Користуючись нагодою перебування в Португалії головного секретаря НАТО Єнса Стотенберга Спілка українців у Португалії, як складова організація Світового Конгресу Українців звернулася до пана Єнса з листом щодо прискорення роботи з надання Плану дій щодо членства (ПДЧ) для України.
———————————-
Генеральному секретареві НАТО,
пану Єнсу Столтенбергу
Спілка українців у Португалії, яка представляє значну іноземну громаду, що проживає в Португалії, хотіла б скористатися цією можливістю, щоб подякувати вам за тверду стійкість до України у захисті її суверенітету та територіальної цілісності.
14 червня у Брюсселі відбудеться саміт лідерів країн-членів НАТО, де, серед іншого, обговорюватимуться виклики, що стоять на сьогодні перед Альянсом. Одним з таких викликів, безумовно, є ескалація агресії з боку Росії.
Останніми місяцями міжнародне співтовариство стало свідком безпрецедентного нарощування російських військ на кордонах України, масивного переміщення озброєння до Білорусі та окупованого Росією Криму, небаченої раніше мілітаризації регіонів Чорного моря та Арктики.
Росія роками веде загарбницькі війни проти України, Грузії та Молдови, а російський уряд чим далі, тим більше демонструє свою зневагу до цінностей демократії та міжнародної спільноти, заснованої на правилах. Постійними залякуваннями, дезінформацією, ігноруванням норм міжнародного права, численними актами державної агресії, які Москва вчиняє за допомогою агентів своїх спецслужб проти країн-членів НАТО, як Чехія чи Болгарія, Росія прагне дестабілізувати Європу.
Відповіддю на ці загрози нашій безпеці, миру, стабільності та демократії є посилення присутності НАТО у регіоні Східної Європи та посилення безпеки у Чорному морі, на необхідності чого нещодавно наголосили країни “Бухарестської дев’ятки”.
У зв’язку з цим, у світлі майбутнього саміту НАТО 14 червня, звертаємось до вас з проханням:
1) Підтвердити принципове рішення Альянсу про політику “відкритих дверей” для України і Грузії, а також статтю 23 підсумкової Декларації Бухарестського саміту 2008 року;
2) Прискорити надання Україні Плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО у контексті зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу у грудні 2021 року.
Чітка заява про підтримку надання Україні ПДЧ у НАТО допоможе стримати подальшу ескалацію російської агресії. Такий крок також засвідчить підтримку Північноатлантичним альянсом незалежності України, її суверенітету, територіальної цілісності та євроатлантичного вибору, який закріплений у Конституції України та підтримується більшістю громадян України.
Вже сьогодні, не будучи членом Альянсу, Україна робить значний внесок в операції НАТО та активно взаємодіє з організацією. Україна має потенціал значно посилити Альянс на його східному фланзі. Прийшов час зміцнити співпрацю і зробити наступний крок.