Співачка Філоніла із Соколової Балки: ім’я, легенди, походження, життя й творчість

Як відомо, «ф» є літерою кириличної абетки, яка є в усіх алфавітах, створених на словяно-кирилічній графічній основі, за формою ж накреслення видозмінена кирилічна літера, що походить від грецької. У передмові до Грінченкового «Словаря української мови» читаємо: «Коли вже більшість українців вимовляє звук «ф» як «хв» (перед голосною, крім «у») чи «х» (перед приголосною та перед «у»), ми, укладаючи словник на букву «ф», помістили в нього тільки ті слова, що для них у наших матеріалах не було дубліката зі «хв» чи «х»…». Видатний український мовознавець німецького роду Юрій Шевельов, писав, що низька соціяльна оцінка двозвука «хв» освіченими колами спершу постала в контактах з мовами польською, німецькою й латиною, але в новітні часи її посилили і остаточно ствердили контакти з російською мовою, в якій звук «ф» «природний» тому, що там він розвинувся і у власних словах у процесі нормального фонетичного розвитку й набув фонемного статусу…

На літеру «ф» починається давнє, доволі рідкісне й натепер чомусь маловживане українське імя «Філоніла», яке у перекладі з тієї ж таки грецької мови означає «дорога, улюблена». Іменини мучениці Філоніли припадають на 24 (11) жовтня. За релігійними переказами, свята Філоніла народилася в місті Тарсі Калікійской області Малої Азії (нині Туреччина), вона доводилася родичкою апостола Павла і була його ученицею. Сестра ж її Зінаїда, разом з якою вони вивчили лікарське мистецтво і оселилися біля міста Деметріада, на північ від Тарса. Все їхнє життя проходило в молитві і пості. Жителям тієї країни вони стали відомі своїм безоплатним лікуванням всіляких недуг. Шукаючи зцілення, більше і більше людей стало відвідувати їх. Але зцілюючи фізичні хвороби, святі сестри намагалися лікувати і душевні недуги відвідувачів, і наставляли їх в християнській вірі. Але проповідь викликала відповідну реакцію язичників, і одного разу вночі натовп міської черні напала на їх житло і закидала сестер камінням. Так Зінаїда і Філоніла постраждали як мучениці за Христа

Sokolova Balka

Sokolova Balka2

Українка ж Філоніла Карюк народилася 10 квітня в селі Соколова Балка, тепер – це село – центр сільської ради у Новосанжарському районі Полтавської області, налічує близько 1000 мешканців. За однією з версій, Соколова Балка виникла наприкінці 18 століття, а її назва походить від прізвища заможного козака Сокола, який після знищення Запорізької Січі тут, у балці, поселився і його хутір згодом розрісся у чимале село. Станом на середину 19-го століття у Соколовій Балці було понад 100 дворів й понад 1300 мешканців, а у 1900-му році – вже було 2444 жителі, при Георгіївській церкві, що була збудована у 1868 році діяли жіноча парафіяльна та земська школи. Перед своєю смертю місцева землевласниця Савицька заповіла використати її заощадження на відкриття школи. Цей заповіт було виконано. 7 липня 1897 року в сусідньому селі було відкрито сільськогосподарську школу, в 1900 році відбувся перший її випуск. В 1930-му школу реорганізовано в зоотехнікум, який свого часу закінчили відомі науковці П.Ф.Сороковий, Л.В.Тимченко, М.С.Співак О.Г.Коваль та інші. Технікум ліквідовано большевиками у 1970-ті роки, за деякий час на його території розташувалася допоміжна школа-інтернат. В часі Другої світової війни із Соколової Балки та навколишніх сіл було вивезено на примусові роботи до Німеччини 55 юнаків і дівчат. Якраз у 1943 році на таку працю виїхала до Німеччини й родина Карюків, де згодом юначка Філоніла закін­чила 6 класів української гімназії в місті Ансбаху й стала членкинею українських молодечих організацій, танцювального ансамблю та церковного хору. 20 жовтня 1949 року родина Карюків приїхала до Австралії й оселилася у Мельборні, де Філоніла відразу включилася в українське культурно-громадське життя.

Філоніла Габелко (дівоче  прізвище Карюк) - дружина Ф.ГабелкаУ 1952 році Філоніла Карюк побралася з іншим нашим земляком-полтавчанином, який походив із Лубенщини – Федором Габелком й виїхала до Аделаїди, де стала активною членкинею Вокально-Музичної Драматичної та Хореографічної Студії, у 1958 році подружжя Габелків перебралося до Канберри, де Філоніла продовжила навчатися мистецтва співу, яке розпочала ще в Мельборні: спочатку були студії учительки співу у пані Ланц, а пізніше – у пані Лі Мор, згодом уродженка Соколової Балки вступила до Філармонічного товариства, виступала з Канберською симфонічною оркестрою як «Singers of Canberra».

Молоді роки подружжя  Габелків

Як солістка та партнер у дуетах й тріо брала участь у Всеавстралійських та реґіональних фестивалях. Під час побуту в Канберрі Філоніла Габелко була дуже активною в українському культурно-мистецькому, церковному та громадсь­кому житті: стала членкинею Ансамблю бандуристів імені Миколи Лисенка під керівництвом відомого бандуриста Віктора Мішалова, організувала вокаль­ну групу «Волошки», яка з часом переформувалася у Українсько-Австралійське Мистецьке товариство імені Миколи Лисенка. Слід зазначити, що більшість членів цього товариства були корінні австралійці (!), але мали вони у своєму репертуарі завдяки пані Філонілі… 90 відсотків українських пісень(!). За свою працю на ниві українського мистецтва та популяризації української пісні й історії українського мистецтва члени цього Товариства були нагороджені срібними медалями Союзу українських організацій Австралії (СУОА), а пані Філоніла стала Кавалером Золотої медалі Тараса Шевченка.

Габелко (з дому - Карюк) Філоніла  зі своїм чоловіком Федором

У Мельборні Філоніла Габелко стала дириґентом Святопокровської парафії УАПЦ в Ессендоні та керівником хору Сестриць імені Княгині Ольги, ввійшла до складу член Ансамблю бандуристок «Кольорит» та хору «Чайка».

Пам’ятають про ювілярку з Австралії у її родинному селі, на сайті місцевої громади є запис, що якраз у Соколовій Балці народилися: «…Філоніла Василівна Габелко — оперна співачка, бандуристка, діячка австралійської діаспори. Ганна Олександрівна Карюк – майстриня народної творчості, співачка, діячка австралійської діаспори…».

До речі, чоловік Філоніли – знаменитий український патріот, письменник, громадський діяч і найстарший за віком редактор Федір Габелко, щойно відсвяткував свої 98 літ. Продовжуючи ж тему походження імен від літери «Ф» слід наголосити, що чоловіче ім’я «Федір» походить від стародавнього грецького імені «Теодор», що означає «дар Божий». Іменини за православним календарем Федір відзначає безліч разів у році, у тому числі й 1 березня, коли у далекому 1918 році (!) й народився Федір Габелко. Кажуть, що ім’я «Федір» наділяє свого власника характером рівним, приземленим, іноді занадто серйозним. Це людина, чітко знає що він хоче від життя, але при цьому постійно шукає щось нове і підвищувальний свої цілі. Він витривалий, що піклується про себе, що знає, як зберегти своє здоров’я до глибокої старості. У сімейних відносинах володар цього імені проявляє себе добре. До речі, чоловік на імя Федір дуже відповідально підходить до вибору супутниці життя, тому найчастіше буває щасливий у шлюбі, що ми й бачимо на прикладі подружжя українців – Філоніли иа Федора Габелків із Мельборну…

Філоніла і Федір Габелки

Ось такі вони видатні Габелки – Філоніла з Соколової Балки і Федір з Гуляївки, – мої славні земляки, уродженці землі полтавської, – українські патріоти й мистці, що замешкали у Мельборні, які обоє, незважаючи на свій поважний вік, продовжують вболівати за Україну та працювати для нашої національної справи.

Олександр Панченко, – доктор права Українського Вільного Університету (Мюнхен), адвокат з міста Лохвиці Полтавської області

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа