19 листопада, на зустрічі з громадою Президент України оголосив про підписання Угоди про визнання в Італії українських прав водія. Ця новина миттю облетіла інтернет. Всі ЗМІ подали цю інформацію, як доконаний факт і як результат візиту Президента.
Українці в Італії радісно сприйняли цю новину і вже поспішили обмінювати рідні права на італійські. Але, як виявилося, в Італії угода ще не діє. Оскільки, ця тема цікавить десятки тисяч українців, а сам текст угоди недоступний (ні українською ні італійською мовами), ми попросили відповісти на запитання співвітчизників начальника консульського відділу Посольства України в Італії Андрія Грушка. Подаємо нижче відповіді дипломата.
1. Де можна ознайомитися з текстом самої угоди?
19 листопада 2015 р. підписано двосторонню українсько-італійську Угоду про взаємне визнання та обмін посвідчень водія. З текстом Угоди можна буде ознайомитися після його офіційного опублікування. Тексти таких документів публікуються на офіційному інтернет-сайті Верховної Ради України.
2. Коли почне діяти Угода?
Поки що Угода не діє. Після її підписання (19.11.2015) в Україні та в Італії ще мають бути проведені необхідні внутрішньодержавні процедури з тим, щоб ця Угода набула чинності. Проведення таких процедур передбачено чинним законодавством обох країн. У випадку України здійснення таких процедур регулюється Законом України «Про міжнародні договори України». Однозначно, що Угода в повній мірі вступить в силу та запрацює вже наступного року. Коли саме – поки що важко точно сказати. Про дату вступу Угоди в силу громадяни України будуть додатково поінформовані.
3. На кого поширюється Угода і який механізм обміну посвідчень водія?
Українсько-італійська Угода про взаємне визнання та обмін посвідчень водія передбачає, що після того, як цей документ вступить в силу, громадяни України, які легально проживають в Італії та мають тут зареєстроване місце проживання менше чотирьох років, а також відповідним чином і громадяни Італії, які легально проживають в Україні, зможуть обміняти свої національні посвідчення на аналогічні документи іншої країни. Мова йде саме про обмін посвідчень. Угода підтверджує дію такої норми, як заборона використання в Італії українських посвідчень водія більше одного року з моменту реєстрації місця проживання не обмінявши його на італійське. Але обмін документів відбуватиметься вже без складання теоретичних та практичних іспитів.
Після того, як Угода вступить в силу, такий обмін буде проводитися на території Італії в представництвах Інспекції Цивільного автомобільного руху та Транспортного забезпечення Італії (Motorizzazione Civile) за місцем проживання громадян України. Громадянам України треба буде звертатися до представництв цього органу на місцях та надавати необхідні документи (точний список документів буде визначатися безпосередньо самими сторонами відповідно до національного законодавства).
4. Чи поширюється угода на всі категорії посвідчень водія?
Положення Угоди не передбачають обмежень по категоріям посвідчення водія.
5. Чи діє угода на даний момент?
На даний момент Угода ще не діє.
6. Чи можна обміняти права водія старого зразка? Чи лише нового?
Передбачається, що можна буде обмінювати посвідчення водія будь-якого зразка, що видавалися компетентними органами України до моменту реєстрації громадянином України місця проживання в Італії.
7. Які фінансові витрати понесуть громадяни України, які будуть міняти права водія?
Наразі інформації з цього приводу немає. Як вже зазначалося, точний список документів, суми оплати тощо будуть визначатися безпосередньо самими сторонами відповідно до власного національного законодавства.
8. Що порадите українським водіям до набирання чинності угоди?
Порада тільки одна. Повною мірою дотримуватися норм чинного італійського законодавства, яке регулює процедури водіння на території Італії з українськими посвідченнями водія, а також їх обміну на італійські документи.
9. Відомо, що є деференція за терміном проживання в Італії? Чим викликаний такий поділ?
Такі питання регулюються чинним законодавством Італійської Республіки, норми якого розповсюджуються як на іноземців, що проживають в Італії, так і на самих громадян Італійської Республіки.
10. Які власне процедури повинні відбутися для вступу в силу угоди?
В Україні та в Італії мають бути проведені необхідні внутрішньодержавні процедури з тим, щоб ця Угода набула чинності. Проведення таких процедур передбачено чинним законодавством обох країн. Як вже повідомлялося, у випадку України здійснення таких процедур регулюється Законом України «Про міжнародні договори України». Це може бути або процедура ратифікації, або затвердження Угоди. Оскільки дана Угода укладена від імені урядів обох держав, скоріш за все в Україні її має бути затверджено постановою Кабінету Міністрів України. В будь-якому випадку це визначатимуть вже компетентні органи в України та в Італії.