Українська «Веселка» над Мангеттеном

У мангеттенському районі Іст-Віллидж навіть у будній день, можна побачити чергу до українського ресторану «Веселка» на розі 2-ї авеню і Східної 9-ї вулиці. Уже 69 років поспіль «Веселка» пригощає відвідувачів національними стравами українців. «Веселка» – найбільший ресторан української кухні у штаті Нью-Йорк. Журнал «Esquire» вніс «Веселку» до «100 ресторанів, які Америці не можна втратити». Зокрема, ресторан здобув нагороди: від відомого журналу «Тайм аут» (Time Out), міського путівника американського медіагіганта «Ей-Оу-Ел» (AOL City Guide), журналу «Нью-Йорк мегезін» (New York Magazine), тижневика «Нью-Йорк прес» (New York Press), Нью-Йоркського альянсу гостинності (New York City Hospitality Alliance), популярного інтернет-ресурсу для туристів «Тріп едвайзер» (TripAdvisor) та ресторанного гіду «Зегет» (Zagat).

Ідучи біля «Веселки», ви почуєте в багатонаціональному Нью-Йорку, що перехожі перемовляються про українські страви такі смачні, як домашні. Переважає в ресторані, звичайно, українська кухня – борщ, вареники, голубці, деруни, але сьогодні гостям щедро пропонують традиційні східноєвропейські страви та американські ласощі – гамбургери, смажену картоплю, панкейки, сендвічі, брауні. «Веселка» також знаменита солодкою випічкою, морозивом та іншими смакотинками.

1ФотоЗаслужена працівниця культури України, членкиня Союзу Українок Америки Валентина Шемчук та власник українського ресторану на Мангеттені Джейсон Бірчард біля «Веселки»

Із початком злочинної війни росії проти України синьо-жовті барви ресторану «Веселка» в центрі Мангеттена збирають значно більше відвідувачів і серед українців, і серед американців. Тому понад тисячу нью-йоркців та туристів щодня приходять до «Веселки», аби допомогти цьому українському бізнесові в його пожертві зароблених коштів для оборонців України від ворога.

Найстаріший в українському кварталі Іст-Віллидж ресторан «Веселка» – сімейний бізнес. Уже третє покоління родини плекає палку любов до України. Власник «Веселки» Джейсон Бірчард – син українки Марти Дармохвал і американця Тома Бірчарда. Джейсон успадкував ресторан від батька.

Володимир Дармохвал, опинившись після закінчення Другої світової війни в таборі для переміщених осіб міста Байройта в Німеччині, змушений був провести там два роки. Боячись переслідування радянської влади, він, як і тисячі українських емігрантів, подався за океан – став активним учасником життя українців у США, належав до «Пласту» – до загону «Червона калина». Відкривши 1954 року на Мангеттені «Веселку», Володимир Дармохвал зробив її рестораном, де українська громада могла проводити свої зібрання. Цю традицію тестя і діда продовжили Том і Джейсон.

2ФотоБіля «Веселки» членкині 64-го Відділу Союзу Українок Америки: заступниця голови – Наталя Добровольська (зліва) та культурно-освітня референтка Валентина Шемчук

Триповерхова будівля в центрі Нью-Йорка, у якій і нині працює «Веселка», була споруджена 1914-го. У цьому приміщенні починався ресторан із цукерні, яку Володимир Дармохвал відкрив 1954 року та де також продавали цигарки, українські газети й лотерейні квитки. Пізніше тут стали запрошувати не лише на десерти і каву, а – і на традиційні українські страви. Зараз «Веселка» розміщується на площі в 10 разів більшій за ту, на якій ресторан був започаткований. Великої популярності «Веселка» набула за управління Тома Бірчарда. До речі, Том Бірчард є одним із двох президентів Українського фонду проживання. Тепер, коли «Веселкою» управляє Джейсон Бірчард – онук Володимира Дармохвала, ця національна кухня стала найзнаменитішим у світі українським рестораном. Сьогодні тут подають ті ж українські національні страви, якими частував гостей дід Джейсона. Том та Джейсон Бірчарди, як і засновник «Веселки» Володимир Дармохвал, стали активними учасниками життя українців у США та вже майже 7 десятиліть віддано зберегають національну самобутність «Веселки» та український дух цього осередку згуртування українців у Нью-Йорку.

3ФотоВечірня українська «Веселка» над Мангеттеном

Хоча «Веселка» є типовим нью-йоркським рестораном, найвищі прибутки приносять українські борщ і вареники. Тому у «Веселці» щодня кухарі ліплять уручну 3000 вареників, які належать до найкультовіших страв Нью-Йорку за даними ресторанного вебсайту «Ітер» (Eater), а також до переліку найважливіших страв в історії міста, як зауважує сайт «Трілліст» (Thrillist). У «Веселці» щотижня варять 500 літрів борщу!

Серед завсідників «Веселки» – американські зірки: актори, режисери, музиканти, телеведучі, художники. А часом ресторан стає і кіномайданчиком.

Національні кольори культового українського ресторану «Веселка» люб’язно запрошують на гостину. Зустрінете тут цікавих співрозмовників. Послухаєте українців, які є посланниками батьківської землі, щоб розповісти вам про Україну та її кращих доньок і синів, які боронять рідну землю. «Веселка» простяглася мостом допомоги від Америки до України.

Валентина Шемчук,

заслужена працівниця культури України,

членкиня Національної спілки журналістів України,

культурно-освітня референтка Управи 64-го Відділу

Союзу Українок Америки

м. Нью-Йорк

Фото: Роксоляна Добровольська

та Віталій Десятниченко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа