У Елльванґені, що у Німеччині, відбулися наукові дослідження про “Кирилицю” та “Ґлаголицю” наших слов’янських апостолів братів Кирила і Методія

methodius Цих православних святих, Кирила та Методія, Папа ПавлоІван ІІ визначив 1980 як покровителлів Європи. Кирило і Методій є творцями найстарішого церковнослов’янського письма – глаголиці. Слов’янські просвітники та проповідники християнства, творці початків кирилівського альфавіту, перші перекладачі богословських книг на слов’янську мову, брати, Кирило і Мефодій заклали основи слов’янської писемности і літератури.

865 року цар Борис увів в Болгарію Християнство як державну віру та прийняв назву Князь Міхаїл, в 870р. побудував декілька церков в стилі “хрестово-купольна церква” в містах Пліска, Софія та Охрід.

alphabetists

886р. Учням Кирила і Методія, а саме Науму та Климентію вдалося увести церковнословянську мову в Болгарії, яку 893р. на соборі болгарської церкви знову прийняли як староболгарську літургійну мову. Було засновано два літературні та інтелектуальні центри, один в Охриді, а другий у Плисці. Центри служать письмовими і духовними школами. На основі староболгарської мови розвивалася самостійна болгарська література і болгарська цивілізація. Болгарія сьогодні числить 6,5 мільйонів населення.

911р. Цар Симеон І призначив Болгарську православну церкву Церквою Патріархату, яка була 927р. визнана Вселенським Патріярхом Константинополя.

Видатним постатям початку тисячоліття була присвячена проща, відзначуюча діяльність Кирила і Методія, що розцінюється як початок розвитку та поширення давньої української словесності.

У єпископському соборі святого Вітуса відбулися Cлужби Божі українською, болгарською і македонською мовами в день поминання святого Методія, який був тут три роки ув’язненим. Делегації від цих країн відвідали капличку. Опісля було урочисте покладення вінків до пам’ятника Методія. Там же відбулися урочистості з цієї нагоди за участі Міхаеля Дамбахера, бургомістра Елльванґну, Вінфріда Мака, члена CDU партії Християнських Демократів, члена Ландтаґу, Свена фан Миигина, міського священника, професора, доктора, заступника доктора Гайко Меркелбаха, Руш Драгоміра Дімітрова, генерального консула Болгарії, Йозефа Карчика, генерального консула Словаччини.

StWitusBasilicaБазіліка Св. Вітуса: о. Миколя Добра, Віцеректор східної колегії Айхштет з студентами

.Елльванґен став містом порозуміння між трьома дружніми словянськими народами через продовження наукових заходів, щодо праці Кирила та Методія з початку «Ґлаґолици» та «Кирилиці» на базі християнської віри. Місто Елльванґен створив для молодого покоління можливість навчатися профессії та відвідувати студії в «дуальній системі» в університеті. До диспозиції вже підготовлені місця для 200 учасників.

Виступаючі підкреслювали важливість Кирила і Методія, які відіграли важливу роль у порозумінні між східним і західним світом у розвитку культури.

Чи можна назвати Кирила і Методія письменниками? В широкому розумінні так. Вони творили тексти для людей. Моравський Князь просив у Візантійського царя Михайла, що є велика потреба місіонерів для словянського народу. Західна церква вживає латинську мову, якою ніхто не говорить, це була мова церкви, мова науки, римокатолицького світу.

Доречним відзначити роботи визначних українських теологів: Андрея Шептицького, Йосифа Сліпого, Євгена Сверстюка, Любомира Гузара, Мирослава Любачівського, сучасників Епіфанія і Святослава. Це насправді є потужний розвиток теологічно-філософського напрямку.

Письменники творять тексти для добра. Божу справу роблять Ліна Костенко, Оксана Забужко, Валерій Шевчук, Володимир Лис, Михайло Сидоржевський, Михайло Наєнко, Теодозія Зарівна, Марія Морозенко. Цей перелік можна продовжувати безкінечно.

ЕлеванґенПроща до Елльванґену: Українська Парафіяни Штуттґарту 2023 Фото: Олена Серпень

На пошану поминального дня Св. Методія в м. Елльванґен приїхали парафіяни парафії Св. Василія Великого з Штуттґарту з о. Романом Врущаком.

Отець Микола Добря, віцеректор Східної Колегії м. Айхштетт, замінив о. Романа у служінні Святої Літургії. В супроводі о. Миколи приїхали сім студентів духовної Колегії з м. Айхштетт. Парафіяльний хор, під керівництвом дириґента пана Антона створював урочисту атмосферу. Українська громада привезла собою вінок з написом:  “В пам‘ять і на пошану та вдячность – українська греко-католицька церква Штуттгарт”.

КонсулиПамятник Методія: Український вінок поміж консулами БолгаріїСловаччини Македонії

В Ратуші очікувала глядачів обширно опрацьована виставка із назвою: „80-річчя знищення єврейського життя в Болгарії» До наступного року будуть зібрані матеріяли, презентовані в формі книжки.

ukrdelegationПамятник Методія: Болгарські Прочани зі Священиком та консулом з Мюнхену

Особливо важливе слово письменника під час війни. Воно допомагає у боротьбі з запеклим ворогом, який прийшов з російської землі.

Віра Марущак, журналістка, письменниця

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа