Українська Громада Гайльбронн презентувала українських Жінок — борчинь за рівні права

20230304_073828

Жінки, які здивували світ

Напередодні 8 березня 2023 “Міжнародного Дня Жінки” в Гайльбронн-Біберах зібрались  прибулі українці, в яких путінська армія знищила життєву базу протягом тривалої війни в Україні.                             

  І на цей раз літературний вечір вдався. Зацікавлені дізнались про українських видатних жінок, які жили 100-150 років тому, вимагаючи рівноправності у суспільстві для здобуття освіти в університетах, рівних прав на заводах і фабриках. 

20230307_030531

В історії України, в наслідок різних окупантів, жінки мали різноманітні можливості проявити себе в литовсько-польський час, в австро-угорський період у порівнянні з російською епохою. Тому маємо свідоцтва про окремих високо видатних жінок, скрізь століття аж до нашого часу, які прагнули за мирної української держави щоб люди мали рівноправні права.

20230307_021819

Тон на зустрічі задавала Анастасія Козак, громадська і політична діячка, яка опікується біженцями у Гайльбронні, поруч пряцують чисельні волонтере, які ряд різноманітними проєктами займаються, в користь України, допомогу нашим ЗСУ, так й прагнуть захистити добре імя України. Жінка підготувала заворожуючі розповіді про видатних українок, історія  яких пов’язана з боротьбою  за власну національну ідентичність. Це справжні героїні українського народу починаючи з княгині Ольги і закінчуючи нашими сучасницями. Пані Анастасія згадала їхні книжки, оповідання, романи, вірші та новели. Зворушливою була атмосфера після основної частини зустрічі, в якій україночки мали довірливі приватні діалоги з доповідачем. Пропонували проводити подібні заходи і в подальшому, значно доповнюючи діапазон великих українок. Організовувати літературні вечорниці.

nastia

   Віра Марущак, письменниця з Миколаєва, зворушливо подякувала Анастасії Козак, про незабуті в Німеччині імена видатних українських постатей, а це: Марія Мазепа, Ганна Барвінок, Пелагея Литвинова, Людмила Черняхівська, Олена Теліга, Ольга Кобилянська, Мілена Рудницька, Олена Полонська, Софія Русова, Ірина Сеник, Галина Мазепа, Стефанія Шабатура,  Ірина Калинець, Соломія Павличко, Галина Дидик, Дарія Гусяк, Слава Стецько. Ліна Костенко, Оксана Забужко. Ці імена уже вписані в історію рідної держави.

Ряд названих жінок займали в УНР-Республіці 1917-1923рр відповідальні політичні посади. Фінляндія вже 1906 р. мала парламентський закон про політичну рівноправність виборів, Швейцарія, в Європі, була в цій справі однією з останніх: жінки аж від 1971 змогли бути політично активними. 

В Росії (Петрограді) з огляду голоду внаслідок війни у цей день було нове гасло: “За хліб та мир”

В Німеччині жінки 1917 року отримали право на політичні вибори, аж до 1975 року, але тато або чоловік мусив дати згоду, щоб дочка або жінка могли піти на роботу, заробляти власні гроші. 

1977 ООН (UNO) іменувала 8 березня як “День для жіночих прав та Мир у всьому Світі”. 

Від 2014 року в Україні воюють у Збройних силах України 15% жінок. Вони виборюють свободу  Україні у війні з російським окупантом.

 На кінець зустрічі потішила Настя Турчин, бандуристка з Нової Каховки, виконавши мелодії на народному інструменті.

 

 Пресслужба МОО НСПУ Віра Марущак (Гайльбронн / Німеччина) 08.03.2023

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа