгнення 24 лютого цього року змінило життя всієї України. Влаштовувати звичні для всіх виставки і зустрічі зараз не видається можливим.
Зараз українці знову зі зброєю в руках захищають свій суверенітет та територіальну цілісність. Кожен з нас тримає свій фронт. Тому історики заповідника вирішили таки представити свої напрацювання світові й показати важливий етап життєвого шляху Пилипа Орлика, який досі ще жодного разу не був предметом науково-популярного експозиційного висвітлення. Для цього було обрано формат документального фільму-виставки під назвою «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин».
Сучасні цифрові технології дозволили візуалізувати 10-річний період життя Пилипа Орлика у мазепинському Батурині в 1698-1708 роках. Ми зобразили майбутнього українського державця через призму його особистих якостей, родини, кар’єри. Висвітлили середовище, у якому він жив і формувався. У виставці представлені предмети із зібрання заповідника «Гетьманська столиця»: унікальні археологічні знахідки із єдиної на сьогодні відомої домівки Пилипа Орлика в Батурині, знахідки з інших місць його перебування тут, а також портрети Орлика, сюжетні картини, створені сучасними митцями. Ми залучили до виставки і унікальні документи із архівів України, Франції, Швеції та росії: «Діаріуш», посвідку про народження у Батурині сина Григорія, особисті листи Пилипа Орлика та інші.

museum-chicago
Місцем проведення виставки з вагомих причин став Український національний музей у Чикаго. Нам важливо надати можливість громадянам Сполучених Штатів Америки усвідомити історію боротьби українців за право на вільну і незалежну державу, яка триває не одне століття. Саме США з моменту жорстокого повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року надали нам історичного масштабу військову й іншу допомогу та разом з партнерами продовжують зміцнювати позицію України.

2_Робота істориків заповідника «Гетьманська столиця» в бібліотеці монастиря Влатадон (м. Салоніки, Греція), 2021 р.

У Чикаго мешкає потужна українська громада, тут вже 70 років функціонує музей із однією з найважливіших фондових колекцій народного мистецтва поза межами України. Важливу роль зіграли і власні контакти. Пишаємося особистим знайомством з президенткою музею Лідією Ткачук та його кураторкою Марією Климчак. Батурин і Чікаго поєднує і Микола Кочерга, наш видатний земляк і великий благодійник, один із тих, кому Батурин завдячує сучасним відродженням, Україна – своїм утвердженням впродовж всіх років незалежності.
До нашої виставки Український національний музей у Чикаго долучив раритет зі свого зібрання – відзнаку «Золота Зірка» Пилипа Орлика, 1724 р. Її свого часу подарував Музеєві його великий благодійник, бл. п. Юрій Лукіян Сас-Подлуський.

1Консул України В. Саблук у м. Салоніки (Греція) та історики заповідника «Гетьманська столиця», 2021 р.

У Салоніках гетьман Пилип Орлик прожив 12 років та писав свій «Діаріуш подорожній».

28 липня, у День Української Державності виставка відкрилася в Українському національному музеї у Чикаго. Нашою особливою гордістю є те, що виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» отримала схвальні відгуки від наших чиказьких колег, української і американської громади, яка мала нагоду познайомитися з нею.
Ласкаво запрошуємо всіх охочих переглянути документальний фільм-виставку «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» на сайті Музею: https://www.ukrainiannationalmuseum.org/%D0%9F%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BF%20%D0%9E%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%BA%20%D0%A8%D0%BB%D1%8F%D1%85%20%D0%B3%D0%B5%D1%82%D1%8C%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20%D0%91%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%BD_2807.mp4?fbclid=IwAR2S5cAg0ZmuAVQmlOl1QjwB0GXkgg1wzsBMKncq1V164N1001xMYIQRoJE

Та на YouTube Національного заповідника «Гетьманська столиця»:
https://youtu.be/boH9GV4AkQE

Славимо українських гетьманів у світі!

Наталія Саєнко,
Історик заповідника «Гетьманська столиця»

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа